Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Podhledy

Podhled je nenosná konstrukce plnící obvykle funkci estetickou, akustickou nebo protipožární.

Akustický podhled může zvyšovat vzduchovou neprůzvučnost stropní konstrukce, na které je zavěšen, nebo snižovat dobu dozvuku v místnosti. Podhled pro zvýšení vzduchové neprůzvučnosti má tuhou celistvou pohledovou vrstvu, na které spočívá pohltivý materiál, nejčastěji izolace z minerální vaty. Pohledová vrstva může být provedena ze sádrokartonových nebo sádrovláknitých desek, případně jiného tuhého materiálu. Účinek se zvyšuje s tloušťkou izolace. Mezi izolací a samotným stropem je vzduchová mezera. Tloušťka izolace nesmí být násobkem tloušťky vzduchové mezery pro vyloučení rezonance.

Podhled snižující dobu dozvuku má jinou konstrukci. Pohledová vrstva může být lehká, nejčastěji skládaná. Musí být perforovaná. Používají se obvykle speciální výrobky pro tyto účely z plastu nebo z plechu s deklarovanými vlastnostmi. Na pohledové vrstvě leží pohlcovač. Ten může být opět tvořen minerální vatou nebo jiným speciálním výrobkem opět s deklarovanými vlastnostmi.

Požární podhled zvyšuje požární odolnost stropní konstrukce, případně z hlediska požáru určuje tzv. druh konstrukční části. Požární odolnost je schopnost stavebních konstrukcí odolávat účinku plně rozvinutého požáru, aniž by došlo zejména k narušení jejich únosnosti a stability, celistvosti a izolační schopnosti. V ČR jsou navíc konstrukce děleny do druhů DP1, DP2 a DP3. Smyslem této klasifikace je stanovit chování stavební konstrukcí za požáru jako celku, tedy jakým způsobem mohou hořlavé stavební výrobky použité v konstrukci zvyšovat intenzitu požáru a zda mohou mít vliv na její únosnost a stabilitu.

Požární podhledy musí být speciální výrobky nebo sestavy, jejichž požární vlastnosti jsou odzkoušeny nebo vyplývají z třídy reakce na oheň použitých materiálů. Nejčastěji se požárními podhledy zvyšuje požární odolnost ocelových a dřevěných stropních konstrukcí.


Mohlo by vás zajímat


1.7.2024Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips
Rostoucí oblibu suché výstavby dokazuje již 13. ročník soutěže Rigips Trophy. Každé dva roky se v ní utkají stavební projekty s unikátním provedením sádrokartonových konstrukcí. Odborná porota tentokrát vybírala tři hlavní vítěze ze 42 projektů, trofeje si ale odnesly i nejlepší projekty ze 6 soutěžních kategorií a rozdalo se také spoustu dalších speciálních cen.
19.6.2024Sto s.r.o.
Správně navržené a realizované interiéry vzdělávacích institucí jsou klíčem ke zdravému prostředí, které přímo ovlivňuje celkovou kvalitu vzdělávacího procesu a má významný dopad na duševní a fyzické zdraví studentů a zaměstnanců školy.
17.5.2024Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips
Klasické klimatizaci odzvonilo. Tepelnou pohodu místo ní zaopatří systémy stropního chlazení, za kterými stojí spolupráce Rigips a partnerských firem. Při skvělém tepelném komfortu v letních měsících vám toto řešení ušetří až 50 % výdajů za energie. Navíc s ním také zatopíte, nebo vylepšíte akustiku v interiéru.
8.5.2024Vlastimil Růžička, redakce
Katedra ocelových a dřevěných konstrukcí ČVUT v Praze představila v rámci svých pravidelných seminářů novinky v normalizaci, včetně numerických návrhových výpočtů a návrhů vhodných skladeb pro nosné konstrukce. Na semináři se podrobně řešily ocelové, dřevěné a skleněné konstrukce. Nabízíme malou rekapitulaci a rozhovory s hlavními protagonisty.
7.5.2024Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips
Přesně před 25 lety – 7. května 1999 – sjela z výrobní linky v závodu společnosti Rigips v Horních Počaplech první sádrokartonová deska. Od té doby bylo jen v Rigipsu vyrobeno přes 430 milionů m2 desek, jimiž bychom byli například schopni pokrýt skoro celé území Prahy. Za čtvrtstoletí se sádrokarton „naučil“ přizpůsobit vlhkému prostředí, exteriéru a třeba i rentgenovému záření, v oblasti akustiky, pevnosti i rychlosti realizací překonal donedávna uctívanou cihlu a v Česku podíl staveb s jeho využitím stále roste.
22.3.2024Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips
Kazetové podhledy Eurocoustic účinně snižují dobu dozvuku. Jsou proto vhodným řešením pro všechny prostory s větší koncentrací osob, kde je zároveň kladen důraz na dobrou srozumitelnost mluveného slova. Mimo svůj akustický výkon nabízí také široké možnosti designového provedení.
kancelář s akusticky odrazovými plochami © Fotolia.com
11.9.2023Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Prostorová akustika je jedním z parametrů kvalitního vnitřního prostředí staveb. Netýká se zdaleka jen koncertních sálů a kvality poslechu, ale posuzuje se v běžných prostorech kanceláří, budov občanské vybavenosti, ale také v domácnostech. O prostorové akustice jsme hovořili s Vojtěchem Zítkem, produktovým manažerem společnosti Rigips.
31.7.2023Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips
Rigips spustil unikátní aplikaci, která umožňuje simulovat akustický podhled v reálné místnosti. Stačí následovat nápovědu a během pár minut uvidíte, jak by zvolené řešení vypadalo ve skutečnosti. Nakonec si můžete i spočítat cenu za materiál.
29.5.2023SAINT-GOBAIN ADFORS CZ s.r.o.
Suchá výstavba, včetně instalace sádrokartonových konstrukcí, je mezi řemeslníky a domácími kutily populární díky své jednoduchosti, rychlosti, efektivitě a flexibilitě. K vyztužení spojů mezi sádrokartonovými deskami se zde používají sklovláknité pásky, které minimalizují vznik prasklin nebo trhlin.
Bytový dům Na Topolce
11.6.2022Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips
Rigips Trophy je národním kolem mezinárodní soutěže Saint-Gobain Gypsum Trophy, jejímž cílem je ocenit kreativitu, dovednosti a kvalitu práce realizačních firem, které využívají technologii suché vnitřní výstavby. Za nejzdařilejší počiny byly 2. června 2022 v klubu Cabaret des Péchés v Brně označeny třeba bytový dům Na Topolce, čekárna Ústředního autobusového nádraží Zvonařka v Brně či aula Akademického centra Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Jiří Nováček pro TZB-info
16.12.2021redakce
Těžké akustické stěny navazující na obvodový plášť budovy se doporučuje zapouštět do obvodového zdiva. Lehké akustické stěny se zakládají už na hrubé podlaze a mají být napojeny na nosnou část stropu, ne na podhled. Z hlediska dosažení akustických vlastností je třeba dodržovat pokyny výrobců systémů. O stavební akustice jsme si povídali s Ing. Jiřím Nováčkem, Ph.D., z pražské Fakulty stavební.
Akustické děrované Knauf Cleaneo desky se často používají například ve školách, kde je děrovaný design stropu velkým přínosem i do architektury prostoru
12.5.2021Knauf Praha s.r.o.
Stále častěji je před architekta kladen požadavek na vytvoření takového prostoru, ve kterém bude dosaženo odpovídající prostorové akustiky. To znamená skloubit design s funkčností, což nebývá vždy snadné. Konkrétní požadavky záleží na tom, o jaký prostor se bude jednat – například o školní učebnu, kulturní sál, kancelář nebo obývací pokoj rodinného domu. Velkým pomocníkem architekta jsou v tomto ohledu materiály na bázi sádry (sádrokarton). Zásadním a zcela klíčovým materiálem jsou pak sádrokartonové děrované desky Knauf Cleaneo.
12.8.2019Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips
Moderní výstavba vyžaduje nové přístupy. Teprve pak je možné splnit vysoké požadavky zákazníků a obstát v konkurenci. Jednou z cest je využití vysokopevnostních sádrokartonových desek Habito H od společnosti Rigips pro výstavbu bytových, mezibytových i bezpečnostních příček. Důvodů, proč je právě toto řešení skvělou volbou, je mnoho. Kromě finanční úspory jsou to především skvělé vlastnosti materiálu: výborná izolace zvuku, vysoká odolnost vůči mechanickému poškození, lehkost a zejména rychlost výstavby bez nutných technologických přestávek. A tím výhody nekončí.
5.7.2019FENIX Trading s.r.o.
V nedávné době jsme zaznamenali stížnost na nepříjemné zvukové projevy stropního vytápění s fólií ECOFILM. Pátrání po příčině vedlo až k úpravě montážních předpisů pro folie ECOFILM C, které nyní předepisují zavěšení SDK podhledu na pružinové závěsy.
Výroba sádrokartonu, zdroj článek ESTAV.cz Jak se vyrábí sádrokarton u Mělníka
22.5.2019redakce
Augustine Sackett v USA vynalezl systém vrstvení desek pro příčky a 22. 5. 1894 požádal o patent. Od té doby se hodně změnilo. Vlastnosti, nabídka, speciální provedení pro vybrané účely.

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Podlahy, příčky a povrchy


VIDEA



 
 
Reklama