Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Podlahy

Hodnocení rovinnosti podlah je popsáno v ČSN 74 4505 Podlahy, společná ustanovení. Na některé podlahy, zejména pokud jsou investory německé společnosti, jsou však i u nás kladeny požadavky německých norem, které jsou uvedeny v DIN 18202 Toleranzen im Hochbau - Bauwerke. Převzato z článku Které požadavky na rovinnost podlah jsou přísnější? ČSN 74 4505, nebo DIN 18202?

Norma ČSN 74 4505 Podlahy - Společná ustanovení definuje pojem místní rovinnost povrchu. Sleduje se při něm jednak odchylka povrchu podlahy od proložené úsečky reprezentované dvoumetrovou latí (požadavky pro nášlapnou vrstvu viz tabulka 1) a jednak mezní rozdíl rovinnosti nášlapné vrstvy v dilatační nebo smršťovací spáře.

V Německu se pro měření rovinnosti podlah používá norma DIN 18202. Jedná se o dokument v rozsahu 18 stran, který je zaměřený na celou oblast pozemních staveb.

Měření se provádí buď pomocí lati příslušné délky, nebo geodeticky v síti bodů - plošnou nivelací. Při měření latí se lať pokládá na namátkově vybraná místa, přímo na povrch podlahy a hledá se maximální vzdálenost mezi latí a povrchem podlahy. Uvažují se pouze měření mezi body dotyku lati s podlahou, na převislých koncích ne.

Tabulka 1 – Mezní odchylky místní rovinnosti nášlapné vrstvy dle aktuální ČSN 74 4505
Typ podlahyMezní odchylka [mm]
Podlahy v místnostech pro trvalý pobyt osob (byty včetně koupelny a WC, kanceláře,
nemocniční pokoje, kulturní zařízení, obchody, komunikace uvnitř objektu apod.)
2
Ostatní místnosti3
Výrobní a skladovací haly, garáže5
Tabulka 2 – Mezní hodnoty odchylek rovinnosti dle DIN 18202
ŘádekVztahMezní hodnota v mm při vzdálenosti měřicích bodů v m
0,110ª15ª *
1Povrchově nedokončené vrchní strany stropů, spodních a podkladních betonů1015202530
2Povrchově nedokončené vrchní strany stropů, spodních a podkladních betonů se zvýšenými požadavky, např. pro položení plovoucích potěrů, průmyslové podlahy, dlažeb, spojovacích potěrů. Hotové povrchy pro podřadné účely, např. v prostorách skladů, sklepích58121520
3Povrchově dokončené podlahy, např. potěry jako užitkové potěry, potěry pro uložení podlahových obkladů, podlahové obklady, dlažby, zatmelené a nalepené obklady24101215
4Jako řádek 3, ale se zvýšenými požadavky1391215
ª Mezihodnoty je třeba vybrat podle obrázků 4 a 5 a zaokrouhlit na celé mm
* Mezní hodnoty odchylek rovinnosti sloupce 6 platí i pro vzdálenost měřicích bodů přes 15 m

Pro mezilehké hodnoty vzdálenosti měřících bodů se lineárně interpoluje. Pokud mají být použity zvýšené požadavky podle řádků 2 nebo 4, musí to být zvlášť dohodnuto.

Místo kovu skelná vlákna

Vertex Grid je mříž ze skelných vláken, která poslouží při potěru podlah stejně dobře, jako klasická kari síť. Vyrábí ji Saint-Gobain Adfors a klade se všude tam, kde se k předcházení vzniku trhlin v potěru používá výztuž ve formě kovové mříže nebo polypropylenových vláken. Minerální mřížová tkanina má výhodu v tom, že se řeže jednoduše nožem nebo stříhá pomocí nůžek. Není potřeba rozbrušovačky, jako je tomu v případě kovové svařované výztuže či polypropylenových vláken. I manipulace je snazší. Skelná vlákna jsou lehká, a mříž tak váží téměř desetkrát méně než železná výztuž. Navíc není tak rozměrná, takže při pokládání nedochází k nechtěnému poškození rámů oken a dveří. Polypropylenová vlákna zase vytváří na povrchu potěru nerovnosti, přináší problémy se zaručením jejich stejnoměrného rozmíchání v potěru a nakonec je zapotřebí takto zpevněnou podlahu přebrousit.


Mohlo by vás zajímat


3.7.2024Milan Mrkáček
Odborný Anhydritové potěry, potěry na bázi síranu vápenatého, kalcium-sulfátové potěry, „sádra“, prostě „anhydrit“ – různé názvy pro jeden typ interiérové podkladní vrstvy. Jedněmi milovaný, jedněmi obávaný.
1.7.2024Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips
Rostoucí oblibu suché výstavby dokazuje již 13. ročník soutěže Rigips Trophy. Každé dva roky se v ní utkají stavební projekty s unikátním provedením sádrokartonových konstrukcí. Odborná porota tentokrát vybírala tři hlavní vítěze ze 42 projektů, trofeje si ale odnesly i nejlepší projekty ze 6 soutěžních kategorií a rozdalo se také spoustu dalších speciálních cen.
24.6.2024Vlastimil Růžička, redakce
Před dvanácti lety byla vydána ČSN 73 4505 Podlahy – Společná ustanovení. V současné době je na základě zkušeností z praxe připravovaná její novela. Autory jsou opět doc. Ing. Jiří Dohnálek,  CSc., a Ing. Petr Tůma, Ph.D., kteří vyzývají k zaslání připomínek. S vydáním konečné verze se počítá v průběhu první poloviny roku 2025.
Podlaha z lehkého betonu Liapor Mix
19.6.2024LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.
Použití správných materiálů může výrazně usnadnit rekonstrukci bytu nebo domu. Jedním z takových materiálů je lehký keramický beton (Liaporbeton). Jeho hlavní výhodu naznačuje už samotný název. Je lehký. A právě proto je to ideální materiál pro rekonstrukce. Respektuje totiž často již omezenou nosnost konstrukce starších staveb, aniž by pozbyl ostatních důležitých vlastností, které od betonu očekáváte.
19.6.2024Sto s.r.o.
Správně navržené a realizované interiéry vzdělávacích institucí jsou klíčem ke zdravému prostředí, které přímo ovlivňuje celkovou kvalitu vzdělávacího procesu a má významný dopad na duševní a fyzické zdraví studentů a zaměstnanců školy.
29.5.2024LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.
Opravy starého domu přináší různá úskalí. S jeho rekonstrukcí se ale vždy vyplatí začít doslova od podlahy. I když se při její kompletní výměně pravděpodobně setkáte s komplikacemi, jako jsou dřevěné stropy, často neurčitelná skladba původní podlahy nebo omezená únosnost konstrukce stavby, lze si s nimi snadno poradit. Řešením je suchá plovoucí podlaha.
28.5.2024Ing. Martina Hepnerová, Foto archiv autorky
Oprava dřevěných a nosných konstrukcí patří spolu s výměnou střechy k nejdůležitějším a také nejdražším částem rekonstrukce roubené stavby. Teprve, když je stavba „v suchu“ a má vyřešené statické poruchy, má smysl se pouštět do dalších oprav v interiéru.
Sauna © TZB-info ESZAV.tv
13.5.2024Martin Kubín, redakce
Víte, že u saunování pro někoho existuje i jeho čtvrtý i pátý rozměr? Které druhy dřeva jsou v saunách zákazníky nejčastěji preferovány a proč? Jak se světlo do sauny liší od běžného osvětlení? Jak se liší skla do sauny od těch běžných? Podívejte se na druhý díl našeho povídání o saunách.
Obr. 1. Zimní zahrada byla původně opatřena studenou venkovní terasovou dlažbou.
9.5.2024PROPASIV s.r.o.
Původně prostor zimní zahrady se během chvilky přeměnil na plnohodnotně obyvatelnou místnost díky vakuové izolaci VakuPRO®. Mladá rodina tak získala potřebný prostor bez bouracích prací a stavebního nepořádku.
7.5.2024Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips
Přesně před 25 lety – 7. května 1999 – sjela z výrobní linky v závodu společnosti Rigips v Horních Počaplech první sádrokartonová deska. Od té doby bylo jen v Rigipsu vyrobeno přes 430 milionů m2 desek, jimiž bychom byli například schopni pokrýt skoro celé území Prahy. Za čtvrtstoletí se sádrokarton „naučil“ přizpůsobit vlhkému prostředí, exteriéru a třeba i rentgenovému záření, v oblasti akustiky, pevnosti i rychlosti realizací překonal donedávna uctívanou cihlu a v Česku podíl staveb s jeho využitím stále roste.
29.4.2024Ing. Martina Hepnerová, Foto archiv autorky
V seriálu se budeme věnovat opravám starých roubených staveb, tedy domů postavených v první polovině 20. století a dříve, které mají stěny alespoň částečně tvořené dřevěnými trámy. Mnoho informací bude však využitelných i při opravách starších zděných staveb.
17.4.2024Milan Mrkáček
Plovoucí laminátové podlahy zná dnes každý, a téměř každý s ní má osobní zkušenost. Tento typ podlahy se stal tak všeobecně známým, že pronikl do běžné mezilidské terminologie. Řekne-li zákazník „plovoucí podlaha“, ve většině případů má na mysli podlahu laminátovou nebo vinylovou. Je to tak správně? A musí být laminátová podlaha pokaždé plovoucí?
29.1.2024Mgr. Patrik Majringer, Martin Kubín
Jedním z trendů moderního stavebnictví je znovuobjevování tzv. tradičních stavebních materiálů, které v hojnosti používali naši předkové. V kombinaci s moderními materiály či technologiemi zpracování nabízejí řešení složitých projektů, vyžadujících skloubení několika materiálových vlastností dohromady, a vytvářejí tak na stavebním trhu nové portfolio, které má stále více příznivců, nejen u alternativně smýšlejících lidí, ale i u odborné veřejnosti.
5.1.2024Martin Kubín, redakce
Nejen nízké provozní náklady díky revoluční technologii uložení topných kabelů umožňující ekonomický provoz jsou hlavní trumfy, které přináší IndorTec® THERM-E společnosti GUTJAHR. Výhodou je rovněž snadná regulace teploty a rychlá instalace a následná pokládka podlahovin, ať už jsou to parkety, dlažba, koberec nebo PVC, vinyl či LVT.
29.12.2023Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips
V dnešní době, kdy se stavby zaměřují na efektivitu a rychlost, stavitelé často hledají alternativy k původním, časově náročným postupům. Jednou z takových možností jsou suché podlahy, které nabízejí řadu výhod oproti mokrým podlahám.
20.12.2023IP Polná s.r.o.
Víte, že dárky nenosí jen Ježíšek? Nechte si od nás pod stromeček nadělit novou zateplenou podlahu s mimořádnou vánoční slevou a vstupte do nového roku s krásnou, čistou a prostornou půdou. Ušetříte až 1/3 na energiích a vaše příští Vánoce budou ještě hezčí!
13.11.2023LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.
Odedávna panuje v architektuře a stavitelství velký rozpor mezi požadavky na pevnost a hmotnost stavebních materiálů. Konstrukce velkolepých i zcela běžných staveb si často žádají stavební materiály s vysokou pevností a odolností. Ta s sebou ale obvykle nese i relativně vysokou hmotnost, která je však často na škodu. Proto už starověcí stavitelé hledali způsob jak stavební hmoty vylehčit. A přišli s betonem vylehčeným pemzou, který byl nalezen třeba v konstrukcích římského Kolosea. I když se od té doby technologie zdokonalily, výhody lehkého betonu využíváme i 2 000 let poté.
5.11.2023Limany s.r.o.
Ve světě stavebnictví a architektury se začíná prosazovat resysta, inovativní materiál splňující nejnáročnější požadavky na udržitelnost. Základem pro jeho výrobu je odpad z potravinářského průmyslu, konkrétně slupky od rýže, které běžně nemají další využití. Resysta jich obsahuje 60 %, k nim se přidá 22 % kamenných solí a 18 % minerálního oleje. Vznikne tím materiál, který je mimořádně odolný, 100% recyklovatelný, a přitom má příjemný vzhled dřeva.
3.11.2023Koberce Breno, spol. s r.o.
Jestli vás nebaví došlap na studenou dlažbu v koupelně, zkuste se mrknout po jiném typu podlahy. Výhody vinylové podlahy si totiž nemusíte užívat jen v kuchyni nebo obývacím pokoji. Stále častěji se s vinylem setkáte i v koupelně. Přečtěte si, na co se při výběru vinylové podlahy do koupelny zaměřit, na co si dát pozor a jaké jsou mezi jednotlivými typy vinylových podlah rozdíly.
1.11.2023DORSIS s.r.o., Ing. arch. Jitka Pálková
Profesionálně a precizně realizovaný interiér poznáme nejen podle souladu výrazných stylotvorných prvků, ale zejména podle dotažení základního estetického záměru až do těch nejmenších detailů. V moderně pojatých interiérech představují elegantní skryté podlahové lišty Dorsis Linus právě takový prvek, díky jehož instalaci můžeme dotáhnout estetiku minimalismu do úplné dokonalosti.

Partner - Podlahy


TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Podlahy, příčky a povrchy


VIDEA 
 
Reklama