Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Hrubá stavba
Archiv článků od 6.4.2015 do 11.5.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

11.5.2015
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Od března 2015 najdete na webu fermacell.cz jednoduchou kalkulační pomůcku pro kalkulaci konstrukcí fermacell – aplikaci Fermacena. Program ulehčí výpočet cen materiálů a spotřeby materiálů, kalkulaci nákladů a montáže. Aplikaci Fermacena mohou využít jak prodejci stavebních materiálů nebo montážní firmy.

8.5.2015
LB Cemix, s.r.o.

Společnost LB Cemix, s.r.o., právě přichází s novým barevným vzorníkem šlechtěných omítek a fasádních nátěrů. Motto nového vzorníku je inspirováno přírodou: Duhově krásný. Řazení barevných odstínů ve vzorníku totiž vychází z přirozeného snoubení barev v duze, která je obecně pokládána za dokonalé ztělesnění barevné harmonie.

7.5.2015
Xella CZ, s.r.o.

Jedním z projektů, který prověřil vhodnost a komplexnost materiálu Ytong pro stavbu pasivních rodinných domů je projekt dvojdomu v pasivním standardu v Brně–Slatině. Základním a nutným předpokladem výstavby v tomto vysokém standardu je nabídka systémových řešení, která vyloučí realizace staveb rizika vzniku tepelných mostů.

6.5.2015
Ing. Pavel Malinský, Ministerstvo průmyslu a obchodu

Prezentace SOUTĚŽE NEJLEPŠÍ VÝROBCE STAVEBNIN ROKU 2014 se uskutečnila dne 15.4.2015 na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR pod heslem „Nejnovější kvalitní stavební materiály a systémy pro udržitelné stavění a energetickou úspornost budov.“

6.5.2015
Kalksandstein CZ s.r.o., vápenopískové cihly Zapf Daigfuss, Ing. Martin Konečný

Mezinárodně uznávaná certifikace pasivního domu je skutečné ověření všech parametrů pasivního domu Passivhausinstitutem v Darmstadtu (PHI). Domy s touto mezinárodní certifikací stojí v ČR pouze dva. Oba domy byly postaveny z vápenopískových cihel Kalksandstein Zapf Daigfuss, jsou osazeny okny Internorm a kompaktními rekuperačními jednotkami dánské firmy Nilan.

5.5.2015
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Rolety a screenové clony bývají v českém prostředí vnímány spíše jako nadstandardní doplňky a málokdo myslí na jejich začlenění do projektu již při stavbě či rekonstrukci domu. Přitom nosné roletové a žaluziové překlady, do kterých lze následně osadit různé venkovní stínicí systémy, přinášejí budoucím uživatelům řadu výhod spočívající ve zvýšeném komfortu, úspoře i zabezpečení majetku.

4.5.2015
Ing. Pavel Šmíra, Ph.D., Ing. Andrea Nasswettrová, Ph.D., Ing. et Ing. Soňa Křivánková, Metodické pracoviště Sanace dřeva, Vědeckotechnický park profesora Lista Brno

Článek prezentuje technologický postup a možnosti úpravy povrchů různých materiálů prostřednictvím pevných částeček suchého ledu CO2. Čistící médium je v trysce zařízení urychlováno proudem stlačeného vzduchu rychlostí větší než rychlost zvuku.

1.5.2015
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

EXPO 2015 v Miláně ode dneška láká návštěvníky k prohlídce českého pavilonu a jeho expozic. Pavilon je postaven z modulů firmy KOMA MODULAR a reprezentuje tak hlavní aspekty modulární architektury. Jsou jimi rychlost výstavby při minimální zátěži staveniště a využití stavby po skončení Expa s možností jejího přemístění.

27.4.2015
Ing. Jindřich Sobotka, prof. Ing. Miloslav Novotný, CSc., Ing. Karel Šuhajda, Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Mgr. Zdeněk Jiroušek, S.P.UNI, s.r.o

Nové technologie vysoušení nosných konstrukcí pomocí vysokofrekvenčního elektromagnetického záření (EMW) značně urychují proces odstranění přebytečné vlhkosti. Tento článek popisuje známé fyzikální jevy, které se objevují v průběhu tohoto procesu, a srovnává nečastěji používané způsoby vysoušení budov.

27.4.2015
Ing. Orsolya Katona, Katedra kovových a drevených konštrukcií, Stavebná fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislave

Krížom lepené drevo je materiál, v ktorom sú využité dobré vlastnosti prútových prvkov vo forme plošných prvkov – dosiek a stien. Využívanie krížom lepeného dreva ako stavebného materiálu sa spopularizovalo len v nedávnej minulosti. Je plnohodnotným materiálom nosných konštrukcií obytných budov do výšky deviatich poschodí.

20.4.2015
LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s., Jitka Faktorová

V dnešní době se prakticky při každé stavbě řeší požadavky na co nejnižší energetickou náročnost. Zateplení střechy, fasády, úsporný kotel, rekuperace a podobné věci zvažuje asi každý investor. Je ale nutné si uvědomit, že izolace stavby by měla začínat u základů. Izolovaná základová deska může s minimálními náklady pomoci snížit výdaje za energie při následném užívání stavby.

20.4.2015
Ing.arch. et. Ing. Kateřina Štréblová Hronovská, autorizovaný architekt ČKA, doc. ThLic. Ing. arch. Jiří Kupka, Ph.D., Fakulta životního prostředí ČZU v Praze, katedra biotechnických úprav krajiny

Ochrana krajinného rázu je v současnosti často užívaným institutem v rámci ochrany přírody a krajiny, ovlivňujícím i architektonickou a urbanistickou formu řady stavebních záměrů. Představuje určitá omezení nejen z hlediska velkých stavebních záměrů, ale i v případě architektury jednotlivých staveb.

20.4.2015
Ing. Zdeněk Vejpustek, Ph.D., WaVe Structural Design s.r.o., doc. Ing. Bohumil Straka, CSc., VUT Brno, Ústav kovových a dřevěných konstrukcí

Obvyklým způsobem zastřešení těchto staveb jsou dřevěné vazníky se styčníkovými deskami s prolisovanými trny. Článek se zabývá zejména netypickým řešením montáže této „běžné“ konstrukce a srovnává tento postup s ustáleným řešením na základě zkušeností z ČR a ze zahraničí.

13.4.2015

Tepelné ztráty jsou slabinou bydlení, kterou dlouho tolerujeme, přitom stačí jen zjistit možnosti efektivního hospodaření s energií a vybrat si tu nejvhodnější. Optimální řešení pro vaši domácnost vám nabízí firma Revolt, s. r. o. Má za sebou už celou řadu úspěšných projektů.

13.4.2015
Ing. Martin Sedlmajer, Ph.D., Ing. Adam Hubáček, Ph.D., prof. RNDr. Pavla Rovnaníková, CSc., Ústav stavebních hmot a dílců a Ústav chemie, Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně

Zeolity jsou přírodní suroviny, které obsahují vlastní zeolitické minerály, doprovázené řadou dalších složek, jako jsou živce, slídy, křemen a další. Tyto suroviny obsahují složky, které reagují s hydroxidem vápenatým. Mohly by tedy být považovány za vhodné aktivní příměsi do betonů, jako částečná náhrada cementu.

6.4.2015
Deceuninck, spol. s r.o., Lenka Kocourková

Dokonalé souznění architektury s přírodou, to vás napadne při pohledu na novostavbu v podhůří Beskyd nedaleko Kopřivnice. Umístit do prostředí zasaženého necitlivou zástavbou moderní a komfortní rodinný dům a nebýt nařčen z pokračování devastace místní krajiny, to je výzva pro opravdu dobrého architekta, důsledného stavbaře a pečlivý výběr materiálů.

6.4.2015
Ing. Linda Veselá, Fakulta stavební ČVUT v Praze, Katedra technologie staveb, Útvar technologií a materiálů

Schodiště jsou nedílnou součástí stavby a stejně jako u ostatních stavebních konstrukcí je potřeba i u schodiště řešit geometrickou přesnost. Jedná se především o geometrickou přesnost schodišťových stupňů, jejichž rozměry (výška a šířka) mohou výrazně ovlivnit pocitovou pohodu, plynulost a bezpečnost pohybu po schodišti.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama