Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Beton, malty, omítky
Archiv článků od 22.1.2019 do 17.4.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

17.4.2019
PCI, Michal Macura, Produktový manažer PCI

V průběhu posledních 20 let se staly fasády s pastovitými omítkami naprosto běžnou, dá se říci nejpoužívanější povrchovou úpravou staveb. Na zákazníky se hrne nepřeberné množství výrobků a informací o nich. Ale jak se v této záplavě informací orientovat? Jak to je vlastně s těmito fasádami a jejich odolností ve skutečnosti?

ilustrační obrázek © polsen - Fotolia.com
17.4.2019
Ing. Jan Trejbal, Ing. Ondřej Zobal, Ph.D., Ing. Zdeněk Prošek

Recenzovaný Příspěvek pojednává o možnostech využití mikromleté recyklované chemicky aktivované betonové moučky. Jedná se o jemnou frakci odpadního betonu, která v praxi doposud neměla žádné širší využití. Kombinace mikromletí a chemické aktivace pomocí vhodné příměsi, jako je např. popílek nebo struska, ukazuje jednu z možných variant, jak pro tento odpadní materiál najít uplatnění ve speciálních aplikacích při výrobě nového cementu a betonu. V příspěvku je řešena mikroskopická analýza a vliv chemické aktivace na hydrataci a na výsledné pevnosti.

ilustrační obrázek © Aisyaqilumar - Fotolia.com
10.4.2019
prof. Ing. Alena Kohoutková, CSc., Ing. Hana Hanzlová, CSc., doc. Ing. Jan Vodička, CSc.

Recenzovaný Drátkobeton se stále více uplatňuje ve stavební výrobě tam, kde lze využít jeho vlastností – zejména tahové a reziduální pevnosti po vzniku trhlin. Pro aplikace v nosných drátkobetonových konstrukcích je třeba zajistit rovnoměrnost rozptýlení ocelových drátků v jeho struktuře. Příspěvek shrnuje dosavadní poznatky o výrobě drátkobetonu a zkušebních metodách, kterými lze sledovat rovnoměrnost rozptýlení drátků jak v čerstvém, tak v zatvrdlém drátkobetonu.

2.4.2019
Baumit, spol. s r.o.

Po dlouhá léta jsme byli zvyklí rozlišovat tenkovrstvé probarvené omítky používané na zateplovacích systémech podle druhu v nich užitého pojiva na minerální (vápenocementové), silikátové, disperzní (akrylátové) a silikonové. Toto dělení máme zažité a zhruba máme představu, co od kterého typu omítky můžeme očekávat. V současnosti však toto rozdělení ztrácí na váze.

© Evgeniy Potapov - Fotolia.com
1.4.2019
Ing. Janette Dragomirová, prof. Dr. Ing. Martin Palou, T.

Recenzovaný Tento výskum sa nachádza vo svojej prvej fáze, v ktorej sa venuje príprave vysokopevnostných ťažkých betónov na základe cementových spojív s použitím druhotných surovín a dvoch ťažkých kamenív (baryt a magnetit). Príprava vychádza zo šiestich receptúr, z ktorých sú vyrábané betónové kocky a hranoly pre skúšky fyzikálnych a mechanických vlastností.

27.3.2019
PCI

Epoxidová spárovací hmota se skvělou zpracovatelností a výjimečnými vlastnostmi. Spárování „epoxidem“ vždy patřilo mezi ty nejméně oblíbené práce při spárování obkladů a dlažeb. Materiál se špatnou zpracovatelností, to bylo synonymum pro epoxidové spárovací hmoty.

26.3.2019
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Každý, kdo se chystá stavět dům se musí v první fázi rozhodnout, jak by měl jeho dům vypadat a z čeho by měl být postaven. Dnes je také velmi důležitá otázka energetické náročnosti domu. Stejné otázky řešila i mladá rodina žijící nedaleko Prahy, která se nakonec rozhodla pro montovaný úsporný dům z lehkého Liaporbetonu.

© Kadmy - Fotolia.com
25.3.2019
Ing. Zdeněk Prošek, Ing. Jan Trejbal, Ing. Vladimír Hrbek, Ing. Pavel Tesárek, Ph.D.

Recenzovaný Odpadní beton obsahuje nehydratované části betonové pasty. Vzhledem k tomu, že jde o hodnotnou surovinu, hledají se cesty, jak ji reaktivovat a znovu využít při výrobě nového materiálu. Dopomoci k tomu může mechanická aktivace. Jedná se o proces velmi jemného mletí, při kterém jsou nehydratovaná zrna obnažena, díky čemuž mohou být zapojena do nových hydratačních procesů. Pro zjištění efektivity této reaktivace byla použita kombinace metod popisujících tvar a fázové složení vzniklých zrn. Sledována byla při recyklaci třech různých odpadních betonů, které se vzájemně lišily stářím, dále způsoby využití a výroby. Ukázalo se, že nejvhodnější surovinou pro mechanickou reaktivaci je starý odpadní beton s vysokým obsahem belitického pojiva.

20.3.2019
LB Cemix, s.r.o.

Pohledový beton se v současné architektuře a designu řadí k nejžádanějším povrchovým úpravám. Podtrhuje minimalismus staveb a skvěle působí v kombinaci s velkými prosklenými plochami i s teplými prvky typu dřevo. Imitace betonu zdobí fasádu nové skladové haly s reprezentativní prodejnou společnosti SMS Elektro v Českých Budějovicích.

18.3.2019
Ing. Kamil Laco, PhD., Stavebná fakulta STU v Bratislave, Katedra betónových konštrukcií a mostov

Recenzovaný BIM procesy priniesli do projekcie zlepšenú koordináciu medzi jednotlivými profesiami a v prípade profesie statiky uľahčenie prác pri vytváraní modelu nosnej konštrukcie. Odstránila sa duplicitná robota, kde museli byť tie isté konštrukčné prvky byť modelované dvoma kanceláriami, ako architektonickou, tak aj statickou. Naviac sú teraz tieto modely prepojené a zároveň koordinované. Celý proces si v tomto článku predstavíme na projekte nosnej konštrukcie súboru bytových domov so spoločným podzemným podlažím. Je navrhovaný na základe platných európskych noriem s využitím BIM procesov pri jeho návrhu aj výkresovej dokumentácie. Štvorica bytových domov je delená na 4 bloky (každý blok pre príslušný bytový dom), delený na 4 dilatačné celky. Bloky A a B vytvárajú 1 spoločný celok, blok C a blok D osobitné celky a 1 podzemný blok prepája bloky C a D. Počas celej projekčnej fázy projektu pre stavebné povolenie bol 3D model nosnej konštrukcie prepojený s architektonickým modelom, čo zabezpečovalo koordináciu medzi architektonickou kanceláriou a projektantom statiky.

7.3.2019
Ing. Lenka Laiblová, Ing. Tomáš Vlach, Ing. Jakub Řepka

Tento článek představuje textilní beton jako inovativní řešení pro subtilní betonové konstrukce, kde by kvůli normovým požadavkům na krytí ocelové výztuže nebylo možné dosáhnout tak tenkých prvků při zachování požadovaných pevnostních parametrů.

© sveta - Fotolia.com
4.3.2019
Ing. Stanislav Zrza, Technický a zkušební ústav stavební Praha, s.p.

Recenzovaný Ve dvoudílném seriálu představíme současné trendy a způsoby výroby betonářské výztuže, jakostní značky a jejich grafické znázornění. Zmíníme rovněž problematiku svařování betonářské výztuže, specifika mající vliv na kvalitu svarových spojů výztuže a procesní přístup ke svařování betonářské výztuže. Důležité jsou též používané metody svařování, typy svarových spojů, jejich výhody a nevýhody a kvalifikace svářečů a svářečského dozoru pro svařování betonářské výztuže, kvalifikace postupů svařování, výrobní zkoušky a způsobilost organizace ke svařování betonářské výztuže.

Ilustrační obrázek betonářské výztuže © Vitaliy - Fotolia.com
25.2.2019
Ing. Stanislav Zrza, Technický a zkušební ústav stavební Praha, s.p.

Recenzovaný Ve dvoudílném seriálu představíme současné trendy a způsoby výroby betonářské výztuže, jakostní značky a jejich grafické znázornění. Zmíníme rovněž problematiku svařování betonářské výztuže, specifika mající vliv na kvalitu svarových spojů výztuže a procesní přístup ke svařování betonářské výztuže. Důležité jsou též používané metody svařování, typy svarových spojů, jejich výhody a nevýhody a kvalifikace svářečů a svářečského dozoru pro svařování betonářské výztuže, kvalifikace postupů svařování, výrobní zkoušky a způsobilost organizace ke svařování betonářské výztuže.

19.2.2019
Ing. Miroslav Brodňan, PhD., doc. Ing. Peter Koteš, PhD., Ing. Miroslav Strieška

Recenzovaný Trvanlivosť konštrukčných materiálov je všeobecne definovaná ako schopnosť materiálu udržiavať si svoje fyzikálne a mechanické vlastnosti v čase. Pri železobetónových konštrukciách je betón ideálnym materiálom na ochranu oceľovej výstuže. Železobetónové konštrukcie sú však vystavené environmentálnym zaťaženiam – agresívnym podmienkam, ktoré spôsobujú degradáciu materiálov ako napr. koróziu výstuže. Norma STN EN ISO 9224 opisuje výpočet celkovej hodnoty koróznej straty. Napriek týmto známym normovým výpočtom je vhodné realizovať aj merania na skutočných vzorkách, ktoré sú ale časovo náročné. Z tohto dôvodu je užitočné použiť zrýchlený korózny test. Predmetom nášho výskumu bolo porovnať výsledky hodnôt koróznej straty zo zrýchlenej koróznej skúšky podľa normy STN EN ISO 9227 s výpočtom koróznej straty podľa normy STN EN ISO 9224.

Železobetonový most © vaz1 - Fotolia.com
14.2.2019
prof. Ing. Milan Holický, Ph.D., DrSc., ČVUT Praha, Kloknerův ústav

Recenzovaný Příklad ověření spolehlivosti existujícího železobetonového prvku navazuje na předchozí článek autora „Nový evropský dokument pro hodnocení existujících konstrukcí“. Ilustrativní příklad ověření jednoduchého železobetonového prvku se opírá o připravovaný evropský dokument (technickou specifikaci TS [2]) a platné Eurokódy ČSN EN 1990 [7] a ČSN EN 1991-1-1 [9]. Příklad doplňuje předchozí článek, je usnadnit očekávané uvedení připravovaného evropského dokumentu do soustavy národních norem pro hodnocení existujících konstrukcí.

12.2.2019
ZAPA beton a.s., Taťana Šedinová, vedoucí obchodního oddělení Čechy a marketingu

V jarních betonářských školeních ZAPA TECH se budeme věnovat zejména zvýšení kvality řízení staveb v přípravě a realizaci, zásadám zpracování betonu a výhodám betonů nové generace.

11.2.2019
prof. Ing. Juraj Bilčík, PhD., doc. Ing. Július Šoltész, PhD., Ing. Lýdia Matiašková

Recenzovaný Životnosť železobetónových síl sa po rokoch prevádzky kontroluje sledovaním priebehu degradácie betónu a betonárskej výstuže. Práve degradácia základných materiálov – betónu a výstuže – v dôsledku interaktívneho pôsobenia fyzikálnych a chemických účinkov, výluhov, prevádzkových a atmosférických podmienok má významný vplyv na odolnosť sila z hľadiska medzných stavov únosnosti, používateľnosti i trvanlivosti. V príspevku je prezentovaný príklad diagnostiky železobetónového pomocou analýzy účinkov prevádzkových zaťažení. Analýza je rozšírená aj o výsledky stacionárneho a nestacionárneho teplo-technického výpočtu steny sila.

© bannafarsai - Fotolia.com
6.2.2019
prof. Ing. Milan Holický, Ph.D., DrSc., Kloknerův ústav ČVUT v Praze

Recenzovaný Nový evropský dokument pro hodnocení existujících konstrukcí (CEN Technical Specification, TS) navazuje na koncepci a technické požadavky Eurokódů. Konečný návrh dokumentu byl předložen v dubnu 2018. Obsahuje materiálově nezávislé pokyny pro všechny druhy konstrukcí včetně geotechnických součástí, a libovolné druhy zatížení. Zahrnuje obecné zásady a pokyny pro postup hodnocení, aktualizaci dat, konstrukční analýzu, různé způsoby ověřování spolehlivosti (dílčí součinitele, pravděpodobnostní metody, analýzu rizik), hodnocení památkových objektů, a možnosti zásahů do existujících konstrukcí. Předložený příspěvek zahrnuje praktické příklady aplikace obecných pokynů při hodnocení existujících konstrukcí včetně panelových domů.

22.1.2019
Knauf Praha s.r.o.

Na rok 2019 pro vás společnost Knauf připravila odborné semináře a praktická školení zaměřená na Systémy suché výstavby - základní školení, tmely a sádrové omítky, suché podlahy, a nově na lepení a spárování. Cílem je seznámit účastníky s materiály Knauf a jejich použitím. Účastník získá po absolvování Knauf osvědčení o proškolení.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama