Příčinou rosení oken zevnitř je nejčastěji příliš vysoká vlhkost v místnosti. Pokud správně nevětráte, zůstává vysoká vlhkost v bytě a při ranním poklesu teplot jednoduše zkondenzuje.
Nucené větrání s rekuperací se dnes zmiňuje zejména jako nástroj energetických úspor. Jde ale zejména o zařízení pro přísun čerstvého vzduchu do interiéru po celý rok, a to se zajištěním energetických úspor tzv. zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu, čili s rekuperací. Důvody, proč je třeba větrat, co obnáší montáž větrání do bytu nebo rodinného domu a jaké výhody to uživateli přinese, vysvětluje v podcastu Roman Šubrt ze společnosti Zehnder.
AMPER je největším veletrhem v oblasti elektrotechniky, elektroniky, energetiky, automatizace a digitalizace, ale i osvětlení a zabezpečení v České republice i na Slovensku. 29. ročník se uskuteční v termínu od 21.–23. 3. 2023 na brněnském Výstavišti. Akce každoročně mapuje technologické novinky, inovace a pokroková řešení a ukazuje směr budoucích trendů v elektro průmyslu.
Únik tepla představuje v prodejnách a výrobnách nepříjemnou záležitost zejména v době, kdy se teploty venku pohybují jen pár stupňů nad nulou a uvnitř musíme topit. Zabránit úniku tepla však lze i bez složitých stavebních úprav. Jednoduchým řešením jsou speciální závěsné fólie, které se umisťují do průchodů a vrat. Díky dobrým izolačním vlastnostem dokážou udržet teplo přesně tam, kde potřebujete.
Tlak na co nejnižší energetickou náročnost staveb díky letošnímu zdražování ještě více zesílil. Proto se do hledáčku stavebníků stále častěji dostávají tepelněizolační materiály. Jedním z míst, kde lze vylepšit tepelněizolační parametry jsou i betonové podlahy. A to díky použití vhodného druhu betonu.
Recenzovaný Článek poskytuje přehled o vývoji recyklace stavebních a demoličních odpadů v České republice v období 2007 až 2020. Podrobněji je analyzována skupina inertních minerálních odpadů 1701 „Beton, cihly, tašky a keramika“. Recykláty vyrobené z této skupiny odpadů jsou posuzovány zejména z hlediska možnosti jejich využití jako plniva při výrobě betonu. Pozornost je věnována i skupině 170504 – „Zemina a kamení bez nebezpečných látek“. U této skupiny byl v posledních letech prokázán výrazný nárůst recyklace. V závěru je analyzován poměr recyklátů vyrobených z inertních minerálních odpadů a vytěžených přírodních minerálních surovin ve stavebnictví. Je prokázáno, že recykláty ze SDO se v roce 2020 podílely cca 15 % na všech inertních minerálních granulátech použitých ve stavebnictví. To představuje vůči roku 2011 takřka čtyřnásobný nárůst.
Silnice, dálnice, mosty a jejich přidružené objekty se v současné době již neobejdou bez kompozitních konstrukčních prvků. Tuto skutečnost potvrzuje i nedávno otevřený obchvat u Olbramovic na silnici I/3 (E55). Nosné konstrukce, tvořené z kompozitních profilů, jsou pevné a lehké. Vydrží mráz, sníh i chemickou údržbu silničního povrchu bez poškození. Nekorodují a mají minimální nároky na údržbu.
Povodí Moravy dokončilo v roce 2020 revitalizaci Knínického potoka, na kterém vznikla soustava říčních oblouků, mokřadů a tůní. Revitalizace přispěla ke zpomalení odtoku povrchové vody a zlepšila zadržování vody v krajině. Práce trvaly půl roku. Revitalizace proběhla na téměř kilometr dlouhém úseku.
Období zimy sebou každoročně přináší stavební klid. Ještě předtím je ale potřeba stavbu řádně zakonzervovat a předpřipravit na jaro. Rozestavěné území, ať už je v jakékoli fázi, je vhodné zajistit proti vlivům zimního počasí, vandalismu i krádežím, ale také z důvodu bezpečnosti. Aby nedošlo ke znehodnocení je žádoucí staveniště pravidelně kontrolovat a odstraňovat vlivy vody a UV záření.
Dobré zkušenosti z předchozích projektů firmy ALFA KOMPLEX a.s. z Blanska, developera a stavitele bytového domu v Žarošicích, stály za rozhodnutím zvolit jako stavební materiál hrubé stavby pórobeton Ytong a vápenopískové tvárnice Silka. Na stavbě využil v plné míře výhody systémové nabídky firmy Xella.
Doporučené zásady při projektování zděných domů ze systému HELUZ byly předmětem rozhovoru se statičkou společnosti, Ing. Zuzanou Hejlovou. Hovořili jsme o založení soklu obvodového zdiva a zajištění tuhosti bungalovů ve směru vodorovného zatížení. Jaké konstrukční možnosti existují a jaká nutná opatření je třeba dodržet, si můžete poslechnout v záznamu rozhovoru.