Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Nové rozhodnutí parlamentu EU otevře diskuzi o zateplování historických budov

Že to jde, ukazuje i nedávná rekonstrukce rakouského parlamentu

Zateplování, rekonstrukce a využívání nových technologií. To čeká unijní státy poté, co před pár dny schválili poslanci Evropského parlamentu významné změny týkající se budov. Majitelé domů a bytů budou muset do deseti let výrazně snížit jejich energetickou náročnost, a to podle kategorií, které si určí členské země. Renovace se budou platit z evropských dotací. Nová pravidla mají samozřejmě výjimky. Netýkají se kostelů či nejrůznějších památek. Jinou kategorií jsou však ostatní historické budovy. Právě řešení jejich zateplování bude zcela jistě jednou z významných diskuzí mezi širokou i odbornou veřejností. Současné technologie už přitom umožňují zateplení historických staveb, aniž by došlo k vizuální degradaci samotných objektů. Příkladem je nedávná rekonstrukce rakouského parlamentu.

Před pár dny byl po několika letech renovace znovu otevřený rakouský parlament. Zrekonstruováno bylo téměř 55 000 metrů čtverečních. Při rekonstrukci fasády řemeslníci použili i speciální fasádní profily od rakouské firmy Austrotherm, která je specialistou na zateplování a má za sebou dlouholetý vývoj replik historických prvků fasád. Vzhledem k tomu, že společnost vstoupila v lednu na český trh, chce se se svými zkušenostmi podělit i v České republice. „Zejména klasické fasády jsou silně namáhány vlivy prostředí. Dokonce ani profily z pískovce tesané kameníky nedokážou trvale vzdorovat povětrnostním vlivům, a kromě toho jsou dnes jako originální repliky cenově nedostupné. Naše fasádní profily umožňují hospodárnou renovaci starých budov a autentickou a trvanlivou reprodukci jejich vzhledu,“ popisuje český jednatel společnosti Martin Trešl.





Austrotherm, který od roku 1953 pomáhá svými výrobky šetřit lidem energie, podle něj zkušenosti zakládá na vlastním rozsáhlém výzkumu, který je v oblasti rekonstrukce památek obzvlášť pečlivý. „Stačí když se člověk projde historickou Vídní. Garantuji vám, že na první pohled nepoznáte budovy, které jsme tam zateplovali. Za poslední léta jsme vyvinuli tolik historických profilů, že je s nimi radost autenticky rekonstruovat jakékoliv historické budovy. Se správnými materiály je to snadné a vyplatí se to,“ říká Trešl a odkazuje na další jejich rekonstrukce, jakými jsou:





Výhodou těchto technologií je podle něj i to, že během zateplování je možné některým historickým budovám dát zpět původní vzhled, který ztratily v průběhu staletí při nešetrných rekonstrukcí. „Pravděpodobně znáte ty bezduché staré budovy, jejichž členitá fasáda byla z úsporných důvodu odstraněna a poté pouze omítnuta. Tvář budovy ale byla původně určována ozdobnými prvky, které zmizely. S našimi fasádními profily i ornamenty jde vše vrátit zpátky,“ doplňuje. A jaký je podle něj nejlepší postup? „Chcete-li dosáhnout co nejlepšího výsledku, vyplatí se při plánování vzhledu fasády spolupráce mezi architektem a technickým poradcem naší firmy pro upřesnění tvaru a počtu fasádních profilů. Zejména při rekonstrukci památkově chráněných objektů je nutné naplnit s maximální péčí přísné zákonné požadavky, a budově vrátit zcela věrně její původní vzhled,“ uzavírá.

Návrh schválený poslanci Evropského parlamentu požaduje, aby do roku 2030 dosáhly všechny budovy určené pro bydlení kategorie E a o tři roky později kategorie D. Ostatní budovy by měly kategorie E dosáhnout již do roku 2027. Země EU se mohou rozhodnout vyloučit další chráněné budovy se zvláštní architektonickou nebo historickou hodnotou, technické stavby, dočasně používané budovy, kostely a místa pro konání bohoslužeb.