Ve dnech 20. až 23. ledna 2020 se na výstavišti Černá louka v Ostravě uskuteční 27. pokračování výstavy Infotherma věnované vytápění, úsporám energií a využívání obnovitelných zdrojů v malých a středních objektech. Jaký bude doprovodný program?
TZB-info doporučuje BIM je „multioborová disciplína“ a právě proto se dotýká téměř všech členů projektového týmu – od investora, přes projektanta a dodavatele až po provozovatele. Realizovat BIM projekt, respektive jej dobře nastavit, není vůbec jednoduchý úkol. Cesta k úspěšnému BIM může začít na menších tzv. pilotních projektech, při jejichž realizaci se dají aplikovat vytipované dílčí procesy. Následně po vyzkoušení a ověření lze přejít k dalším, složitějším zadáním.
Recenzovaný V článku se autoři zamýšlejí nad aspekty rutinního postupu ve srovnání s expertním přístupem k řešení stavebních vad a poruch. Pro lepší orientaci v problematice je uvedena základní terminologie z oblasti vad a poruch. Dále autoři podrobněji popisují průběh obou řešení, zamýšlejí se nad jejich konkrétními aspekty a upozorňují na jejich důsledky. Podstatnou částí článku je pak uvedení možných přínosů expertního přístupu a v závěru je zdůrazněna výhodnost volby expertního přístupu.
STUDIO AXIS, spol. s r.o. – Centrum vzdělávání ve stavebnictví zve širokou odbornou veřejnost na školení, která pořádá v lednu až březnu 2020. Můžete se těšit na rozmanitá témata seminářů jako je například „poruchy vozovek, jejich příčiny a způsoby oprav“ či „archeologický výzkum ve stavebnictví“ a mnoho dalšího.
Stalo se tradicí, že druhá polovina ledna je spojená s termínem konání mezinárodní výstavy Infotherma. Dříve ve Frýdlantu nad Ostravicí a v posledních letech na ostravském výstavišti Černá louka se tak každoročně na Infothermě setkávají přední výrobci, prodejci, montážní i servisní firmy a odborná veřejnost s cílem představit návštěvníkům výstavy novinky a směry, kam se ubírá moderní vytápění a stavby spojené s ekonomickým bydlením.
Energetická náročnost domu je ovlivněna jeho architekturou, kvalitou obálky a technickým zařízením. Společnost Biosuntec optimalizuje domy ze všech jmenovaných hledisek, navrhuje úsporné systémy vytápění, chlazení, větrání, ohřevu vody, využití elektrické energie, řízení, a to s využitím obnovitelných zdrojů. Zajistí navíc získání dotace, která kompenzuje vícenáklady spojené se změnami, a to jak ve fázích přípravy stavby, tak v pozdějších fázích. V rozhovoru odpovídá Kurt Hartmann, obchodní ředitel společnosti Biosuntec.
Energie ze solárních panelů je dnes opravdu snadno dostupná. Málokdo ale ví, že si vyrobenou energii může ukládat, takže třeba v zimě šetří na elektřině díky solární energii z letního období. Jak to všechno funguje, jsme se zeptali produktového manažera ze společnosti Yello. Tento dodavatel energie působí na českém trhu od roku 2012 a nabízí řešení domácí fotovoltaiky se službou Férová baterie.
Již podruhé se s námi podívejte na stavbu rodinného domu ze systému Ytong. Použity byly tepelněizolační tvárnice Lambda YQ pro obvodové zdivo, strop Ytong Klasik, prefabrikované schodiště Ytong na míru, překlady a vnitřní zdivo. Technického poradce společnosti Xella jsme se zeptali na zajímavé podrobnosti k provádění jednotlivých konstrukcí.
Recenzovaný Příspěvek pojednává o významu nasákavosti tradičních stavebních materiálů a schopnosti tradičních neizolovaných staveb odolávat vzlínající vlhkosti. Upozorňuje dále na některá rizika spojená s omezováním nasákavosti stavebních materiálů navrhovaných pro sanace vlhkosti a zasolení tradičních staveb.
Vše začalo jednou otázkou – jaký má být dobrý rodinný dům? Ekonomický – ale útulný a pohodlný, prostorný – ale neplýtvající prostorem, moderní – ale respektující místní tradice a čerpající inspiraci ze stavebního umění, poskytující ochranu – ale zajišťující kontakt s přírodou, pro všechny a pro každého. Jedním slovem – optimální.
Recenzovaný Každá střecha, ze které hrozí pád z výšky, musí být přiměřeně plánovanému provozu vybavena zábradlím nebo záchytným systémem. Ochranu osob proti pádu z výšky je nutné řešit už při vlastní výstavbě. Proto také zákon č.309/2006 Sb. v aktuálním znění blíže specifikuje práce zhotovitele a stanovuje jeho povinnosti. Vedle tohoto v roce 2016 aktualizovaného zákona je samozřejmě nutné zohledňovat v procesu výstavby také ostatní legislativní požadavky. Z nich vyplývají mnohé zodpovědnosti jednotlivých účastníků výstavby, o kterých bude pojednávat tento příspěvek.
Recenzovaný Příspěvek pojednává o způsobu monitorování poruch panelových domů. Pohyby objektu jsou měřeny jednak pomocí příložného dilatometru typu Hollan (měření změny šířek trhlin a spár), jednak pomocí nivelace podlah. Výsledky měření budou důležitým podkladem pro rozhodnutí o způsobu sanace objektu.