Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Základy
Archiv článků od 18.10.2010 do 14.3.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

14.3.2013
Českomoravský beton, a.s.

Otázky z oblasti technologie výroby a zpracování betonu rychle a srozumitelně zodpoví Příručka technologa – BETON. Obsažná, a přesto přehledná téměř třísetstránková publikace, která se díky menším rozměrům pohodlně vejde do kapsy, je určena pro osobní použití a praktickou činnost technických a technologických pracovníků ve stavebnictví.

19.10.2012
Vlastimil Růžička, redakce

První týden měsíce října patřil na Fakultě stavební VUT v Brně dvoudenní konferenci s názvem Zkoušení a jakost ve stavebnictví. Hovořilo se o zkoušení různých typů konstrukcí i o zkoušení stavebních materiálů, udělovala se cena Karla Hollana. Jedná se už o šestý ročník.

6.9.2012
Českomoravský beton, a.s.

STEELCRETE® je drátkobeton se zaručenými mechanickými vlastnostmi obsahující rovnoměrně rozptýlená ocelová vlákna - výztuž. Jedná se o kompozitní materiál s konstantními vlastnostmi ve všech směrech, jehož mechanické vlastnosti a kvalita jsou zaručeny prováděnými testy.

12.1.2012
CEMEX Czech Republic, s.r.o.

Využití moderních technologií betonu podstatně zjednodušuje především počáteční fázi stavby, tj. provádění základových konstrukcí. Samozhutnitelné betony v poslední době čím dál více nahrazují klasické betonové směsi.

3.10.2011
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

Příčiny poruch a chyb při zakládání se hůře odhalují než příčiny při výstavbě nadzemní části objektu. Pro nedostatečný, někdy i nemožný přístup k základové spáře a základové konstrukci, je i způsob sanace obtížnější. Vlhkost pak patří mezi nejobávanější příčiny poruch. Kromě vnějších konstrukcí nad terénem (zejména stěn a střech), způsobuje podstatné škody i v podzemí, kde však jsou poruchy ve srovnání s nadzemní částí mnohem hůře opravitelné. Proto je třeba se příčinami poruch v podzemní části staveb zabývat (v první části textu), analyzovat je a hledat optimální způsob jejich oprav (2. část textu).

26.9.2011
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

Příčiny poruch a chyb při zakládání se hůře odhalují než příčiny při výstavbě nadzemní části objektu. Pro nedostatečný, někdy i nemožný přístup k základové spáře a základové konstrukci, je i způsob sanace obtížnější. Vlhkost pak patří mezi nejobávanější příčiny poruch. Kromě vnějších konstrukcí nad terénem (zejména stěn a střech), způsobuje podstatné škody i v podzemí, kde však jsou poruchy ve srovnání s nadzemní částí mnohem hůře opravitelné. Proto je třeba se příčinami poruch v podzemní části staveb zabývat (1.část textu), analyzovat je a hledat optimální způsob jejich oprav (2. část textu).

26.9.2011
Ing. Karel Plotěný, ASIO, spol. s r.o., JUDr. František Severin, JUDr. Alena Kliková, Ph.D.

Po nastavení reálných cen za čištění vod bude přibývat decentrálních řešení. Pro objekty bez trvalého provozu je vhodný septik v kombinaci dočišťovacím stupněm. Co na stavební zákon, zákon o vodách a další předpisy? Výklad aktuální legislativy pro likvidaci odpadních vod.

2.9.2011
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Vrstva štěrku z pěnového skla REFAGLASS bude tvořit součást dokonale izolované obálky nového pasivního domu, jehož stavbu jsme měli možnost navštívit s naší redakcí. Nenasákavá tepelná izolace a drenážní vrstva v jednom je po částech hutněna, tak aby byla připravena na přenos zatížení v základové spáře.

8.8.2011
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc., ČVUT Praha; Fakulta stavební

Stromy a vegetace mohou přispívat ke stabilizaci terénu. Na druhé straně je však třeba znát i jejich negativní vliv na stavby, které mohou způsobit jejich poruchy a tím i škody. A právě tyto problémy jsou předmětem tohoto příspěvku.

12.5.2011
, Michal Stružka

Ztužující věnce mají důležitou roli na všech stavbách, kde se nachází svislé konstrukce. Pro jejich zhotovení je ovšem nezbytně nutné kvalitní bednění, tak aby vaše práce byla 100% a neohrozili jste statiku celé stavby.

9.5.2011
Vlastimil Růžička

Přestože v Německu a Rakousku byly takovéto domy již běžným standardem, v Česku jej oslavovali jako lokálního pionýra. Vápenopísková stavba se sedlovou střechou založená na drti z pěnového skla, která je certifikována v Passivhausinstitutu Dr. Wolfganga Feista v Darmstadtu, má za sebou celou řadu odborných měření a nepřeberné množství návštěv. Byli jsme na jedné z nich.

2.3.2011
Skeletsystem Goldbeck

Společnost GOLDBECK Prefabeton s.r.o. uvádí na trh převratnou novinku v oblasti výstavby rodinných domů. SKELETSYSTEM GOLDBECK je prvním systémem na našem trhu, který pro stavbu rodinných domů využívá technologii montovaného železobetonového skeletu.

23.2.2011
Českomoravský beton, a.s.

Zapište se i Vy na semináře ve 2. ročníku Beton University, zařazené do akreditovaných vzdělávacích programů ČKAIT i ČKA a získejte „titul na beton“. Semináře řeší komplexní problematiku betonů a litých potěrů v podlahových konstrukcích, pohledové betony, nejčastější poruchy nosných a podkladových vrstev a další.

3.2.2011
Kalksandstein CZ s.r.o., vápenopískové cihly Zapf Daigfuss, Ing. Martin Konečný

Ve výstavbě pasivních domů je situace na trhu v ČR bohužel velmi komplikovaná. Dnes každý "staví" nebo "umí" pasivní domy. Skutečných pasivních domů je v ČR opravdu málo. Optimalizace v PHPP se provádí pouze minimálně. Další nejasnosti do tohoto oboru vnesl dotační program Zelená úsporám, kde byly přiznány dotace také domům, které jsou dle TNI 730329 do 20 kWh/m2/rok.

5.1.2011
Českomoravský beton, a.s.

STEELCRETE® je beton obsahující rovnoměrně rozptýlená ocelová vlákna - výztuž. Je to kompozitní materiál s konstantními vlastnostmi ve všech směrech, jeho mechanické vlastnosti a kvalita jsou zaručeny prováděnými testy. Používá se při zhotovování betonových konstrukcí, kde nahrazuje částečně nebo úplně klasickou betonářskou výztuž, ale také pro konstrukce z předepjatého betonu, zejména v oblastech zvýšeného namáhání.

30.11.2010
Českomoravský beton, a.s.

ANHYMENT® je novou generací kvalitních litých podlahových hmot. Je ideální pro instalaci podlahového topení, která dokáže uspokojit i ty nejnáročnější požadavky zákazníků. S jeho použitím lze snížit nejen náklady na vytápění, ale i výšku podlahové skladby v novostavbách či rekonstruovaných objektech.

10.11.2010
redakce

Na svém firemním dni představila společnost CEMEX samozhutnitelný beton Compacton pro snadnou realizaci a fantastickou úsporu času a novinku Granisol - betonové plochy s dekorativním povrchem, které řeší časté problémy dlaždic vystavených zátěži.

18.10.2010
doc. Ing. Josef Chybík, CSc., Centrum pasivního domu

Termín hrubá stavba není v současné legislativě nikde zakotvený. Jedná se o pojem zvykový, který je však ve stavební teorii i v praxi běžně používán. Pochází z období centrálně plánovaného hospodářství, kdy se stavební činnosti členily na hlavní stavební výrobu - HSV a přidruženou stavební výrobu - PSV. Hrubá stavba se týká prací HSV - základů, vertikálních a horizontálních nosných konstrukcí a nosných prvků zastřešení, což jsou krovy nebo vazníkové soustavy.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama