Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Základy
Archiv článků od 2.9.2011 do 19.5.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

19.5.2014
LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Začne-li se s tepelnou izolací už u základové desky, přinese to v budoucnu nemalé finanční úspory při užívání domu. Založení stavby na tepelně izolačním zásypu nepředstavuje žádnou extrémní finanční investici. Naopak, ještě před dokončením stavby díky němu dochází k úsporám, protože není nutná další podlahová izolace.

29.4.2014
LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Montovaná stavba z velkoplošných dílců z keramického betonu je velmi rychlý a léty prověřený způsob výstavby s minimem mokrých procesů. Stavba vykazuje díky přírodnímu materiálu mikroklima podobné jako stavba cihlová. Keramický beton má navíc skvělé izolační vlastnosti, takže dům bude mít také velmi nízké nároky na vytápění.

23.9.2013
LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Při přípravě stavby domu se vyplatí brát v potaz nejen náklady, které si vyžádá samotná stavba, ale také provozní náklady. Aby se rodinný rozpočet zbytečně nezatěžoval vysokými účty za energie, je vhodné při stavbě volit příslušné materiály a technologie. Největší pozornost investorů je obvykle věnována nákladům na vytápění domu, protože často tvoří také nejvyšší položku na účtu za energie.

29.7.2013
Ing. Vladan Panovec, VŠB - TU Ostrava

Stávající postupy stanovení přenosu tepla v zemině. Měření teplot v zemině pod podlahou experimentálního domu MSDK na VŠB v Ostravě. Rozdíl mezi vypočtenými teplotami v zemině pod podlahou a skutečně naměřenými hodnotami. Teplotní pole v zemině teoretické a skutečné.

28.5.2013
LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Až do konce června 2013 můžete využít akčních cen rodinných domů Classic Line z nabídky Dům jedním tahem. Za zlomek ceny nyní také získáte základovou desku na tepelně izolačním podsypu z Liaporu. Všechny domy z nabídky si můžete nechat postavit v několika fázích dokončení: hrubá stavba (hotová za 5 dnů), dům k dokončení (hotový do 2 měsíců) nebo dům na klíč (hotový do 6 měsíců).

13.5.2013
doc. Ing. Vojtěch Mencl, CSc., VŠB TU Ostrava, Katedra stavebních hmot a hornického stavitelství, Ing. Eva M. Foose, MBA., EM Solutions LLC, Fort Thomas, Kentucky, USA.

Význam stavebního zkušebnictví roste úměrně s novými požadavky na stavby. Je tedy prvořadým úkolem zlepšovat kvalitu procesů měření materiálů, dílců a konstrukcí při využití současných možností výpočetní techniky a automatizace.

6.5.2013
Ing. Alena Hynková, CSc., Ing. Blanka Pelánková, VŠTE České Budějovice

Ve druhé polovině minulého století dochází k demografické změně vesnice. Napřed ztrácí význam hospodářské části statků, později zůstávají opuštěné i obytné části. V lepším případě slouží statky k víkendové rekreaci. Důsledkem těchto změn a důsledkem neodborných stavebních zásahů je chátrání domů, vznik destrukce materiálů a vznik statických poruch konstrukcí domu.

30.4.2013
Beton University

První letošní seminář Beton University na téma Moderní trendy v betonu II. – Betony pro dopravní stavby, pořádaný skupinou Českomoravský beton, se setkal s velkým zájmem z řad široké odborné veřejnosti. Ve druhém pololetí se můžete přihlásit na semináře: Moderní trendy v betonu I. – Vodotěsné betony a Moderní trendy v betonu II. – Betony pro dopravní stavby.

22.4.2013
Doc. Ing. Miloš Zich, Ph.D., Doc. Ing. Zdeněk Bažant, CSc., Ústav betonových a zděných konstrukcí VUT FAST Brno

Posuzovatelé se často setkávají s objekty s nejasným konstrukčním systémem. Tyto stavby se navrhují obtížně a v provozu se mohou chovat jinak, než bylo očekáváno. Dobrý projekt a jeho realizace jsou, jde-li o dlouhodobé chování stavby, zásadní. Článek se zabývá základními principy vhodného návrhu a jeho posouzení.

2.4.2013
LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Také u základů se vyplatí kriticky vybírat materiály a dobře zvažovat jejich vlastnosti. Volba projektantů, stavitelů i investorů by v dnešní době měla vždy směřovat k materiálům a technologiím, které pomohou při užívání stavby zajistit co nejnižší energetické nároky. A jednou z nich je právě inovativní zakládání rodinných domů na tepelně izolačním zásypu z Liaporu (keramzitu).

14.3.2013
Českomoravský beton, a.s.

Otázky z oblasti technologie výroby a zpracování betonu rychle a srozumitelně zodpoví Příručka technologa – BETON. Obsažná, a přesto přehledná téměř třísetstránková publikace, která se díky menším rozměrům pohodlně vejde do kapsy, je určena pro osobní použití a praktickou činnost technických a technologických pracovníků ve stavebnictví.

19.10.2012
Vlastimil Růžička, redakce

První týden měsíce října patřil na Fakultě stavební VUT v Brně dvoudenní konferenci s názvem Zkoušení a jakost ve stavebnictví. Hovořilo se o zkoušení různých typů konstrukcí i o zkoušení stavebních materiálů, udělovala se cena Karla Hollana. Jedná se už o šestý ročník.

6.9.2012
Českomoravský beton, a.s.

STEELCRETE® je drátkobeton se zaručenými mechanickými vlastnostmi obsahující rovnoměrně rozptýlená ocelová vlákna - výztuž. Jedná se o kompozitní materiál s konstantními vlastnostmi ve všech směrech, jehož mechanické vlastnosti a kvalita jsou zaručeny prováděnými testy.

12.1.2012
CEMEX Czech Republic, s.r.o.

Využití moderních technologií betonu podstatně zjednodušuje především počáteční fázi stavby, tj. provádění základových konstrukcí. Samozhutnitelné betony v poslední době čím dál více nahrazují klasické betonové směsi.

3.10.2011
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

Příčiny poruch a chyb při zakládání se hůře odhalují než příčiny při výstavbě nadzemní části objektu. Pro nedostatečný, někdy i nemožný přístup k základové spáře a základové konstrukci, je i způsob sanace obtížnější. Vlhkost pak patří mezi nejobávanější příčiny poruch. Kromě vnějších konstrukcí nad terénem (zejména stěn a střech), způsobuje podstatné škody i v podzemí, kde však jsou poruchy ve srovnání s nadzemní částí mnohem hůře opravitelné. Proto je třeba se příčinami poruch v podzemní části staveb zabývat (v první části textu), analyzovat je a hledat optimální způsob jejich oprav (2. část textu).

26.9.2011
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

Příčiny poruch a chyb při zakládání se hůře odhalují než příčiny při výstavbě nadzemní části objektu. Pro nedostatečný, někdy i nemožný přístup k základové spáře a základové konstrukci, je i způsob sanace obtížnější. Vlhkost pak patří mezi nejobávanější příčiny poruch. Kromě vnějších konstrukcí nad terénem (zejména stěn a střech), způsobuje podstatné škody i v podzemí, kde však jsou poruchy ve srovnání s nadzemní částí mnohem hůře opravitelné. Proto je třeba se příčinami poruch v podzemní části staveb zabývat (1.část textu), analyzovat je a hledat optimální způsob jejich oprav (2. část textu).

26.9.2011
Ing. Karel Plotěný, ASIO, spol. s r.o., JUDr. František Severin, JUDr. Alena Kliková, Ph.D.

Po nastavení reálných cen za čištění vod bude přibývat decentrálních řešení. Pro objekty bez trvalého provozu je vhodný septik v kombinaci dočišťovacím stupněm. Co na stavební zákon, zákon o vodách a další předpisy? Výklad aktuální legislativy pro likvidaci odpadních vod.

2.9.2011
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Vrstva štěrku z pěnového skla REFAGLASS bude tvořit součást dokonale izolované obálky nového pasivního domu, jehož stavbu jsme měli možnost navštívit s naší redakcí. Nenasákavá tepelná izolace a drenážní vrstva v jednom je po částech hutněna, tak aby byla připravena na přenos zatížení v základové spáře.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama