Hlavními benefity vsakování dešťové vody jsou zvyšování stability ekosystémů a úspora financí za dešťové kanalizace. Článek popisuje co je potřebné brát v úvahu pro optimální návrh systému a rovněž jaké vztahy pro výpočet použít.
Rozvoj dřevostaveb v České republice vychází mimo jiné z požadavku realizovat co nejvíce nízkoenergetické stavby. Stále ale existuje široká veřejnost, která se dřevostaveb obává hlavně ve vztahu k požáru. Při požáru, na rozdíl od oceli, dřevo neztrácí svou pevnost a tuhost. Zbytkový profil si ve většině případů zachovává své vlastnosti a je dále schopen přenášet zatížení.
"Thomsit: Váš spolehlivý partner pro budoucnost". Takové či podobné titulky se objevují ve spojitosti s letošním 65letým výročím značky Thomsit. A není to nijak přehnané, když se dnes ve světě profesionálních podlahářů řekne Thomsit, vybaví se značka podlahových systémů, pro které je charakteristická inovace, technická kompetence a spolehlivost.
Zapište se i Vy na semináře ve 2. ročníku Beton University, zařazené do akreditovaných vzdělávacích programů ČKAIT i ČKA a získejte „titul na beton“. Semináře řeší komplexní problematiku betonů a litých potěrů v podlahových konstrukcích, pohledové betony, nejčastější poruchy nosných a podkladových vrstev a další.
Společnost ACO může svým zákazníkům nabídnout komplexní řešení včetně profesionálního servisu a návrhu. S návrhem, výběrem, instalací a údržbou liniového odvodnění zpevněných ploch Vám pomůže také nový ACO SERVIS 1.0, který je ke stažení na www.aco.cz v sekci Servis - Návody.
Velký zájem o broušené cihelné bloky HELUZ FAMILY určené k výstavbě nízkoenergetických a pasivních domů přiměl společnost HELUZ ztrojnásobit jejich výrobu. Za rok 2010 se těchto broušených cihel s nejlepšími tepelněizolačními parametry na českém a slovenském trhu prodalo více než na 1 000 rodinných domů.
Soutěž „Heluz dům 2011“ o nejlepší architektonický návrh rodinného domu, kterou v říjnu 2010 vyhlásila společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. pro studenty Fakulty architektury VUT v Brně (FA VUT), již zná své vítěze. Vítězný projekt zaujal především typickým atriovým řešením bez dispozičních závad a příjemným vnějším výrazem.
Prefa Aluminiumprodukte přichází do nové stavební sezony s novými odstíny barev. Inspirována přírodou doplňuje Prefa současné spektrum devíti standardních barev pro své hliníkové střešní systémy o oříškovou a břidlicovou barvu. Fasádní systémy lze nyní vybírat navíc v odstínech břidlicová, písková a rezavě hnědá.
Vila č. p. 24, jedna ze čtyřiceti architektonicky nejvýznamnějších vil v Pardubickém kraji, se dočkala přestavby do původní podoby. Po více než 70 letech byla odstraněna předsazená výloha, vyzděny chybějící části zdiva a vsazena okna, která jsou replikou původních. Dům tak získal zpátky své kouzlo i slohovou čistotu. Svůj díl slávy na této proměně nesou i vápenopískové cihly KM Beta. Lícové vápenopískové „cihly“ společnosti KM Beta a.s., největšího českého výrobce vápenopískových zdicích prvků, ale také betonové střešní krytiny a pálených zdicích prvků, totiž harmonicky doplnily sto let staré vápenopískové fasádní zdivo.
Na konci ledna proběhl již 12. ročník konference Izolace 2011, pořádaný expertní a projektovou kanceláří A.W.A.L. V několika posledních letech byla konference zaměřena na hodnocení energetické náročnosti budov. Letošní ročník byl po delší době opět věnován střechám a izolacím. Nejzajímavější příspěvky se týkaly diagnostiky konstrukcí a materiálů a analýzy poruch konstrukcí a jejich sanace.
Ve výstavbě pasivních domů je situace na trhu v ČR bohužel velmi komplikovaná. Dnes každý "staví" nebo "umí" pasivní domy. Skutečných pasivních domů je v ČR opravdu málo. Optimalizace v PHPP se provádí pouze minimálně. Další nejasnosti do tohoto oboru vnesl dotační program Zelená úsporám, kde byly přiznány dotace také domům, které jsou dle TNI 730329 do 20 kWh/m2/rok.
Stěnové a stropní konstrukce ve sportovních halách musí splňovat nejenom požadavky požární ochrany a zvukové izolace, ale musí být odolné vůči nárazům. To znamená: opláštění musí odolávat trvalému mechanickému zatížení míči (kopaná, házená a další míčové sporty) bez povrchových změn a poškození spodní konstrukce.
Rozvoj nanotechnologií zasáhl prakticky všechna odvětví. Prvotní boom nastal v oborech s takzvanou okamžitou aplikací jako je elektronika, chemie, biotechnologie či medicína, ale postupně se nanotechnologie šíří i do stavebnictví. Server tzb-info požádal o rozhovor doc. Jiřího Němečka ze stavební fakulty ČVUT, z katedry mechaniky, z Centra pro nanotechnologie ve stavebnictví.
Na okraji Ždírce nad Doubravou vyrostla na jaře 2010 novostavba bowlingu s restaurací. Nejedná o tradiční pravoúhlý objekt, ale o stavbu, jejiž čelní a boční stěnu spojuje půloblouk. Pro bezproblémovou realizaci bylo tedy nutné najít stavební materiál, který umožní rychlou výstavbu a snadno se opracovává.