Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Historické stavby
Archiv článků od 2.12.2013 do 30.9.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

30.9.2014
Kingspan®, divize Izolací

Fenolická pěna Kooltherm od společnosti Kingspan je jednou z nejúčinnějších tepelných izolací na trhu. Extrémně nízký součinitel tepelné vodivosti (0,020 W/m.K) předurčuje fenolickou pěnu Kooltherm do konstrukcí, kde je třeba dosáhnout co nejmenší tloušťky zateplení. A to zdaleka není vše.

29.9.2014
prof. Ing. Miloslav Novotný, CSc., Mgr. Zdeněk Jiroušek, Ing. Jindřich Sobotka, Ing. Karel Šuhajda, Ph.D., VUT FAST Brno

Příspěvek pojednává o možnostech sanace napadených dřevěných prvků prostřednictvím mikrovlnného záření. Budou zde popsány přístroje pro mikrovlnnou sterilizaci dřevěných prvků. Dále pak princip mikrovlnné sterilizace. Následuje popis prováděné experimentální činnosti na jednotlivých druzích škůdců. Z prováděné experimentální činnosti byly stanoveny potřebné intenzity mikrovlnného záření pro likvidaci jednotlivých škůdců. V závěru bude doporučena potřebná doba mikrovlnné radiace s ohledem na výkon mikrovlnného zářiče nezbytného pro úspěšnost samotné sterilizace. Budou také doporučena související opatření s ohledem na co nejvyšší úspěšnost a efektivitu zásahu.

27.9.2014
Vlastimil Růžička, redakce

Seminář s názvem Uplatnění tradičních tesařských spojů v soudobém stavebnictví nebyl jenom o stavbách, ale také o kvalitním řemesle a dovednostech, které se z našeho trhu pomalu vytrácejí. S návštěvníky veletrhu For Arch hovořili Ing. Martin Maršík a Ing. Karel Stýblo z Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky (Cech KPT).

23.9.2014
LINDAB STAVBY

Jaká stavebně-technická řešení zvolit v centrech historických měst, která mají svá specifika a omezení? Mezi základní požadavky patří zejména rychlost stavebního procesu, respektování okolní historické zástavby i nízká hmotnost objektů. V těchto podmínkách může být řešením využití nosného tenkostěnného ocelového skeletu LindabConstruline.

1.9.2014
CIUR a.s.

Historické budovy a památkově chráněné objekty trpěly v minulých dobách snad nejvíce ze všech. Nikdo je neopravoval a chátraly. Výsledkem je žalostný stav nepřeberného množství překrásných a historicky ceněných staveb. Protože se tyto objekty často potýkají s vlhkostí a plísněmi, je důležitá kvalitní tepelná izolace, která objekt nezatíží a poradí si i s náročnými podmínkami.

19.8.2014
HENKEL ČR - stavební chemie CERESIT

Tenkovrstvá designová akrylátová omítka pro tvorbu struktury „cihlového zdiva“ nebo „přírodního kamene“ Ceresit CT 60 VISAGE zdobí a chrání fasádu bytového domu, který byl dokončen letos v rámci projektu obytného objektu Čakovický part v městské části Praha-Čakovice.

24.6.2014
LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Koupili jste chalupu nebo starší domek a hodláte rekonstruovat podkroví? Ve většině případů jsou v horních prostorách objektu staré podlahy opravdu mizerné, a tak je musíte vyměnit. Pokud tam vůbec jsou. Stropy však nemůžete příliš zatěžovat, protože zejména u starších domů je jejich nosnost opravdu nízká.

6.6.2014
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Konference Historické budovy a jejich nízká energetická náročnost je zaměřena na památkové, stavební a technické možnosti úprav historických budov a příklady z praxe. Požádali jsme o komentář zástupce společností, které účast na konferenci přijaly. Vyjádřili se zástupci čtyř společností: Weber, Rako, Xella CZ a Atrea.

12.5.2014
Doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební

V pórovitých materiálech, ke kterým patří také dřevo a materiály vyrobené na bázi dřeva, je obsaženo vždy určité množství vody. A to v závislosti na teplotě, vlhkosti a tlaku okolního vzduchu. Jedná se o vodu fyzikálně vázanou. Ta může být ve dřevě obsažena jak v buněčných stěnách (tzv. voda vázaná), tak také v buněčných dutinách (tzv. voda volná).

záchrana kláštera v Nové Pace
26.4.2014
Ing. arch. Oldřich Rejl, redakce

Každý může přispět k záchraně kláštera – dominantě města, která má po adaptaci sloužit zdravotně postiženým lidem a celá přestavba je v rukou občanského sdružení.

Návrh domu umění SM(ART) HOUSE, Bc. Lukáš Rešutík
11.4.2014
Xella CZ, s.r.o.

Ve dnech 13. a 14. března vyvrcholil 19. ročník mezinárodní studentské soutěže vyhlášené vypisovatelem soutěže, společností Xella Slovensko a Xella CZ, které jsou lídry na trhu s pórobetonem. Tématem soutěže byl SM(ART) HOUSE – dům umění v bratislavské proluce.

24.2.2014
Ing. Pavel Šulák, Ph.D., Doc. Ing. Zdeněk Bažant, CSc., FAST VUT Brno,Ústav betonových a zděných konstrukcí

Příspěvek popisuje po dobu 16 let měřeného, horizontálně lany – monostrandy předepnutého pokusného zděného objektu. Zabývá se specifickými problémy tohoto způsobu zesilování.

17.2.2014
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Zchátralou budovu z 30. let 20. století, téměř k demolici, nynější majitelé citlivě zrekonstruovali s cílem navázat na dávné časy slávy tohoto hotelu. K vysokému komfortu hostů přispívají i podlahové prvky fermacell, které byly při rekonstrukci instalovány na ploše cca 620 m2 v hotelových pokojích

9.12.2013
Doc. Ing. Václav Kupilík, CSc., ČVUT Praha

U vlhkých objektů je možnost omezení vlhkosti nejrůznějšími metodami. Problematika je rozdělena do dvou článků. V první části příspěvku autor analyzoval podmínky šíření vlhkosti v objektu, řešil výběr sanační metody s méně obvyklou technologií provádění, v druhém díle pak představuje konkrétní příklady s využitím vzduchoizolačního systému.

2.12.2013
LB Cemix, s.r.o.

Před zahájením omítkových prací musí být ukončena konstrukce střechy. Vnější obvodové stěny je potřeba chránit před deštěm a jinými možnostmi provlhnutí tak, aby podklad, na který budete omítky nanášet, byl pevný, bez uvolněných částic a dostatečně vyschlý. Další podrobnosti technologie CEMIX jsou uvedeny v článku.

2.12.2013
Doc. Ing. Václav Kupilík, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební

U vlhkých objektů je možnost omezení vlhkosti nejrůznějšími metodami. Problematika je rozdělena do dvou článků. V první části příspěvku autor analyzuje podmínky šíření vlhkosti v objektu, řeší výběr sanační metody s méně obvyklou technologií provádění, v druhém díle pak představuje konkrétní příklady s využitím vzduchoizolačního systému.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama