Laureátkou tohoto ocenění za rok 2023 se stává architektka a malířka Zdenka Marie Nováková, jež je autorkou souboru budov Chemapol-Investa v pražských Vršovicích či interiéru přesunutého gotického chrámu v Mostě.
Nemocnice Na Homolce má za sebou jeden z největších a nejkomplexnějších projektů energetických úspor v českém zdravotnictví. Tento ambiciózní projekt, jehož realizace trvala pouhý jeden rok, přinese nemocnici úsporu nákladů na energie až o 40 %. Realizace zahrnovala investice do zateplení střech, obměny oken, dveří a jiných fasádních prvků, modernizace vytápění a vzduchotechniky, osvětlení, fotovoltaiky, řízení technologických zařízení, a to vše za plného provozu nemocnice.
Soutěž o nejlepší projekt je určena studentům 3. a 4. ročníků středních průmyslových škol stavebních na území České republiky. A již po patnácté ji pořádá společnost Wienerberger s.r.o., producent vysoce kvalitních cihelných systémů Porotherm. Partnerem soutěže je i v tomto ročníku architektonické studio LOXIA. Velký zájem dokazuje i letošní účast 168 studentů z 22 škol. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání ocenění studentům proběhne v září.
V souvislosti s rostoucím zájmem o dřevostavby a výrobky ze dřeva se objevuje i řada studií, které zkoumají trendy a očekávání v sektoru zpracování dřeva. Definují oblasti pro zaměření strategických investic, změnu právních předpisů a norem, směrování výzkumu; mají ambice přispět k ochraně klimatu a zajistit vyšší přidanou hodnotu lesnicko-dřevařského sektoru a dosáhnout efektivního využívání dřeva vypěstovaného v našich lesích.
Žadatelé o dotaci v programu Nová zelená úsporám a zejména Nová zelená úsporám Light mají věnovat zvýšenou pozornost a obezřetnost při výběru dodavatele, uzavírání smluv na instalaci solárních systémů a na renovaci domu a úhradě záloh. Poskytovatel dotace důrazně doporučuje nepřistupovat na platbu zálohy vyšší než 30 % ceny díla nebo dodávky.
Dřevostavby představují moderní a ekologický přístup ke stavebnictví, který se těší stále větší oblibě jak mezi architekty, tak investory. Použití dřeva jako primárního stavebního materiálu má své kořeny hluboko v historii, avšak díky novým technologiím a materiálům se značkou Baumit se dřevostavby dostávají na zcela novou úroveň.
Jedním ze způsobů, jak přiblížit veřejnosti dobročinné akce, jsou veřejné workshopy. Skupina dobrovolníků, která se podílí na výstavbě školy v zambijském Kashitu zde naposledy, před svým odjezdem do Afriky, předváděla výrobu nepálených cihel v praxi. Podívaná přímo na břehu Vltavy vzbuzovala u kolemjdoucích zájem zapojit se aktivně do projektu.
Světová výstava EXPO 2025 v Ósace se otevře 13. dubna 2025, a Česká republika zde opět předvede svůj národní pavilon, který slibuje být nejen vizuálně atraktivní, ale také technologicky inovativní. V rozhovoru s generálním komisařem české účasti na EXPO 2025 v Ósace, panem Ondřejem Soškou, jsme se dozvěděli více o přípravách, architektuře a cílech českého pavilonu.
Ulehčením pro identifikaci environmentálně udržitelné činnosti by měla být dobře vypracovaná taxonomie. Potíž je ale v tom, že kritéria zde obsažená vztahující se ke stavebnictví a k budovám jsou poněkud nepřehledná a nejednoznačná. Česká rada pro šetrné budovy proto vypracovala dokument nazvaný Společný výklad technických screeningových kritérií EU Taxonomie, který sjednocuje metodiku hodnocení projektů.
Recenzovaný Cílem příspěvku je uvedení principů postupů použitých pro vymezení oblastí s významným povodňovým rizikem. Současně budou představeny metody, které jsou doporučeny odborné veřejnosti v Metodice tvorby map povodňového nebezpečí a povodňových rizik s návazností na další zdroje, včetně zdrojů zahraničních.
Před dvanácti lety byla vydána ČSN 73 4505 Podlahy – Společná ustanovení. V současné době je na základě zkušeností z praxe připravovaná její novela. Autory jsou opět doc. Ing. Jiří Dohnálek, CSc., a Ing. Petr Tůma, Ph.D., kteří vyzývají k zaslání připomínek. S vydáním konečné verze se počítá v průběhu první poloviny roku 2025.
Stavební sezona je v plném proudu. Kdo stihl první krok a má už pevné základy opatřené hydroizolační vrstvou, je načase přemýšlet nad tím, jak si ulehčit následnou práci se zdivem. Dnešní stavební materiály nám sice nabízejí téměř strojovou přesnost při zdění, avšak nutností je jejich správné založení. Zkušenějším k tomu bude stačit zapůjčení zakládací sady s rotačním laserem. Méně zkušení nemusejí zoufat, možností je nyní více. Dokonce i výrobce pálených cihel a střešních tašek Wienerberger nabízí pomoc se založením první řady zdiva.
Recenzovaný V laboratorních testech byly analyzovány vzorky MNC spojů dřevěných prvků namáhaných v tahu podél a kolmo k vláknům. Prvky testovaných spojů byly vyrobeny jednak z konstrukčního dřeva C24, jednak z lepeného lamelového dřeva GL24h a také z lepeného vrstveného dřeva (LVL Ultralam-R). Experimentální výsledky byly následně porovnávány s numerickým modelem v programu SCIA Engineer a s analytickým výpočtem podle platných norem.