V bazénu bude nově pouze vřídelní voda, po ochlazení, a přebytečné teplo je dále využito. V rámci rekonstrukce TZB jsou zohledňovány současné požadavky norem a dalších předpisů pro hotelový provoz.
Recenzovaný V článku se popisuje a analyzuje test modelu přístřešku s textilní membránou podpíraného trubkovým ocelovým obloukem. Cílem vyšetřování je prostorové chování podpěrného oblouku pro jeho návrh z hlediska stability. Testuje se rozdíl chování samostatného vetknutého oblouku oproti jeho chování v membránové konstrukci. Uvedena jsou vstupní data, postup předpínání a zatěžování a experimentální výsledky. Pro numerickou analýzu v programu SOFiSTiK byla použita pružnostní, geometricky nelineární analýza s imperfekcemi respektující ortotropní chování membrány. Úspěšná validace numerických výsledků podle testů umožňuje rozsáhlé numerické parametrické studie zaměřené na stabilitu oblouků válcových membránových konstrukcí v druhé části článku.
I když to zní možná nelogicky, na Českou cenu za architekturu byl nominován Dům v ruině – projekt originální rekonstrukce staré usedlosti. Do původní cihlové obálky totiž architekti ORA implantovali nový moderní dům z tepelněizolačních cihel HELUZ a ukázali, jak zachovat autenticitu historické budovy a zároveň vytvořit komfortní místo pro bydlení. Jméno vítěze i finalistů prestižní soutěže vyhlašované Českou komorou architektů bude známo 11. listopadu 2021 na slavnostním galavečeru ve Foru Karlín.
Nová akustická norma, která u nás platí od ledna 2021, přinesla řadu změn. Pro zájemce o stavbu rodinného domu s pórobetonovými tvárnicemi Ytong je dobrou zprávou, že systémová řešení s akustickou omítkou nebo příčkovými panely Ytong plní požadavky normy a zlepšují u stěn mezi obytnými místnostmi akustiku. A díky akustickým tvárnicím Silka může investor domu vyhovět i potřebám na vyšší akustický útlum.
Materiály ve stavebnictví se neustále vyvíjejí a vylepšují, což platí rovněž o lepidlech určených k obkládání. Zatímco cena dlažby se dnes může pohybovat v rozmezí 1 000 až 1 500 Kč/m2, cena lepidla je přitom stále minimální, vzhledem k celkové investici. Šetřit na tomto materiálu se proto vůbec nevyplácí a na prvním místě by měla být vždy kvalita.
Recenzovaný Prípady zastrešovania ruín nie sú celkom bežné – objekt, ktorý stratil svoju primárnu funkciu a podľahol deštrukcii, musí dostať nový dôvod jeho opätovného použitia. Zastrešenie narušeného objektu, ktorý časom nadobudol aj hodnotu exponátu, si vyžaduje atypické riešenia nielen z konštrukčného, ale aj z architektonického hľadiska. Témou sa zaoberalo viacero výskumov, architektonickú stránku návrhu však zhodnocovali skôr okrajovo – zastrešenie ruín na Slovensku je realizované najmä s dôrazom na ochranu ruiny pred klimatickými vplyvmi. V zahraničí je však situácia iná. Príspevok ilustruje možné prístupy k prekrývaniu ruín v zahraničí ako inšpiráciu pre použitie aj v našom kultúrnom kontexte a sústreďuje sa na architektonicko-urbanistické determinanty ich riešenia.