Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Stavba / od 19.11.2007 do 7.7.2008


zpět na aktuální články

7.7.2008
Doc. Zbyněk Svoboda

Vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č.148/2007 Sb. a výpočet energetické náročnosti budov patří v poslední době k velmi diskutovaným tématům, a to nejen na tomto webu. Není divu - předložení průkazu energetické náročnosti budovy začíná být často požadováno již dnes, a to je teprve začátek, protože od ledna 2009 začne být zpracování energetického průkazu zcela běžnou součástí většiny projektů.

30.6.2008
Ing. Josef Knob, redakce TZB-info

Na posledním brněnském semináři na téma pasivní domy pořádaném Centrem pasivního domu vystoupili kromě odborníků i uživatelé pasivní výstavby se svými zkušenostmi s bydlením v tomto typu domů. V rámci semináře si bylo možné osobně prohlédnout novou pasivní výstavbu v Židlochovicích.

23.6.2008
Ing. Josef Knob

Přestože moderní dřevěná okna mají vyšší cenu a během životnosti stavby vyšší nároky na údržbu povrchu, zájem o ně neustále stoupá. Před měsícem jsme měli možnost si prohlédnout novou výrobní linku na dřevěná okna ve Staré Pace.

9.6.2008
Ing. Miroslav Harazím

Hovoříme-li o požáru objektu, musíme na příčiny jeho možného vzniku myslet již při projektování a technické přípravě staveb, technického díla. S tím souvisí i problematika protipožárních uzávěrů.

2.6.2008
Jiří Beranovský, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Petr Vogel, EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Určení správné kombinace akumulační schopnosti budovy, stupně prosklení a orientace oken je cestou k optimalizaci nákladů na vytápění a chlazení.

19.5.2008
RNDr. Jiří Svoboda, CSc., DSc., Ústav fyziky materiálů, Akademie věd ČR, RNDr. Jindřiška Svobodová, Ph.D., Pedagogická fakulta Masarykovy university, Jitka Nováková

Stavba rodinného pasivního domu je hledání nových řešení jak z hlediska použitého materiálu, tak z hlediska montáže.

28.4.2008
Prof. Dr.h.c. Ing. Milan Bielek, DrSc., Doc. Ing. Boris Bielek, PhD., Mgr. Daniel Szabó, STU - Stavebná fakulta Bratislava

Dvojitá transparentná fasáda budovy Národnej banky Slovenska v Bratislave. Prirodzený fyzikálny medzipriestor a kvantifikácia jeho parametrov metódou experiment in-situ. Meracia technika. Ukážka spracovania klimaticky závislých výsledkov experimentu. Dokumentovanie čiastkových výsledkov experimentu z kritického letného obdobia.

7.4.2008
Prof. Ing. Jiří Vaverka, DrSc.

Zatížení hlukem je v poslední době aktuálním tématem, protože velká část obyvatelstva žije v prostředí s hlukovým zatížením přesahující normové požadavky. U dřevostaveb, které jsou tvořeny lehkými konstrukcemi, akustické vlastnosti významně závisí na správné volbě a provedení všech konstrukcí.

31.3.2008
Redakce

Pasivní domy jsou někdy mylně chápány, jako spíše experimentální stavby s nezvyklým vzhledem, které si nechávají stavět investoři s velmi individuálním přístupem k bydlení. Projekt domků v obci Koberovy ukazuje, že i několik pasivních domů pohromadě může působit harmonickým přirozeným dojmem i v prostředí tradiční české obce a splňovat požadavky běžných uživatelů.

17.3.2008
Ing.Petr Kotek, EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Jak ovlivní geometrie objektu energetickou náročnost? Existuje jiný ukazatel (koeficient) geometrie stavby, než je současně používaný faktor tvaru FT=A/V?

3.3.2008

Developerská společnost zaměřující se na nízkoenergetickou výstavbu zahájila v lednu 2008 stavbu největšího nízkoenergetického bytového areálu v České republice. Komplex, který bude stát v ulici Na návsi v Dolních Měcholupech, nabídne 43 bytových jednotek ve velikosti 1 + kk až 4 + kk. Plánované dokončení stavby je na jaře roku 2009.

25.2.2008
Martin Mrštný, BASF Stavební hmoty Česká republika s.r.o.

Potravinářský provoz patří z hlediska zatížení podlahy k těm nejtěžším. Na povrch podlahy působí mnoho vlivů ovlivňujících životnost podlahy a bezpečnost pro uživatele. Správnou volbou povrchu podlahy si investor předurčuje její funkčnost po dlouhá léta a podlaha je také důležitým architektonickým prvkem celého výrobního prostředí.

11.2.2008
Ing. Milan Ostrý, Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební

V současnosti je trendem použití lehkých stavebních materiálů jak pro vnitřní tak i vnější konstrukce. Místnosti, jejichž obvodové konstrukce jsou vytvořeny z lehkých materiálů, často nesplňují požadavky na tepelnou stabilitu v letním období. Zvýšení tepelně akumulačních schopností stavebních materiálů má velký vliv na tepelnou stabilitu vnitřního prostředí.

28.1.2008
Zdeněk Půbal, Milan Myška, Fakulta stavební ČVUT v Praze

Vnikání vody do porézních materiálů zabudovaných do stavebních konstrukcí, může být zapříčiněno vlivem různých okolností a vnějších podnětů. Především jsou to neprovedené nebo špatně provedené hydroizolace, vyčerpání životnosti hydroizolace, srážková voda a špatně provedené odvodnění stavby, vliv difuze vodních par a jejich kondenzace v konstrukci, ale také vliv mimořádných událostí jako jsou poruchy vodovodního řádu, záplavy a povodně.

21.1.2008
Zdeněk Půbal, Milan Myška, Fakulta stavební ČVUT v Praze

Vlhkost porézních materiálů zásadním způsobem ovlivňuje jejich charakteristiky. Především se jedná o tepelnou vodivost, objemovou hmotnost a mechanické vlastnosti. Pomocí fyzikálních a experimentálních hledisek jsou v následujícím článku řešeny účinky vlivů vlhkosti a teploty na chování stavebních materiálů při vysoušení.

14.1.2008
Mgr. František Macholda, MBA, EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Postavení energeticky úsporného domu není ani tak otázkou vyšších investičních nákladů, ale spíš otázkou správného přístupu architektů, projektantů, úředníků a investorů.

10.12.2007
Ing. Josef Knob, Ing. Jiří Vacek, KPMG

Jaká je budoucnost slovenského stavebnictví? Kde vidí jeho aktéři silné a slabé stránky odvětví? Jaký je jejich názor na liberalizaci evropského trhu?

26.11.2007
Ing. Ondřej Horký, Ing. Jiří Zach, Ph.D, VUT v Brně, fakulta stavební

Vlhkost ve stavebních konstrukcích představuje velice negativní faktor, který degraduje fyzikální i mechanické vlastnosti stavebních materiálů, z nichž je konstrukce tvořena a významným způsobe i snižuje velmi často jejich životnost. Rychlé lokalizování stavu vlhkosti ve zdivu (rozložení vlhkosti ve zdivu a stanovení míry zavlhčení) je velmi složité. Aplikací stavení termografie je možné určit poměrně přesně a velmi rychle určit distribuci vlhkosti po ploše stavební konstrukce. Velkou výhodou je snadné vytvoření vlhkostní mapy a monitorování vlhkosti konstrukce v závislosti na čase.

19.11.2007
Ing. Jindřich Cigánek

V technologickém vývoji posledních let bylo prokázáno, že izolační vlastnosti materiálů se změní odsáním - vakuováním vzduchu z lisovaných anorganických práškových hmot. Vývojem těchto nových materiálů na bázi kyseliny křemičité se dosáhlo zlepšení izolačních vlastností o faktor 8 až 10 při stejných tloušťkách. Cílem tohoto příspěvku je ukázat možnosti použití vakuovaných izolačních panelů zejména v podlahových a podobných konstrukcích, které už byly na různých objektech realizovány.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama