Pasivní domy v ČR. Bude to běh na krátké, střední i dlouhé tratě, říká profesor Jan Tywoniak. Několik zamyšlení k trendu této výstavby od předního českého odborníka.
Recenzovaný Co má společného malá isolovaná vesnice Kargyak ležící v Malém Tibetu vysoko v Himalájích se stavební fakultou ČVUT a nízkoenergetickým stavěním? Informace o zajímavém projektu, který může podpořit každý z nás a řadu fotografií reality místního stavebnictví naleznete v následujícím článku.
Dne 1. 1. 2007 vstoupí v účinnost nový stavební zákon, který byl 11. 5. 2006 uveřejněn ve Sbírce zákonů ČR pod č. 183/2006 Sb. Na příkladu stavby rodinného domu seznamuje následující článek čtenáře s některými principy umísťování staveb dle této nové legislativní normy.
Rozhovor s Ing. Machem sleduje jediný cíl: Pomoci malým stavebníkům při koupi a stavbě pro ně velmi drahého statku - rodinného domu či bytu a dát jim návod, jak se vyhnout neblahým zkušenostem, které udělalo již mnoho lidí - utratili mnoho peněz, zadlužili se a nyní vlastní velmi nekvalitní novostavbu, kterou musí nákladně opravovat a rekonstruovat tak, aby v ní mohli bydlet.
Obdobně jako v leteckém a automobilovém průmyslu jsou i ve stavebních systémech tradiční spojovací metody jako sváření, šroubování nebo nýtování, kde spojující prvek prostupuje oba spojované materiály, stále více nahrazovány technologií lepení. Ani tepelně izolační systémy nejsou v tomto ohledu výjimkou.
K napsání této, spíše úvahy než odborného článku, mě vedl zážitek z konference Izolace 2006, kde jeden soudní znalec informoval odbornou veřejnost o svém případu: Byl požádán o zpracování znaleckého posudku na novostavbu, kde se nadmíru vyskytovala plíseň. Posudek zpracoval, zdůvodnil, proč plíseň vzniká. Byl však dodavatelem stavby zažalován.