Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Stavba / od 1.9.2008 do 9.3.2009


zpět na aktuální články

9.3.2009
Tomáš Novotný, Sdružení EPS ČR

Pěnový polystyren si během své padesátileté historie získal přední postavení mezi izolačními materiály pro stavebnictví. Zásluhu na tom má jedinečný poměr mezi užitnými vlastnostmi (tepelný odpor, pevnost, zpracovatelnost) a cenou. Je jisté, že úspěch je dán také kvalitou výrobků.

2.3.2009
Verlag Dashöfer - publikace Dozor a kontrola na stavbě

Článek čerpá z publikace nakladatelství Verlag Dashöfer "Dozor a kontrola na stavbě". Shrnuje základní informace o dřevu jako stavebním materiálu a z hlediska konstrukčního podrobně popisuje jeden z mnoha možných systémů dřevostavby, a to zejména z pohledu montáže. Článek z důvodu rozsahu nezahrnuje další okolnosti návrhu dřevostavby, jako je požární odolnost, stavební akustika, tuhost stavby a další.

23.2.2009

Povinnosti a odpovědnost osob při přípravě a provádění staveb je dána pro stavebníka § 152 stavebního zákona č. 183/2006 Sb. Stavebník je povinen dbát na řádnou přípravu a provádění stavby; tato povinnost se týká i terénních úprav a zařízení. Přitom musí mít na zřeteli zejména ochranu života, zdraví osob nebo zvířat, ochranu životního prostředí a majetku, i šetrnost k sousedství.

2.2.2009
Robert Charette ing., CVS

Na podzim loňského roku měl na fakultě stavební ČVUT v Praze přednášku kanadský odborník na ekonomické hodnocení budov Robert Charette. Zkrácená verze jeho prezentace z Harvardské University je přístupná na webu a zde je k dispozici volný překlad do češtiny.

26.1.2009
Václav Sigmund, student VUT FAST v Brně, zaměstnanec IMOS Brno, a.s. - středisko HSV VI

Záměrem investora bylo realizovat rekonstrukci šesti panelových bytových domů o třech vchodech, jednom podzemním a čtyřech nadzemních podlažích typu T06 B v městské části Brno - Slatina tak, aby splňovaly požadavky na tepelnou ochranu budov dle ČSN EN 73 0540. Hlavní důraz byl tedy kladen na snížení spotřeby tepelné energie.

19.1.2009
Ing. Miroslav Štenko, LB Cemix a.s., LB Cemix a.s.

Lehké podkladní a výplňové podlahové materiály (dále též LPaVPM) jsou v tuzemsku obtížně klasifikovatelné, neboť doposud chybí pro tento druh stavebních hmot ať již národní nebo evropské normy. Příspěvěk charakterizuje lehké podkladní a výplňové podlahové materiály v kontextu jiných staviv, popisuje jejich materiálové složení a přináší jejich fyzikálně-technickou charakteristiku.

29.12.2008
Ing. Petra Kallerová, prof. Ing. František Wald, CSc., ČVUT Praha, fakulta stavební

Článek přináší technickou zprávu o požární zkoušce na experimentálním objektu v Mokrsku. Zkouška tematicky navázala na deset velkých požárních zkoušek, které se konaly na skutečných budovách s ocelovou, betonovou a dřevěnou nosnou konstrukcí v Cardingtonu ve Velké Británii v letech 1998 až 2003. Při zkoušce byly využity i poznatky z kolapsu budov WTC v roce 2001.

27.10.2008
Ing. Roman Šubrt, Sdružení Energy Consulting

Požadavky normy na tepelné izolace a tepelné mosty jsou neustále diskutované téma. Od 1.1.2009 bude toto téma ještě diskutovanější, neboť bude potřeba ke každému projektu pro stavební povolení přiložit Průkaz energetické náročnosti budovy. Nově vydaná kniha je souhrnem řešení nejběžnějších tepelných mostů.

20.10.2008
Ing. Josef Knob - redakce TZB-info

V září pořádalo Centrum pasivního domu exkurzi do Rakouska, tentokrát po pasivních budovách nebytového charakteru. Základní filozofie je stejná jako u rodinných nebo bytových domů, ale provedení mohou být poměrně atypická.

6.10.2008
Ing. David Vilímek, MAKY s.r.o.

V dnešní době, kdy požadavek na energetickou úspornost staveb stále roste, jsme svědky velkého množství nabízených technologií a ještě většího množství produktů a firem, které toto nabízejí. Tento příspěvek má za cíl srovnat jednotlivé nabízené typy materiálů a konstrukcí na základě fyzikálních vlastností s ohledem na úspory energie pro vytápění a na tepelnou pohodu v domě.

1.9.2008
Redakce TZB-info - Ing. Josef Knob

Recenzovaný Spotřebu energie ve formě elektřiny lze do značné míry snížit, ale protože spotřeba elektřiny se výrazně liší podle druhu spotřebiče a jeho skutečného využití, je třeba udělat rozbor provozu budovy a jednotlivých spotřebičů. Také je podstatné, co se dále děje s odpadním teplem elektrických spotřebičů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama