Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Prostup tepla stavební konstrukcí
Archiv článků od 17.8.2010 do 1.11.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

1.11.2010
doc. ing. Miloslav Novotný, PhD., ing. Karel Šuhajda, PhD., VUT v Brně , Fakulta stavební, Ústav pozemního stavitelství

Na Ústav pozemního stavitelství VUT v Brně se neustále obrací jak laická, tak odborná veřejnost s žádostmi o rady v oblasti likvidací biotických škůdců ve stavebních objektech. S ohledem na tuto skutečnost bylo rozhodnuto, že se na fakultě stavební VUT v Brně budeme podrobně daným problémem zabývat společně s Mikrobiologickým ústavem.

22.10.2010
JUTA a.s., Jan Rypl

Na našem trhu je obrovské množství různých druhů střešních krytin určených do šikmých a strmých střech, které zároveň mají nejen různý bezpečný sklon, ale i různý způsob montáže. Pro naprostou drtivou většinu těchto krytin však platí požadavek, aby pod nosnou vrstvou krytiny (laťování nebo bednění) byla vytvořena ventilační vzduchová mezera.

14.10.2010
Baumit, spol. s r.o.

V současné době je poslední možnost připravit povodněmi poničenou budovu na nadcházející zimu. I přesto, že zdivo mnohdy nestačilo úplně vyschnout, je nutné zvážit, jaká opatření jsou pro konkrétní budovu nejideálnější, aby období zimních mrazů nenapáchalo další škody na provlhlých konstrukcích.

13.10.2010
BETONOVÉ STAVBY - GROUP s.r.o. Klatovy

Použitím zdiva firmy BETONOVÉ STAVBY-GROUP s.r.o. a zateplovacího sytému firmy MAXIT franken maxit gruppe dosáhneme výborné izolační schopnosti zdiva a zároveň akumulace tepla. Systém ULTRA THERM lze zařadit do kategorie B - Energeticky úsporný až Nízkoenergetický dům.

12.10.2010
Deceuninck, spol. s r.o.

Společnost Deceuninck nabízí jako první na českém trhu šestikomorové plastové okenní profily Eforte, které při použití běžné ocelové výztuhy nabízí řešení pro okna do pasivních domů. Domy v pasivním standardu vyžadují okna, které splňují ty nejnáročnější tepelně-technické požadavky. Tyto nároky jsou kladeny nejen na okna jako celek, ale i na jejich dílčí části, a to včetně okenních profilů.

11.10.2010
doc. Ing. Hana Gattermayerová, CSc., Ing. Jiří Karas, CSc.

Hodnoty zatížení větrem určené na základě výpočtu podle ČSN EN 1991-1-4 mohou dosahovat především v okrajových pásmech panelových budov návrhových hodnot až přes 3 kN/m2. Oproti zvyklostem aplikovaných na základě ČSN 73 00 35 se mění nejen výšková pásma zatížení, ale především délka okrajové oblasti (nároží), kde se projevují zvýšené účinky sání větru.

8.10.2010
Xella CZ, s.r.o.

Výrobce pórobetonu Ytong, společnost Xella CZ, vydal již dvě odborné publikace: Statika a Tepelná technika, která by měly projektantům a architektům usnadnit projektování staveb z pórobetonu Ytong.

4.10.2010
doc. Ing. Vladimír Jelínek, CSc.

V předchozích částech bylo uvedeno, že difuzní tok vodní páry konstrukcí stěny je způsoben rozdílem částečných tlaků mezi oběma vzduchovými prostory. Pro zjišťování kondenzace vodní páry v konstrukci stěny se za kriteriální období považuje zimní období s nízkou teplotou venkovního vzduchu při nízké měrné vlhkosti.

27.9.2010
VELUX Česká republika, s.r.o.

Podkroví domu je třeba dokonale ochránit proti slunečnímu žáru v létě, proti chladu v zimě, a po celý rok proti dešti a nepohodě. Výběr vhodných skel, která přesně odpovídají našim požadavkům, je proto mimořádně důležitý.

27.9.2010
doc. Ing. Vladimír Jelínek, CSc.

Jak bylo již v části 1 uvedeno, dochází k vlhkostnímu toku stěnou v důsledku rozdílu částečného tlaku v obou vzduchových prostředích, oddělených stěnovou konstrukcí. Vlhkost prostupuje stěnou z prostředí s vyšším částečným tlakem do prostředí s nižším částečným tlakem. V průběhu ročního období se měrná vlhkost vzduchu mění zejména u venkovního prostředí.

22.9.2010
Vlastimil Růžička, Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Doprovodný program 21. mezinárodního stavebního veletrhu For Arch 2010 (21. až 25. září) v pražském veletržním areálu Letňany hostil první den svého konání konferenci Revitalizace bytových domů. Exkluzivně nabízíme nejdůležitější postřehy z konference.

13.9.2010
doc. Ing. Vladimír Jelínek, CSc.

Vlhkostní tok stěnou konstrukce mezi rozdílným vzduchovým prostředím je způsoben dispozičním tlakem vodní páry, která je obsažená ve vzduchu. Nabízíme metodu výpočtu průchodu difúzní vlhkosti, z prostředí s vyšším částečným tlakem vodní páry do prostředí s nižším částečným tlakem vodní páry stěnou oddělující obě prostředí.

6.9.2010
Ing. Jiří Skřipský, DiS., Ing. Viktor Zwiener, Ph.D.

Na diagnostickém pracovišti Atelieru DEK jsme za poslední čtyři roky provedli měření těsnosti Blower-Door test na více než 150 objektech. Sledovali jsme souvislosti mezi naměřenou hodnotou intenzity výměny vzduchu (n50) stanovenou metodou Blower-Door test a konstrukčními aspekty. Cílem bylo zhodnotit potenciál jednotlivých konstrukčních principů pro dosažení požadované vzduchotěsnosti. Dále bylo naším záměrem určit u jednotlivých konstrukčních principů charakteristické netěsnosti, které se u nich často opakují. V příspěvku uvádíme závěry naší analýzy.

3.9.2010
Baumit, spol. s r.o.

Praktické rady jak odčerpávat vodu, zajistit statiku objektu, postup vysoušení a sanace a kroky pro prevenci dalšího poškození objektu. Baumit nabízí více druhů sanačních omítkových systémů pro různé stupně poškození a pro exteriér i interiér a speciální zateplení Baumit open, umožňující odvětrání přebytečné vlhkosti.

31.8.2010
Wienerberger s.r.o.

Plánujete výstavbu rodinného domu a váháte, zda začít na podzim a riskovat první mrazíky? Rozhodli jste se pustit do stavění sami a potřebujete poradit třeba s technologií zdění na pěnu? Jestliže budete stavět z POROTHERMu, nic z toho pro vás nebude problém!

30.8.2010
Ing. Zuzana Fišarová, Ing. Karel Šuhajda, Ph.D., Ing. David Bečkovský, Ing. Radim Kolář, VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav pozemního stavitelství

Využití dřeva v oblasti stavebnictví je velmi aktuálním tématem, zejména s ohledem na možnost realizace často diskutované nízkoenergetické či pasivní výstavby. Význam při využití stoupá také s ohledem na charakter dřeva jako poměrně bezproblémově dostupného obnovitelného a lehce recyklovatelného stavebního materiálu.Podívejme se na některé možnosti. Článek vznikl za podpory VVZ MSM 0021630511 Progresivní stavební materiály s využitím druhotných surovin a jejich vliv na životnost konstrukcí.

25.8.2010
Knauf Praha s.r.o.

V naprosté většině případů ovlivňuje kvalita a skladba podlahy životnost podlahové krytiny, proto je z pohledu investora velmi důležité se problematikou podlahy pečlivě zabývat. V zásadě se podlahové systémy rozdělují na mokré a suché. Mezi mokré systémy patří betonová podlaha a litý potěr, a mezi suché systémy se řadí sádrokartonová či sádrovláknitá podlaha. Společnost Knauf je dodavatelem všech uvedených podlahových systémů.

17.8.2010
Tremco illbruck, s.r.o.

Každý už ví, že ke správné montáži oken nebo balkonových dveří nestačí pouze polyuretanová pěna. Bez sofistikovanějších těsnění se dnes již neobejdete. Rizikům vzniku nebezpečných plísní, nadměrnému hluku nebo úniku tepla předejdete použitím těsnicí pásky a fólie. Firma Illbruck přichází s novinkami mezi páskami i fóliemi.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama