Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Prostup tepla stavební konstrukcí
Archiv článků od 19.5.2010 do 13.9.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

13.9.2010
doc. Ing. Vladimír Jelínek, CSc.

Vlhkostní tok stěnou konstrukce mezi rozdílným vzduchovým prostředím je způsoben dispozičním tlakem vodní páry, která je obsažená ve vzduchu. Nabízíme metodu výpočtu průchodu difúzní vlhkosti, z prostředí s vyšším částečným tlakem vodní páry do prostředí s nižším částečným tlakem vodní páry stěnou oddělující obě prostředí.

6.9.2010
Ing. Jiří Skřipský, DiS., Ing. Viktor Zwiener, Ph.D.

Na diagnostickém pracovišti Atelieru DEK jsme za poslední čtyři roky provedli měření těsnosti Blower-Door test na více než 150 objektech. Sledovali jsme souvislosti mezi naměřenou hodnotou intenzity výměny vzduchu (n50) stanovenou metodou Blower-Door test a konstrukčními aspekty. Cílem bylo zhodnotit potenciál jednotlivých konstrukčních principů pro dosažení požadované vzduchotěsnosti. Dále bylo naším záměrem určit u jednotlivých konstrukčních principů charakteristické netěsnosti, které se u nich často opakují. V příspěvku uvádíme závěry naší analýzy.

3.9.2010
Baumit, spol. s r.o.

Praktické rady jak odčerpávat vodu, zajistit statiku objektu, postup vysoušení a sanace a kroky pro prevenci dalšího poškození objektu. Baumit nabízí více druhů sanačních omítkových systémů pro různé stupně poškození a pro exteriér i interiér a speciální zateplení Baumit open, umožňující odvětrání přebytečné vlhkosti.

31.8.2010
Wienerberger s.r.o.

Plánujete výstavbu rodinného domu a váháte, zda začít na podzim a riskovat první mrazíky? Rozhodli jste se pustit do stavění sami a potřebujete poradit třeba s technologií zdění na pěnu? Jestliže budete stavět z POROTHERMu, nic z toho pro vás nebude problém!

30.8.2010
Ing. Zuzana Fišarová, Ing. Karel Šuhajda, Ph.D., Ing. David Bečkovský, Ing. Radim Kolář, VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav pozemního stavitelství

Využití dřeva v oblasti stavebnictví je velmi aktuálním tématem, zejména s ohledem na možnost realizace často diskutované nízkoenergetické či pasivní výstavby. Význam při využití stoupá také s ohledem na charakter dřeva jako poměrně bezproblémově dostupného obnovitelného a lehce recyklovatelného stavebního materiálu.Podívejme se na některé možnosti. Článek vznikl za podpory VVZ MSM 0021630511 Progresivní stavební materiály s využitím druhotných surovin a jejich vliv na životnost konstrukcí.

25.8.2010
Knauf Praha s.r.o.

V naprosté většině případů ovlivňuje kvalita a skladba podlahy životnost podlahové krytiny, proto je z pohledu investora velmi důležité se problematikou podlahy pečlivě zabývat. V zásadě se podlahové systémy rozdělují na mokré a suché. Mezi mokré systémy patří betonová podlaha a litý potěr, a mezi suché systémy se řadí sádrokartonová či sádrovláknitá podlaha. Společnost Knauf je dodavatelem všech uvedených podlahových systémů.

17.8.2010
Tremco illbruck, s.r.o.

Každý už ví, že ke správné montáži oken nebo balkonových dveří nestačí pouze polyuretanová pěna. Bez sofistikovanějších těsnění se dnes již neobejdete. Rizikům vzniku nebezpečných plísní, nadměrnému hluku nebo úniku tepla předejdete použitím těsnicí pásky a fólie. Firma Illbruck přichází s novinkami mezi páskami i fóliemi.

9.8.2010
Ing. Vladimír Galád

Sofistikované řešení otopných soustav vede k tomu, že když se jednou a v jakémkoliv stádiu zateplení správně osadí TRV a seřídí a současně se instaluje sofistikovaně řešená předávací stanice, která „umí“ připravit a hlavně udržet požadované parametry v průběhu celé otopné sezony, pak již do doby životnosti otopné soustavy (vč. stanice) není třeba nic rekonstruovat a jiného řešit, než správně upravit teplotní a hydraulické parametry v této stanici.

9.8.2010
Ing. Jiří Frankl, PhD, Ústav teoretické a aplikované mechaniky, v.v.i., Akademie věd České republiky

Praktické poznatky získané při průzkumech krovových konstrukcí v podstatě potvrdily a doplnily obecné údaje uváděné v literatuře. Poškození dřevokaznými houbami, zjištěná na jednotlivých prvcích krovových konstrukcí vždy souvisela s nějakou poruchou, vadou nebo špatným technologickým řešením.

22.7.2010
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER, Ing. Petr Vacek

Stále častěji se můžeme setkat se žluto-fialovými snímky domů. Ano, řeč je o termografickém focení. Pojďme se podívat, co všechno se dá v bytových domech měrit a k čemu jsou takové snímky dobré.

14.7.2010
IZOTEM s.r.o., Pavla Romanová

INTHERMO je systém skládající se z vysoce kvalitních dřevovláknitých desek a adekvátní povrchové úpravy, která je jednoduše aplikovatelná. Celý systém je hospodárný a jednoduchý. Dřevovláknité desky INTHERMO slouží ke konstrukci účinně izolovaných difúzně otevřených stěn.

13.7.2010
Tremco illbruck, s.r.o.

Řešíte v rámci rekonstrukce nebo stavby domu i otázku nových oken? Jistě se zabýváte jejich cenou, kvalitou zasklení, materiálem či velikostí a členěním. Po zodpovězení všech těchto otázek a definitivní volbě oken se ale často podceňuje to nejdůležitější - jejich správná montáž. Ta má ale, jak si níže ukážeme, zcela zásadní význam.

12.7.2010
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

V roce 2010 probíhá revize ČSN 73 1901 Navrhování střech - Základní ustanovení, ČSN P 73 0600 Hydroizolace staveb - Základní ustanovení a ČSN P 73 0606 Hydroizolace staveb - Povlakové hydroizolace - Základní ustanovení. Jaké nové požadavky a pojmy nové normy přinesou? V čem se změní jejich koncepce oproti předcházejícím předpisům? Na to jsme se zeptali zpracovatelů.

14.6.2010
VELUX Česká republika, s.r.o.

Dosažení energeticky úsporné bilance stavby si vyžaduje dokonalý projekt a použití nejkvalitnějších stavebních technologií. V případě podkroví nabízí společnost VELUX řešení v podobě komplexního systému.

7.6.2010
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., Stavební fakulta VŠB TU Ostrava

Příspěvek pojednává o problematice nežádoucí kondenzace vodní páry na vnitřním povrchu stavebních konstrukcí. V příspěvku jsou analyzovány stavebně fyzikální příčiny povrchové kondenzace vodní páry. Dále je zde pojednáno o možnostech technických opatření vedoucích k eliminaci uvedeného negativního jevu.

31.5.2010
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

Střecha má chránit proti mrazu, dešti, sněhu a větru nejen uživatele objektu, ale veškeré konstrukce a hodnoty pod ní. Na střechu je nutno nahlížet v širších souvislostech – jako je souvrství krytiny, pojistných fólií, tepelných izolací, krovů, vnitřních obkladů atd. Krytina ze skládaných prvků sama o sobě nemůže být vodotěsná vůči hydrostatickému tlaku.

24.5.2010
Ing. Jiří Šála, CSc.

V tisku, televizi, na internetu a v jiných běžně dostupných informačních mediích se objevují všeobecné rady, jak v budovách postupovat při odstraňování následků záplav. Slepé uplatňování většinově správných řešení v konkrétních složitých podmínkách však vyvolává rizika chyb, které vedou v nejhorším případě k destrukci budov, v lepším případě ke zbytečnému mrhání prostředky.

19.5.2010
ROCKWOOL, a.s.

Proč zateplovat? Jakou izolaci použít a ušetřit? Jak a kde výhodně nakoupit izolace pro zateplení? Jak využít dotaci z programu Zelená úsporám při zateplení domu? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky získáte na Internetovém portále www.zacnetesetrit.cz


zpět na aktuální články
 
 
Reklama