Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Prostup tepla stavební konstrukcí
Archiv článků od 2.9.2013 do 24.3.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

24.3.2014
Ing. Rastislav Menďan, PhD., STU Bratislava Stavebná fakulta

Príspevok prezentuje originálnu metódu výpočtu ΔU hodnoty (zvýšenie súčiniteľa prechodu tepla vplyvom tepelných mostov) na reálnom bytovom dome. Bytový dom je realizovaný v rôznych variantoch riešenia, a to bez zateplenia obvodových stien a zo zateplením z vonkajšej a vnútornej strany, tak aby bolo možné sledovať tento vplyv na výslednú hodnotu ΔU.

19.3.2014
URSA CZ s.r.o.

Ceny energií rostou, a proto se zvyšuje důležitost tepelné izolace v konstrukci obálky budovy. Izolačních materiálů je nepřeberné množství. Podle čeho ale poznat, který je ten nejvhodnější pro Vaši aplikaci? To vždy záleží na funkci, kterou má izolace v konstrukci plnit. Dobře zaizolovaná stavba s použitím kvalitních výrobků URSA vám snížením tepelných ztrát zaručí každoroční úspory za vytápění.

19.2.2014
IP IZOLACE POLNÁ, s.r.o.

Infračervená termografie je zajímavý vědní obor, který se zabývá analýzou rozložení teplotního pole na povrchu tělesa, a to bezkontaktním způsobem. K tomu nám pomáhá termovizní kamera. V oblasti stavebnictví nám termokamera dokáže spolehlivě objevit zvýšené tření nebo namáhání konstrukčních materiálů.

14.2.2014
TESTO, s. r. o.

Odpovězte na tři otázky a máte šanci vyhrát termokameru testo 870-1. Termokamera testo 870-1 byla vyvinuta spolu se specialisty z oboru topenářství, stavebnictví, údržby a správy budov například pro odhalení úniků, lokalizaci tepelných mostů nebo zviditelnění přehřátých spojů.

10.2.2014
Doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., Ing. Zdeněk Peřina, Ph.D., Ing. Filip Čmiel, Ing. Radek Fabian, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební

Při zjišťování hodnot povrchových teplot stavebních konstrukcí pomocí infračerveného radiometrického dlouhovlnného systému působí celá řada okolních vlivů. Na Fakultě stavební VŠB-TU Ostrava zkoumají technické zařízení, které jednoduše a spolehlivě odražené záření při měření termokamerou eliminuje. Funkčnost byla ověřena praktickými měřeními.

16.12.2013
Prof. Mgr. Jan Toman, DrSc., Ing.Tomáš Korecký, Katedra materiálového inženýrství a chemie, Stavební fakulta ČVUT Praha

V dnešní době je v materiálovém inženýrství trend vyvinout materiály s cílenými vlastnostmi. To umožňují kompozitní materiály, kde se do základní matrice přidávají další složky, které vylepšují její vlastnosti. Podívejme se podrobněji na některé z nich včetně příslušných zkoušek.

29.11.2013
A-Z výstavba fotovoltaických elektráren
na klíč od PRE

K detailnímu zjištění úniku tepla se stále častěji používá termovizní měření. Jedná se o bezkontaktní způsob kontroly kvality stavebních prací a odhalení vad stavebních konstrukcí a prvků. Měření umožňuje získat přehled o rozložení povrchových teplot v jednotlivých bodech snímaného povrchu.

26.11.2013
, Jan Sova

Článek se věnuje krátkému přehledu aplikací termokamer ve stavebnictví s odkazem na ukázky z praxe. Dále je diskutována problematika volby vhodné termokamery a software pro tuto aplikaci. V závěru článku je krátká pozvánka do Centra termografie s přehledem pořádaných školení.

23.10.2013
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

Je známo, že tepelné izolace plní svoji funkci pouze tehdy, jsou-li suché. V dnešních dnech se v souvislosti s důsledky povodní vyskytlo množství dotazů, co se stane s vláknitou izolací, je-li vystavena působení kapalné vlhkosti, například zatopením zařízení povodňovou vodou.

7.10.2013
Ing. František Vlach, Ing. Petr Jelínek

Tento článek se věnuje popisu tepelně vlhkostního chování světlovodů instalovaných v budově střediska ekologické výchovy Kaprálův mlýn. Zabývá se rizikem výskytu povrchové kondenzace ve vrchlíku střešní kopule světlovodu a na povrchu izolačního zasklení v chladné části světlovodu, osazeného do tepelně izolačního bloku.

27.9.2013
Ing. Roman Šubrt, VŠTE České Budějovice

Tepelné mosty jsou důležitým místem tepelných ztrát objektů, a proto musí být zohledňovány. Velikost tepelných mostů lze získat buď výpočtem nebo z katalogů. Jedním z nich je i elektronický katalog tepelných mostů, který prodává firma KCAD.

23.9.2013
Ing. Roman Jirák, Ph.D., Decoen

Tento příspěvek se zabývá časovým úsekem, kdy dochází v průběhu dne ke kondenzaci vodních par na vnitřním povrchu, a závažností tohoto jevu. Ke kondenzaci na povrchu konstrukce dochází v případě, že její povrch je ochlazen na nebo pod teplotu rosného bodu, který je funkcí teploty, relativní vlhkosti a atmosférického tlaku prostředí.

23.9.2013
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., VUT Brno, Ústav TZB, Ing. Vladimír Valenta

V chladném období odtéká dešťovým odpadním potrubím studená dešťová voda, která s sebou strhává studený venkovní vzduch. Je nutné, z důvodu tepelných ztrát a zabránění kondenzace na vnějším povrchu trub, dešťová odpadní potrubí vedená uvnitř budovy tepelně izolovat?

2.9.2013
Ing. Libor Šteffek, Ing. Milan Ostrý, Ph.D., VUT Brno

Tepelnou stabilitu místností ovlivňuje lokální charakteristika území, geometrie budovy, orientace ke světovým stranám, akumulační schopnost konstrukcí, způsob a intenzita větrání, ale především velikost a vlastnosti transparentních ploch a s nimi spojené jejich stínění. Nejefektivnějším způsobem, jak tedy zabránit přehřívání místnosti, je omezit zisky přes průsvitné konstrukce, a to zastíněním.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama