Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Systém zateplení nad krokvemi ROCKWOOL TOPROCK pro nízkoenergetické a pasivní domy

Správná volba systému střechy a tepelné izolace je rozhodujícím faktorem, který následně zásadně ovlivní energetickou náročnost budovy. Kvalitní izolace by rovněž měla zajistit maximální paropropustnost, zabránit akumulaci vlhkosti v konstrukci, vytvořit ochrannou protipožární bariéru a zajistit dlouhou životnost střechy.

Nadkrokevní systém TOPROCK

Systém TOPROCK vyvinula společnost ROCKWOOL a je vhodný nejen pro nízkoenergetické a pasivní domy. Systém zajistí nejen kvalitní zateplení šikmé střechy, ale zároveň umožní zachovat viditelné dřevěné trámy či obklady v interiéru. Tepelná vodivost dřeva je asi čtyřikrát horší než vodivost tepelně izolačního materiálu. Zateplení nad krokvemi je tedy vhodnější než klasické zateplení mezi krokvemi, kde vždy zůstávají systémové tepelné mosty. Velkou výhodou ponechání konstrukce krovu v interiéru je to, že dřevo netrpí díky malému kolísání teploty a vlhkosti, působí velmi esteticky, cenu zlevní už hotová finální pohledová úprava (krokve i bednění z desek se montují v hoblovaném provedení, tónují – moří se nebo se lazurují a dokončí lakováním). Díky tomu není nutno instalovat další pohledové vrstvy a/nebo stropní podhledy.

Nedílnou součást celého systému tvoří izolační desky ROCKTON nebo SUPERROCK s vynikajícími tepelně i zvukově izolačními vlastnostmi.

Popis systému TOPROCK

Jedná se o šikmou střechu v systému s nadkrokevním zateplením na bednění a s dřevěným krovem. Skladba sestává z přiznaných a viditelných krokví, bednění z pohledových palubek nebo desek OSB 3, na které se přes parozábranu upevní speciální nadkrokevní držáky ROCKWOOL o výšce 120 (nízké) či 180 mm (vysoké), do nich se vloží pomocné krokve paralelně s hlavními krokvemi. Tato konstrukce se vyplní tepelnou izolací ve dvou vrstvách a následně je překryta pojistnou hydroizolační fólií.

První vrstva izolace ROCKTON je vložena mezi držáky. Tloušťka této první vrstvy odpovídá výšce kovového držáku (tedy 120 nebo 180 mm). Druhá vrstva izolace je vkládána mezi pomocné krokve v tloušťce odpovídající výšce této pomocné krokve. V rámci systému TOPROCK lze vložit izolaci ROCKTON v celkové tloušťce 120 mm + 80 až 120 mm (v případě nízkého kovového držáku) nebo 180 mm + 60 až 120 mm (v případě vysokého kovového držáku).

Střecha zateplená systémem TOPROCK o celkové tloušťce izolace 300 mm (120 mm + 180 mm) má podle testů v laboratoři skutečný součinitel prostupu tepla pouze UN = 0,12 W/m2.K (zatímco výpočtová hodnota je Uc = 0,16 W/m2.K).

Statika a akustika systému

Rovněž množství nadkrokevních držáků je po revizi normy o zatížení staveb a nových statických kalkulacích sníženo (max. rozteč držáků až do 2,6 m – viz statika TOPROCK v kalkulačce na www.rockwool.cz), takže i toto vede k dalšímu snížení tepelných ztrát.

Akustické vlastnosti – pokud se taková střecha dokončí položením kontralatí, latěmi a např. vláknocementovou Českou šablonou – Betternit od výrobce Cembrit, má střešní křídlo laboratorní váženou vzduchovou neprůzvučnost dokonce Rw = 56 dB (měřeno s produktem ROCKTON v akreditované laboratoři CSI, a.s. ve Zlíně).

Výpočet optimální tloušťky tepelné izolace v šikmé střeše

Kovový držák systému TOPROCK
Kovový držák systému TOPROCK
Prvá vrstva izolácie s pomocnými krokvami
První vrstva izolace s pomocnými krokvemi
Druhá vrstva izolace
Druhá vrstva izolace

 
 
Reklama