Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Prostup tepla stavební konstrukcí
Archiv článků od 5.12.2012 do 11.6.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

11.6.2013
Jiří Hejhálek

V dubnu 2012 vyšel časopisu Střechy, fasády, izolace text, ve kterém Roman Šubrt (dále jen autor) říká, že „když posílíme minerální izolaci 32 cm deseti reflexními fóliemi se vzduchovou mezerou o celkové tloušťce 33 cm, je snížení součinitele prostupu tepla U pouze o 8 %. Toto tvrzení však není v souladu se skutečností, ani s technickou normou, o niž autor svá tvrzení nejspíš opírá.

10.6.2013
Ing. Nizar Al-Hajjar, Centrum stavebního inženýrství a.s., pracoviště Zlín

Při užívání zkušebních a výpočtových norem se získá hodně informací a zkušeností při stanovení tepelných hodnot okenních, dveřních konstrukcí, střešních světlíků a jejich komponent. Nabízíme poznatky z laboratorní praxe.

1.6.2013
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Ve středečních večerních hodinách proběhla konference Projektování na nové energetické standardy, pořádaná společností ISOVER (Divize Isover, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.) v divadle La Fabrika v pražských Holešovicích.

17.5.2013
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách právě probíhá konference Tepelná ochrana budov 2013. Konference je zaměřena na podmínky a požadavky vyplývající z nových právních a technických předpisů v oblasti tepelné ochrany budov. Odbornými garanty konference jsou prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD., (TSÚS n.o.) a Ing. Jiří Šála, CSc., (ŠÁLA-MODI).

13.5.2013
Ing. Vladimír Vymětalík

Článek popisuje experimentální měření průběhu teplot ve skladbě střechy s opačným pořadím vrstev. Na základě získaných dat z měření je možné popsat ve vybraném časovém intervalu reálný vliv vody zatékající mezi tepelnou izolaci z extrudovaného polystyrenu a hydroizolační vrstvou na vnitřní povrchové teploty na konkrétní střešní konstrukci.

2.5.2013
VELUX Česká republika, s.r.o.

I v parných dnech může být v podkrovních bytech příjemně. Nejlepší ochranu před horkým letním sluncem zajistí venkovní stínicí doplňky. Společnost VELUX jich má ve svém portfoliu hned několik druhů. V letošním roce pak navíc přichází s novinkou - jednoduchou venkovní roletou, která sníží prostup slunečního tepla až o 96 % a ještě šetří vaši peněženku.

29.4.2013
Ing. arch. Vladimír Balda

Římsa představuje tradiční architektonický prvek, který se bohužel ze současného stavitelství téměř vytratil a bývá často nahrazován způsoby, které dostatečně neplní svoji funkci architektonickou ani stavební.

23.4.2013
OKNA.EU, Ing. Jiří Chomát

Připravujete stavbu rodinného domu a zvolili jste tradiční výstavbu s použitím cihelného zdiva? Cihly jako stavební materiál se vyznačují velmi dobrou tepelnou izolací, akumulací tepla, nekomplikovaným způsobem výstavby. Zamysleme se, na co je třeba během výstavby rodinného domu z cihel dát pozor, a to především s ohledem na správný výběr nových oken a řešení návazných stavebních detailů.

22.4.2013
VELUX Česká republika, s.r.o.

Po požáru horské chaty Knofelebenhaus v pohoří Schneeberg byl zprovozněn projekt Neubau Knofelebenhaus jako enviromentálně příznivá budova, která využívá obnovitelné zdroje energie, spojuje energetickou efektivnost s dobrým vnitřním prostředím a vytváří permanentní interakci budovy a jejího okolí.

8.4.2013
Ing. Miroslav Urban, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra TZB

V souvislosti s implementací revidované evropské směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov se v současné době mění některé legislativní předpisy, např. vyhláška č. 148/2007 Sb., nahrazená vyhláškou č. 78/2013 Sb. Článek je zaměřen na změny související s energetickou certifikací budov, dále jen „ENB“, z pohledu změn v hodnocení ENB.

1.3.2013
Xella CZ, s.r.o., RNDr. Jiří Hejhálek

V článku „Stavím dům z pórobetonu (ytongu, hebelu) – jaká okna vybrat ...?“, uveřejněném 21. 1. 2013 na tzb-info.cz se říká, že stěna z pórobetonu zateplená polystyrenem se chová jako vlhkostní perpetuum mobile: v zimě nasákne z interiéru vlhkost, která, i když v létě vysychá do interiéru, většinou stejně všechna vyschnout nestihne. Tento příspěvek ukazuje, že zateplený dům z pórobetonu v zimě vlhkost nenasakuje, nebo jen bezvýznamně. A že jej lze osadit jakýmikoliv kvalitními okny.

14.2.2013
IP IZOLACE POLNÁ, s.r.o.

Ano, je tomu tak. Úspěšný program Ministerstva životního prostředí ČR v poněkud pozměněné formě znovu startuje. A nejde o málo peněz. V příštích osmi letech si rozdělí 28 miliard korun ti, kdo sníží energetickou náročnost svých domů!

13.2.2013
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Návrh programu Nová zelená úsporám je stále v meziresortním připomínkovém řízení. Naposledy byl aktuální stav Nové Zelené úsporám představen na veletrhu For Pasiv. V návrhu dotačního titulu se nově objevila samostatná podpora instalace ekologických zdrojů vytápění. Výzva pro bytové domy bude nejdříve v roce 2015.

1.2.2013
Ing. Jan Klečka, Útvar technologií a materiálů, Metrostav a.s. Praha

Po 35 letech vypadl ze závazné normy požadavek na nejnižší vnitřní povrchovou teplotu na výplních otvorů. Zhotovitelé tuto změnu pravděpodobně uvítají, neboť budou moci reklamace týkající se tohoto problému odmítat. Je však správné takto uvažovat a vědomě snižovat kvalitu staveb?

28.1.2013
Ing. Petr Hlavsa, Ing. František Vlach

Podlahy jsou tvořeny konstrukčními vrstvami rozdílných materiálů s rozdílnými funkcemi a vlastnostmi. Toto souvrství vytváří funkční celek. Podle materiálu roznášecí vrstvy jsou rozlišovány podlahové systémy suché a tradiční. V suchých podlahách je roznášecí vrstva tvořena deskovým prefabrikovaným prvkem – např. sádrovláknité, cementotřískové nebo OSB desky.

21.1.2013
Ing. Pavel Rubáš, Ph.D., Technický a zkušební ústav stavební Praha s.p.

Dodatečné tepelně izolační vrstvy instalované kontaktně na libovolnou stěnu radikálně zlepšují tepelný odpor, ale zároveň snižují neprůzvučnost na specifických kmitočtových pásmech. V hlučných lokalitách (okolí frekventovaných silnic, železnic) však může jít o významný problém.

3.1.2013
Slovenská stavebná vedecko-technická spoločnosť

16. – 17. května se ve Vysokých Tatrách koná již 17. ročník konference Tepelná ochrana budov. Hlavními tématy jsou implementace směrnice o energetické náročnosti, materiály, konstrukce a výpočtové metody pro úspornou výstavbu a příklady realizací nízkoenergetických staveb. 15. 1. je uzávěrka předběžných přihlášek pro vystoupení a účast na konferenci.

5.12.2012
Česká komora lehkých obvodových plášťů

Dne 9. září 2012 se konal seminář Změna Z1 a ČSN 730540-2 - otázky a odpovědi. Seminář reagoval na diskuse kolem vydání Změny Z1 k normě ČSN 730540-2 Tepelná ochrana budov, část 2 - Požadavky (2011). K dané problematice se vyjadřovali zástupci ÚNMZ, TZÚS Praha s.p. a zástupci akciových společností Passerinvest, Sipral, Velux a Schüco.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama