Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Prostup tepla stavební konstrukcí
Archiv článků od 7.1.2015 do 11.5.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

4.5.2015
Ing. Pavel Rydlo

Také se vám stává, že se vám na stavební konstrukci něco podvědomě nelíbí, přestože daný materiál nebo detail skoro všichni používají? V tomto příspěvku se podíváme na jeden oblíbený stavební oxymóron a zeptáme se, proč se pro zateplení stěn desítky let používají těsně vedle sebe „nejlepší tepelný izolant a nejlepší tepelný vodič“.

17.4.2015
Ing. Miroslav Culka, DAFE – PLAST Jihlava, s.r.o.

Cílem konstrukčního systému DAFE PUREX je vytvoření „slepého osazovacího rámu“ (SOR) pro zakotvení okenní výplně v poloze předsazené do vrstvy hlavní tepelné izolace. Vlastní profil rámu je důmyslná sendvičová konstrukce optimalizovaná na vysokou tuhost v kroucení a ohybu za splnění maximálních tepelně izolačních vlastností.

16.4.2015
Slovenská stavebná vedecko-technická spoločnosť

Ve dnech 21. až 22. května 2015 se koná již 18. ročník konference Tepelná ochrana budov. Konference proběhne tradičně na Štrbském plese v hotelu Patria. Termín pro přihlášení na konferenci je 16. května 2015. Pozvánku, program a přihlášku naleznete uvnitř článku.

14.4.2015
Kingspan®, divize Izolací

Zavěšené odvětrané fasády investoři využívají zejména u občanských a administrativních budov. Jejich nespornou výhodou je, mimo jiné, zejména vysoká variabilita finální povrchové úpravy, odvětrání umožňující ochránit vlastnosti systému před vlhkostí a snadné opravy.

30.3.2015
Ing. Nizar Al-Hajjar, Centrum stavebního inženýrství a.s., pracoviště Zlín

Při posuzování tepelných hodnot dřevěných srubových a roubených stěn výpočtovou metodou použitím postupu podle ČSN 730640 část 3 a 4 dochází ke značnému rozdílu od hodnot ověřených zkušební metodou. Výpočtové metody vykazují nepříznivé hodnoty tepelného odporu roubených a srubových stěn vůči hodnotám podle zkušebních metod.

25.3.2015
Ing. Jaroslav Čížek

V současné době prochází novelizací zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií. Proces je to nesmírně náročný, protože k návrhu novely bylo podáno množství pozměňovacích návrhů. Jednou z problematických oblastí je navržená povinnost instalovat měření dodávaného tepla u otopných soustav ústředního vytápění.

16.3.2015
Ing. Jan Blažíček, redakce

Přechod tepla mezi byty provozovanými na různé vnitřní teploty objektivně existuje a za určitých okolností může představovat významný podíl na celkových tepelných ztrátách konkrétního bytu. Dá se přesně vyčíslit finanční dopad tepelného parazitování?

3.3.2015
ROCKWOOL, a.s.

Zateplení obvodového zdiva jako řešení, které významně sníží tepelné ztráty, je už standardem. Na zateplení stropů garáží, sklepů či technických prostor, které jsou umístěny pod obytnými prostory, však zatím myslí málokdo. Právě tudy však uniká teplo z horních vytápěných prostor a navíc jsou příčinou nepříjemného ochlazování podlah.

25.2.2015
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

„Zateplení je rychlejší a výhodnější,“ zní bohužel až příliš často, když se lidé, co se pustí do stavby domu, rozhodují, jestli zvolit tepelněizolační cihly. Společnost HELUZ se proto rozhodla udělat test, který by uvedený argument potvrdil nebo vyvrátil.

16.2.2015
Ing. Jan Blažíček, redakce

V posledním článku na téma regenerace bytových domů jsem uvedl, že se v dalších příspěvcích budu podrobněji věnovat tématům, která jsou pro efektivní funkci otopné soustavy klíčová, anebo jsou mezi veřejností vnímána rozporuplně. Prvním tématem, které bezezbytku naplňuje obě kritéria, je přestup tepla mezi jednotlivými bytovými jednotkami objektů hromadného bydlení.

9.2.2015
Ing. Aleš Břenek, www.zateplujemezevnitr.cz

Příspěvek se zabývá energetickou sanací objektu Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Navržen a aplikován byl systém vnitřního zateplení bez parozábrany postavený na hygroskopických tepelně izolačních deskách o dimenzi 100 mm z kalcium silikátu lepených ze strany vytápěného interiéru na obvodové zdi.

5.2.2015
TESTO, s. r. o.

Klasické vlhkoměry ve stavebnictví pracují na principu měření elektrických vlastností, jako jsou elektrický odpor nebo permitivita. Mikrovlnné vlhkoměry MOIST jsou naladěny na rezonanční kmitočet vody. Vlhkoměr vysílá do měřeného materiálu rádiové vlny na mikrovlnném kmitočtu. Podle obsažené vlhkosti dochází k odrazu těchto rádiových vln.

30.1.2015
TESTO, s. r. o.

Díky termokamerám testo je velice snadné nalézt místa s rizikem vzniku plísní a kontrolovat kvalitu provedených prací na otvorové výplni. Díky speciální funkci termokamer testo pro měření vnitřní povrchové vlhkosti je možné snadno rozpoznat, zda provedení oken splňuje požadavek na zabránění vzniku kondenzace vody.

26.1.2015
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., Ing. Filip Čmiel, VŠB TU Ostrava

Přesné určení emisivity a následné zjištění povrchové teploty u lesklých materiálů je možno provést například za pomoci opatření jejich povrchu materiálem se známou hodnotou emisivity (například samolepicí folií nebo nástřikem barvou ve spreji). Příspěvek pojednává o další možnosti určení povrchové teploty a vlivu emisivity lesklých materiálů pomocí kovového štítu, který eliminuje negativní vliv odraženého záření při termografickém měření.

19.1.2015
Ing. arch. Marcela Kubů, Asociace výrobců minerální izolace

Příspěvek se zabývá problematikou stanovení návrhových hodnot součinitele tepelné vodivosti minerálních izolací. Asociace výrobců minerální izolace provedla na toto téma průzkum mezi projektanty a popsala jednotlivé možnosti postupu výpočtu a stanovení těchto hodnot a rozdíly mezi nimi.

12.1.2015
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., Ing. Filip Čmiel, VŠB TU Ostrava

Praktické zjištění povrchové teploty a emisivity u lesklých materiálů pomocí infračervené termografie se v současné době provádí tak, že se jejich povrch opatří materiálem se známou hodnotou emisivity. Uvedené veličiny je však možno určit bez pomoci materiálů se známou hodnotou emisivity. A to na základě infračerveného záření, které se od měřené lesklé plochy odrazí a následně je termografickým zařízením detekováno.

7.1.2015
Deceuninck, spol. s r.o.

Když pomineme fakt, že pohled na orosená okna příliš nenadchne, nastává otázka, jestli lze kondenzaci považovat jen za „kosmetickou“ vadu, nebo závažný problém. Odpověď je nasnadě, všude tam, kde se dlouhodobě koncentruje vlhkost, hrozí riziko vzniku plísní.

7.1.2015
Bc. Jan Pitner

Při výběru vhodného izolantu do dutiny trámového stropu je třeba zohlednit fyzikální vlastnosti izolantů, technologické postupy a bezpečnostní opatření. Návrh je třeba posoudit i z hlediska prostupu vodní páry a nebezpečí kondenzace vody přímo v konstrukci trámového stropu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama