Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Bramac Cool horko během léta do podkroví nepustí

Výrobce betonových a keramických střešních tašek Bramac přichází s vlastním systémem Bramac Cool, který zabraňuje přehřívání podkrovních místností v horkých letních dnech. Jde o komplexní řešení střešního pláště, jehož jednotlivé složky zabraňují pronikání tepla, aniž by přitom ztrácely svou izolační schopnost.


Obytné podkroví

Foto objektu se střešní krytinou nové generace STAR

Detail složení střešního pláště
Detail složení střešního pláště

Střešní plášť

Systém Bramac Cool je bez nadsázky převratnou novinkou. Jednotlivé produkty Bramac jsou sloučeny do jednoho systému tak, že se podařilo zabránit přehřívání podkrovních místností v nejteplejších dnech v roce. Systém je složen ze tří prvků, kterými jsou střešní tašky nové generace vyrobené technologií Star, reflexní fólie Clima Plus 2S a nadkrokevní izolace BramacTherm.

Střešní taška nové generace STAR

Střešní taška s technologií STAR se vyznačuje perfektně hladkým povrchem. Do povrchu tašky jsou integrované speciální pigmenty, které odrážejí třikrát více infračerveného záření než běžné tašky a snižují teplotu na spodní straně tašek až o deset stupňů. Tato technologie navíc přináší zvýšenou ochranu před usazováním nečistot a dlouhodobou ochranu původní barevnosti. V současnosti je na trhu betonová střešní taška Classic Star a novinka letošního roku Tegalit Star.

Barevné provedení  letošní novinky střešní tašky Tegalit STAR
Barevné provedení letošní novinky střešní tašky Tegalit STAR

Druhou složkou systému Bramac Cool je vysoce reflexní fólie Clima Plus 2S, která odráží infračervené záření. Společně se třetí složkou, kterou je nadkrokevní tepelná izolace, tak účinně zabraňuje pronikání tepla do vnitřních prostor. Díky vynikajícím vlastnostem materiálu – PIR pěny – mají desky BramacTherm oproti jiným tepelně izolačním materiálům malou tloušťku. Tento systém tak zvětšuje prostor pod střechou a navíc umožňuje využít zajímavého působení dřevěného krovu jako estetického prvku v interiéru podkroví.

Bramac Cool tak účinně řeší problém, který znají všichni, kteří v horkých dnech pobývají v prostorech pod střechou. Systém tak přináší úspory za energii vynaloženou na klimatizace a odvětrávání, protože horký vzduch do místnosti prostě nepustí.

Tuto novinku jsme před letošním uvedení na trh podrobně testovali.

Monitoring povrchových teplot střešního pláště
Monitoring povrchových teplot střešního pláště

Na prvním modelu jsme použili skladbu střešního pláště bez jakýchkoliv opatření – jedná se o běžnou betonovou krytinu, běžnou střešní fólii a zateplení minerální vatou jednak mezi krokvemi (tl. 120 mm) a jednak pod krokvemi (rovněž 120 mm). Na druhém modelu jsme tuto skladbu střešního pláště zachovali, pouze jsme vyměnili střešní tašky za krytinu Classic Star. Tato změna se projevila snížením teploty na vnitřním povrchu o 2,0 °C. Na třetím modelu jsme kromě použité krytiny Star nahradili minerální vatu nadkrokevní izolací BramacTherm TOP o tl. 140 mm. Tím jsme docílili snížení teploty o 4,2 °C oproti prvnímu modelu. Na posledním modelu pak byla použita krytina Star, nadkrokevní izolace BramacTherm Basic 180 mm , na níž byla umístěna reflexní fólie Clima Plus 2S. Při tomto řešení se nám podařilo docílit snížení povrchové teploty dokonce o 6 °C.

Střešní plášť bez jakýchkoli opatření
Střešní plášť bez jakýchkoli opatření
Střešní plášť s taškou Classic STAR
Střešní plášť s taškou Classic STAR
Střešní plášť s taškou Classic STAR a nadkrokevní izovalcí BramacTherm TOP
Střešní plášť s taškou Classic STAR a nadkrokevní izovalcí BramacTherm TOP
Střešní plášť s taškou Classic STAR, nadkrokevní izovalcí BramacTherm BASIC a reflexní fólií Clima Plus 2S
Střešní plášť s taškou Classic STAR, nadkrokevní izovalcí BramacTherm BASIC a reflexní fólií Clima Plus 2S

Více informací získáte na www.bramac.cz.