Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Prostup tepla stavební konstrukcí
Archiv článků od 24.3.2014 do 2.9.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

1.9.2014
Dipl.-Ing.(FH) Jaroslav Benák, Fermacell GmbH.

Text o napojení obvodové stěny na základovou desku u konstrukcí na bázi dřeva je prvním z volné série článků, věnovaných důležitým stavebně konstrukčním detailům, které ovlivňují výslednou kvalitu provedení dřevostavby. Kromě pozitiv suché výstavby musíme vědět i o problémech, k nimž vedou nedostatky v plánování a provádění i neznalost důležitých souvislostí.

18.8.2014
ROCKWOOL, a.s.

Správná volba systému střechy a tepelné izolace je rozhodujícím faktorem, který následně zásadně ovlivní energetickou náročnost budovy. Kvalitní izolace by rovněž měla zajistit maximální paropropustnost, zabránit akumulaci vlhkosti v konstrukci, vytvořit ochrannou protipožární bariéru a zajistit dlouhou životnost střechy.

11.8.2014
Jozef BEDNÁR, Technická univerzita vo Zvolene, Drevárska fakulta, Slovensko, Florian EHRLICH, Martin TEIBINGER, Holzforschung Austria; Fachbereiche Bauphysik Wien, Österreich, Thomas BEDNÁR, Technische Universität Wien; Forschungsbereich für Bauphysik und Schallschutz Wien, Österreich

Príspevok prezentuje dlhodobé meranie vnútorných povrchových teplôt obvodových stien z rôznych konštrukčných materiálov. Výsledky týchto meraní sú zdrojom cenných poznatkov, ktoré je možné využiť pri návrhu optimálnej konštrukčnej skladby.

4.7.2014
DuPont Building Innovations

Parozábrana DuPont™ AirGuard® Smart má největší rozsah Sd hodnoty ze všech parotěsných materiálů na trhu a nejvyšší míru adaptability na změny vlhkosti vzduchu a konstrukce.

24.6.2014
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting, Ing. Pavlína Charvátová, VŠTE České Budějovice

Slovenská STN 73 0540-4:2012 striktně předepisuje přirážky na vliv tepelných vazeb v závislosti na druhu konstrukce. Tyto přirážky jsou poměrně značné, a tak dodavatelé zdicích systémů musí prokázat, že u jejich systémů lze vlivem malých lineárních činitelů prostupu tepla Ψ používat nižší přirážku ΔUtbk.

21.6.2014
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Detaily zateplovacích systémů vyžadují speciální řešení, a to nejen z důvodů konstrukčních, ale také z důvodu požární bezpečnosti. Jedná se zejména o detaily založení zateplovacího systému, detaily nadpraží a ostění. Řešení s využitím fenolické pěny a prefabrikovaných prvků nabízí společnost HPI-CZ.

17.6.2014
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting, Ing. Pavlína Charvátová, VŠTE České Budějovice

Tepelné mosty a tepelné vazby jsou jedním z důležitých parametrů každého konstrukčního systému staveb. Jejich vliv se zahrnuje do výpočtů již od 70. let minulého století, pokaždé však jiným způsobem. Seriál se postupně věnuje vlivu tepelných vazeb u 4 typů zdicích systémů HELUZ.

10.6.2014
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting, Ing. Pavlína Charvátová, VŠTE České Budějovice

Tepelné mosty a tepelné vazby jsou jedním z důležitých parametrů každého konstrukčního systému staveb. Jejich vliv se zahrnuje do výpočtů již od 70. let minulého století, pokaždé však jiným způsobem. Seriál se postupně věnuje vlivu tepelných vazeb u 4 typů zdících systémů HELUZ.

9.6.2014
Ing. František Vlach

Výpočet lineárního činitele prostupu tepla je obvykle založen na řešení 2D teplotního pole pomocí počítačových simulací FEM. V projekční praxi rozšířené výpočetní nástroje ovšem obvykle pracují pouze v kartézském souřadnicovém systému.

6.6.2014
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Konference Historické budovy a jejich nízká energetická náročnost je zaměřena na památkové, stavební a technické možnosti úprav historických budov a příklady z praxe. Požádali jsme o komentář zástupce společností, které účast na konferenci přijaly. Vyjádřili se zástupci čtyř společností: Weber, Rako, Xella CZ a Atrea.

5.6.2014
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting, Ing. Pavlína Charvátová, VŠTE České Budějovice

Tepelné mosty a tepelné vazby jsou jedním z důležitých parametrů každého konstrukčního systému staveb. Jejich vliv se zahrnuje do výpočtů již od 70. let minulého století, pokaždé však jiným způsobem. Série článků se podrobně věnuje vlivu tepelných vazeb u 4 typů zdících systémů HELUZ.

30.5.2014
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Pri stavbe domu je nutné venovať veľkú pozornosť výberu materiálu, ktorý na stavbu použijeme. Základom je samozrejme kvalitné tepelnoizolačné murivo, napríklad z brúsených tehál, kvalitná výplň okenných a dverových otvorov a dostatočná izolácia podláh aj strechy – pozornosť je však potrebné venovať aj ďalším používaným materiálom.

19.5.2014
LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Začne-li se s tepelnou izolací už u základové desky, přinese to v budoucnu nemalé finanční úspory při užívání domu. Založení stavby na tepelně izolačním zásypu nepředstavuje žádnou extrémní finanční investici. Naopak, ještě před dokončením stavby díky němu dochází k úsporám, protože není nutná další podlahová izolace.

5.5.2014
Ing. Jan Schwarzer, Ph.D., energetický specialista, Ing. Jiří Ježek, Oknotherm s.r.o.

Obsahem příspěvku je určení vlivu sálání na kvalitu vnitřního prostředí v zimním období při zasklení izolačním dvojsklem a izolačním trojsklem. Vliv sálání otvorovými výplněmi a stavebními konstrukcemi je hodnocen na základě znalostí střední radiační teploty a operativní teploty v prostoru.

24.3.2014
Ing. Ivan Misar, Ph.D., A.W.A.L. Praha

Lze říct, že střešní plášť je asi nejvíce namáhanou konstrukcí obálky budov. Hlavním úkolem je chránit objekt před většinou klimatických jevů, především však před srážkovou vodou v obou v úvahu připadajících skupenstvích. Zajímavou variantou je použití tzv. extrudovaného polystyrénu, který díky vypěňování pod vysokým tlakem má uzavřenou buněčnou strukturu, tím pádem velmi nízkou nasákavost. Může být tedy použit v tzv. obrácených skladbách.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama