Výpočet prostupu tepla vícevrstvou konstrukcí na TZB-info získal Čestné uznání poroty

Datum: 21.9.2014  |  Autor: redakce, foto: ABF a.s.

V sobotu skončil jubilejní 25. ročník veletrhu FOR ARCH. Pro portál TZB-info byl významný hned z několika důvodů: Na veletrhu byl slavnostně spuštěn druhý portál provozovaný naší redakcí ESTAV.cz a v rámci soutěže GRAND PRIX bylo uděleno Čestné uznání poroty Výpočtu prostupu tepla vícevrstvou konstrukcí na TZB-info.

Nová verze výpočtu Prostup tepla vícevrstvou konstrukcí byla na TZB-info spuštěna v lednu roku 2014. V srpnu 2014 byl výpočet rozšířen o možnost posouzení konstrukce s bodovými tepelnými mosty a o doplňující výpočet návrhového součinitele tepelné vodivosti podle ČSN EN ISO 10456. Výpočet je součástí projektu Prostup tepla stavební konstrukcí na TZB-info.

Autory výpočtu jsou Ing. Petr Bohuslávek (celková koncepce, výpočetní postupy a databáze), Ing. Zdeněk Reinberk (programování a odborná revize) a Ing. Vladimír Vymětalík (odborná příprava a spolupráce, výpočetní postupy).

K použití výpočtu není zapotřebí žádná registrace ani uvádění kontaktních údajů, software není třeba stahovat ani instalovat na PC, je k dispozici na klasickém webovém rozhraní. Použití výpočtu je zcela zdarma.

Odborná porota soutěže GRAND PRIX k ocenění výpočtu uvedla: "Jedná se o uživatelsky přátelský, volně přístupný výpočtový nástroj s bohatou aktualizovanou databází materiálů."


prof. Ing. Karel Kabele, CSc., předává Čestné uznání Ing. Petru Bohuslávkovi, spoluautorovi výpočtu, a Ing. Dagmar Kopačkové, Ph.D., ředitelce portálu TZB-info

O výpočtu Prostup tepla vícevrstvou konstrukcí

Výpočet Prostup tepla vícevrstvou konstrukcí je naprogramován v souladu s ČSN 73 0540-4 Tepelná ochrana budov - Část 4: Výpočtové metody a ČSN EN ISO 6946 Stavební prvky a stavební konstrukce - Tepelný odpor a součinitel prostupu tepla - Výpočtová metoda.

Výpočet umožňuje určit tepelný odpor konstrukce a součinitel prostupu tepla konstrukce dle platných norem a výsledek porovnat s požadavky aktuální ČSN 73 0540-2:2011 Tepelná ochrana budov - Část 2.

Do výpočtu lze zadávat kromě standardních vícevrstvých konstrukcí také konstrukce s tepelnou izolací proměnné tloušťky a konstrukce se systematickými tepelnými mosty, liniovými i bodovými. Výpočet také umožňuje zohlednit vliv protékajících srážek u střech s opačným pořadím vrstev s tepelnou izolací z extrudovaného polystyrenu nad hydroizolační vrstvou.


Odborná porota soutěže GRAND PRIX na stránku TZB-info a ESTAV.cz

Čestné uznání poroty za výpočet Prostup tepla vícevrstvou konstrukcí

Výpočet je naprogramován tak, aby maximálně usnadnil zadávání konstrukce a porovnávání různých variant. Ve formuláři pro zadávání jednotlivých vrstev lze například některé zadané vrstvy "vypnout" s tím, že se výsledky okamžitě přepočítají. Vrstvy lze také přesouvat "drag & drop" myší.

Výpočty a kalkulátory na TZB-info

Pravidelní čtenáři a uživatelé vědí, že Prostup tepla vícevrstvou konstrukcí není jediný výpočet na portálu TZB-info. Na portálu lze trvale používat celou řadu kalkulaček, výpočetních nástrojů a porovnávačů. Dva z nich, spuštěné nebo inovované v posledních letech, získaly rovněž ocenění na prestižních veletrzích v posledním roce.

Na veletrhu FOR ARCH 2013 získal GRAND PRIX Kalkulátor cen energií, představený v roce 2012, a na veletrhu AQUATHERM 2014 získalo Zvláštní cenu Porovnání nákladů na vytápění. Kalkulátor cen energií se navíc stal oficiální pomůckou pro porovnání dodavatelů plynu na webu Energetického regulačního úřadu.

 

Hodnotit:  

Datum: 21.9.2014
Autor: redakcefoto: ABF a.s.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


 
 

Aktuální články na ESTAV.czMost je občas pod vodou. Je na to dobře připravenV Olomouci se bude opět protestovat proti stavbě Šantovky TowerDostatečná vlhkost či směr proudění vzduchu. Jak správně používat klimatizaci v interiéru?Na co všechno vědci přišli: Jaká bude budoucnost stavitelství a architektury?