Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Izolace, střechy a fasády
Archiv článků od 19.6.2019 do 29.8.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.8.2019
Ing. Zdenko Malík, Ing. Kristina Fořtová, Ph.D., Ing. Kamil Staněk, Ph.D., Ing. Jakub Diviš, Ing. Martin Hataj, Ing. Robert Jára, Ph.D., doc. Ing. Petr Kuklík, CSc.

Recenzovaný Se zvyšováním nároků na tepelněizolační obálku budov narůstá význam tepelných mostů na celkové tepelné ztrátě jejich obálkou. Bodové tepelné mosty jsou ve výpočtech často zanedbávány, přičemž ale mohou vést k navýšení tepelných ztrát obálky budovy až o 35 %. Významnými bodovými tepelnými mosty jsou kromě jiného i prvky, které zabezpečují kotvení konstrukcí vystupujících před fasádu, jež plní nosnou funkci, jelikož hlavní důraz je kladen na únosnost takovéhoto prvku. Na trhu je dostupných několik variant kotevních systémů s řešením problematiky tepelných mostů. Tento článek se zabývá tepelnětechnickým posouzením vybraného kotevního systému a jeho experimentálním ověřením během zatížení v klimatické komoře.

26.8.2019
Ing. Martin Hataj, Ing. Robert Jára, Ph.D., Ing. Kristina Fořtová, Ph.D., doc. Ing. Petr Kuklík, CSc.

Recenzovaný Vzhledem ke zvyšování požadavků na energetickou úsporu staveb jsou dnes časté aplikace kontaktních zateplovacích systému na venkovních fasádách. Konstrukce, které vystupují před fasádu a plní nosnou funkci, je nutné dostatečně kotvit k obvodovým nosným konstrukcím. Vedle únosnosti je důležitým faktorem optimální řešení tepelných mostů v kotvícím sytému. Na trhu je dostupných několik variant kotevních systémů s řešením problematiky tepelných mostů. Tento článek představuje současně dostupná řešení a prezentuje experimentální výsledky vybraného kotevního systému.

20.8.2019
tisková zpráva SFŽP ČR

TZB-info doporučuje Uvažujete o podpoře z Nové zelené úsporám a chybí vám informace? Semináře se konají poblíž bydliště zájemce, přednáší odborníci ze SFŽP, odpovídají na otázky, a to vše zdarma. Podívejte se na nejbližší termíny.

20.8.2019

Lindab uvádí na český trh střešní systém Lindab SolarRoof, který v sobě již má integrované solární panely vyrábějící elektřinu. Splňuje tak nejen požadavky na ekologicky udržitelnou výstavbu a úsporu nákladů, ale také na estetičnost.

16.8.2019
IP Polná s.r.o.

Prázdniny se nám přehouply do druhé poloviny a podle předpovědí počasí to vypadá, že slunné léto je pomalu za námi. Poslední prázdninové dny utečou jako voda a zase začne nový školní rok a nám nastanou starosti s blížící se zimou. A zase budeme topit. A kdo ví, jaká bude zima. Když ani letošní léto nebylo nejteplejší.

Jak se dělá foukaná izolace
14.8.2019
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Foukaná izolace se obvykle používá pro zateplení nezatížených stropů půd, montovaných obvodových plášťů dřevostaveb, dvouplášťových střech a obtížně přístupných dutin a detailů. Jeden den jsme strávili s firmou Machstav a sledovali jsme zateplení na půdách dvou rodinných bungalovů.

13.8.2019
Ing. Zdeněk Kobza, HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Všechny stavební technologie mohou v rukou nezkušené, či nezodpovědné osoby hrozit problémem. Toto tvrzení v dnešní době, při nedostatku kvalifikovaných pracovníků, stavu českého školství, počtu a úrovni připravovaných učňů, platí napříč celým stavebnictvím. Bohužel.

Ing. Jiří Novák, Ph.D.
5.8.2019
Ing. Jiří Novák, Ph.D., ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra konstrukcí pozemních staveb

Recenzovaný V této studii se dlouhodobá spolehlivost vzduchotěsnicích opatření ověřovala opakovaným měřením vzduchotěsnosti čtyř pasivních domů s dřevěnou konstrukcí v průběhu jedenácti let. Studie je jedinečná tím, že všechny zkoušky vzduchotěsnosti realizoval stejný technik stejným postupem a stejným měřicím zařízením. Většina zkoušek byla realizována ve stejném ročním období. Rozdíly mezi výsledky opakovaných zkoušek tedy především odrážejí vliv „stárnutí“ SVO případně vliv zásahů uživatelů.

Krytina Satjam. Kvalita - rychlost dodání – záruka - servis. Foto Satjam
11.7.2019
SATJAM s.r.o.

Přinášíme rozhovor s Martinem Novotným z realizační firmy VSF Novotný, která střechy Satjam dělá od r. 1999. Před 15 lety většinou pokládala červené střechy. Ty jsou dnes jen výjimečné a hlavní roli hrají odstíny šedé.

8.7.2019
Ing. Antonín Lupíšek, Ph.D., ČVUT v Praze, pracoviště UCEEB

Recenzovaný Příspěvek prezentuje výsledky studie potenciálu snížení emisí CO2 českého fondu budov v období do roku 2075. Model byl založen na datech aliance Šance pro budovy, která modelovala pět různých scénářů úspor energie v budovách ČR podle hloubky energetických sanací a rychlosti aplikace úsporných opatření. Výsledky byly porovnány s uhlíkovým rozpočtem nastaveným tak, aby byly dodrženy závazky mezinárodní Pařížské klimatické dohody.

1.7.2019
Ruukki CZ s.r.o.

RUUKKi Fridge vychází vstříc poptávce po designových řešeních. Tato maloformátová krytina představuje modulární ocelové střešní řešení, které uspokojí každého, kdo vyznává současné trendy.

26.6.2019
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

LIKO-S představil první živou halu na světě – LIKO-Vo. Unikátní zelená budova mění koncept stavění industriálních hal. Využívá tzv. „živých staveb“ postavených na přírodní tepelné stabilizaci. Tu zajišťuje zelená střecha a fasáda, retenční jezírko i další technologie. Klimatizaci zde nehledejte.

25.6.2019
Ing. Richard Slávik, Ph.D., Ing. Bc. Jitka Peterková, Ph.D., doc. Ing. Jiří Zach, Ph.D.

Recenzovaný Přírodní materiály a jejich využití ve stavebnictví je velice aktuální téma, kterému se věnuje mnoho odborníků z celého světa. Reálné chování přírodních materiálů ve stavebních konstrukcích je však poněkud odlišné od syntetických materiálů, jejichž použití je v konstrukcích léty prověřené a jsou běžně užívané. Materiály na přírodní bázi mají poměrně vysoký sorpční potenciál a pracují s vlhkostí odlišným způsobem než klasické izolanty, jako jsou minerální vlna nebo pěnový polystyren. Příspěvek se zaměřuje na stavební konstrukci obvodové zdi, která byla při rekonstrukci objektu rodinného domu z interiéru dodatečně zateplena pomocí izolace na bázi přírodních vláken. Hygrotermální odezva této konstrukce je dlouhodobě sledována a její průběh je srovnán s průběhy vypočítanými pomocí běžných i pokročilejších výpočetních metod.

© LaCozza - Fotolia.com
24.6.2019
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Odborný Rekodifikace stavebního práva, kterou má projednat vláda 24. června, obsahuje problematiku digitalizace v širším smyslu, než je podstata problematiky BIM (informačního modelování budov). Na konferenci Digitalizace ve stavebnictví (CEEC Research) to v pátek 21. 6. řekla Žanet Hadžić (Ministerstvo pro místní rozvoj ČR).

23.6.2019
doc. Ing. Kristián Sógel, PhD., doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD.

Článok sa zaoberá hlavnou drevenou nosnou konštrukciou strechy. Opísaný je postup navrhovania, výroby a montáže drevených nosných konštrukcií.

20.6.2019
Vlastimil Růžička, redakce

Oslovit a zaujmout odborníky i širší veřejnost si kladou za cíl mezinárodní stavební sympozia na brněnské stavební fakultě. Spojením více akcí chtějí poskytnout platformu pro širší mezioborovou komunikaci. Nejinak tomu bylo i na 28. mezinárodním sympoziu Sanace 2019, 10. ročníku konference Zkoušení a jakost ve stavebnictví a 4. mezinárodní konferenci Popílky ve stavebnictví.

19.6.2019
IP Polná s.r.o.

Konečně k nám dorazilo léto a s ním i letní teploty. A my všichni už zase začínáme pomyslně trpět v našich příbytcích. I když máme otevřená okna, stále je doma k nevydržení ve dne, ale hlavně v noci.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama