Hostům nabídne možnost pomocí nejmodernějších technologií měřit svoji uhlíkovou stopu a stane se jediným hotelem modulárního typu v celých Spojených arabských emirátech.
Interaktivní příručka Stawebnice.online, která je součástí stejnojmenného vzdělávacího projektu, kterou iniciovala a dále podporuje společnost HELUZ cihlářský průmysl s řadou dalších partnerů, se neustále rozšiřuje o nová výuková témata a funkce. Kromě toho umožňuje vyučujícím vkládat vlastní obsah a vytvářet testy přes systém pro učitele (ucitel.stawebnice.online) a v rámci výuky obsah sdílet svým žákům, kteří si mohou nově nasbírané znalosti otestovat v testech. O Stawebnici jsme hovořili s Ing. Kristýnou Richterovou, správkyní a redaktorkou projektu.
Recenzovaný Příspěvek seznamuje s analýzou činnosti technického dozoru v praxi, a to včetně volby smluvních podmínek FIDIC využitých v rámci významných dopravních staveb pro Ředitelství silnic a dálnic ČR, které byly zahájeny nebo realizovány v období 2020–2021. Cílem je objasnit, popsat náplň a povinnosti technického dozoru při vykonávání této funkce, která se netýká pouze fyzické kontroly prací na stavbě, ale skládá se i z mnoha druhů administrativních činností.
Tlak na co nejnižší energetickou náročnost staveb díky letošnímu zdražování ještě více zesílil. Proto se do hledáčku stavebníků stále častěji dostávají tepelněizolační materiály. Jedním z míst, kde lze vylepšit tepelněizolační parametry jsou i betonové podlahy. A to díky použití vhodného druhu betonu.
Recenzovaný Článek poskytuje přehled o vývoji recyklace stavebních a demoličních odpadů v České republice v období 2007 až 2020. Podrobněji je analyzována skupina inertních minerálních odpadů 1701 „Beton, cihly, tašky a keramika“. Recykláty vyrobené z této skupiny odpadů jsou posuzovány zejména z hlediska možnosti jejich využití jako plniva při výrobě betonu. Pozornost je věnována i skupině 170504 – „Zemina a kamení bez nebezpečných látek“. U této skupiny byl v posledních letech prokázán výrazný nárůst recyklace. V závěru je analyzován poměr recyklátů vyrobených z inertních minerálních odpadů a vytěžených přírodních minerálních surovin ve stavebnictví. Je prokázáno, že recykláty ze SDO se v roce 2020 podílely cca 15 % na všech inertních minerálních granulátech použitých ve stavebnictví. To představuje vůči roku 2011 takřka čtyřnásobný nárůst.
Období zimy sebou každoročně přináší stavební klid. Ještě předtím je ale potřeba stavbu řádně zakonzervovat a předpřipravit na jaro. Rozestavěné území, ať už je v jakékoli fázi, je vhodné zajistit proti vlivům zimního počasí, vandalismu i krádežím, ale také z důvodu bezpečnosti. Aby nedošlo ke znehodnocení je žádoucí staveniště pravidelně kontrolovat a odstraňovat vlivy vody a UV záření.
Dobré zkušenosti z předchozích projektů firmy ALFA KOMPLEX a.s. z Blanska, developera a stavitele bytového domu v Žarošicích, stály za rozhodnutím zvolit jako stavební materiál hrubé stavby pórobeton Ytong a vápenopískové tvárnice Silka. Na stavbě využil v plné míře výhody systémové nabídky firmy Xella.
Doporučené zásady při projektování zděných domů ze systému HELUZ byly předmětem rozhovoru se statičkou společnosti, Ing. Zuzanou Hejlovou. Hovořili jsme o založení soklu obvodového zdiva a zajištění tuhosti bungalovů ve směru vodorovného zatížení. Jaké konstrukční možnosti existují a jaká nutná opatření je třeba dodržet, si můžete poslechnout v záznamu rozhovoru.
Prestižní ocenění Cross Border Award 2022 za přeshraniční spolupráci tří regionů obdržela za Jihočeský kraj společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. z Dolního Bukovska. Cenu uděluje od roku 2003 Jihočeská hospodářská komora ve spolupráci s Průmyslovou a obchodní komorou pro Dolní Bavorsko a Hospodářskou komorou Horní Rakousko. Druhým jihočeským oceněným byl v kategorii instituce Jihočeský vědeckotechnický park z Českých Budějovic.
Příčky z pórobetonu Ytong patří kvůli své jednoduchosti k nejžádanějším materiálům při přestavbách, rekonstrukcích a dalších pracích v interiéru. Tam, kde je potřeba posílit akustické vlastnosti, únosnost stěny či akumulační schopnosti konstrukce, nabízí společnost Xella sortiment vápenopískových tvárnic Silka. Pro developerskou výstavbu jsou pak ideální volbou velkoformátové panelové příčky z Ytong příčkových panelů GHT.
Program BYX „podrží“ byt i jeho cenu až 6 let a v rámci úhrad nájmu část plateb použije na snížení doplatku kupní ceny, tedy i případné hypotéky. A tak zatímco klient již ve vysněném bytě žije v režimu nájmu (až 4 roky po kolaudaci objektu), s každým měsícem se přibližuje k jeho vlastnictví. Bydlet ve vlastním tak mohou i ti, kteří by v čase nedostupných hypoték na financování nedosáhli. Nejde přitom jen o mladší klienty na začátku produktivního věku. Možnost mít svůj byt se stává reálnější i pro živnostníky (OSVČ), kteří mohou být při prokazování příjmů bankám v nevýhodě. Tyto a další přednosti přináší program BYX.
Recenzovaný Příspěvek, jehož téma bylo rovněž obsahem diskusí na konferenci Statika staveb 2022, je věnován jednoduchým návodům pro zvýšení odolnosti nízkopodlažních zděných staveb za běžnou mez danou současnou výstavbou a platnými předpisy. Využito je i poznatků z účinků tornáda na jižní Moravě na zděné stavby.
TZB-info doporučuje Na základě poptávky čtenářů zveřejňujeme ve spolupráci s právní kanceláří Invicta třídílný seriál o územím plánování. Věříme, že můžeme pomoci s plánováním jak obcím, které se chystají k úpravám, tak stavebníkům a developerům, kteří své plány potřebují sladit s územní regulací. Třetí závěrečný díl se týká námitek a připomínek k územnímu plánu.
Letošní ročník Xella Dialogu se uskutečnil v úterý 18. října 2022 a prostřednictvím on-line konference představila společnost Xella formou čtyř příběhů různých typů staveb svůj sortiment výrobků a služeb. On-line konference Xella Dialog 2022 byla akreditována v rámci CŽV ČKAIT i ČKA a podobně jako v předcházejících letech se účastníci mohli do jejího průběhu zapojit prostřednictvím chatu. Záznam celé konference je dostupný na webové stránce www.xella-dialog.cz.