Ať už jednoduchý design nebo nápadný poutač pozornosti – nová hliníková kompozitní deska PREFABOND splní všechny architektonické požadavky – a nyní je k dostání také v kvalitě P.10!
Recenzovaný Tento článek pojednává o možnosti využití cihelného kameniva ze stavebního a demoličního odpadu. V článku jsou shrnuty vlastnosti betonů s laboratorně optimalizovanou recepturou s plnou náhradou přírodního kameniva recyklovaným cihelným kamenivem. Testování betonových vzorků probíhalo podle platných norem. Výsledkem je směs s optimalizovanými vlastnostmi pro výrobu konstrukčních dílců.
Recenzovaný Rychlý postupující proces digitalizace ve stavebnictví zahrnuje i oblast geotechniky. Proces BIM je jedním z jeho projevů. Propojení 3D modelu podloží a vlastní geotechnické konstrukce tak může podat jasnější pohled na interakci této konstrukce s podložím. Současně však umožňuje zřetelnou kontrolu pro všechny účastníky stavebního procesu, zda všechny podmínky této vzájemné interakce jsou splněny, zda je zde docíleno základního principu navrhování geotechnických konstrukcí – péče věnovaná všem fázím návrhu a realizace musí odpovídat riziku s touto konstrukcí a podložím spojené. V této souvislosti bude též uvedena specifikace návrhu EC 7 druhé generace, jež s různými modely počítá.
Recenzovaný Další z oceněných prací studentské konference JUNIORSTAV s komentářem redakce se věnuje vnitřní erozi. Zvláštním případem je vznik průsakové cesty v základové spáře objektu, ke kterému dochází v případě překročení kritického hydraulického gradientu na okraji základové spáry. Zvláště nebezpečný je tento jev v případě, kdy je objekt založen na písku či na písčité zemině, která je velice snadno erodovatelná. Článek popisuje experimentální zařízení pro stanovení rychlosti eroze vybraného písku, včetně postupu jejího stanovení, a též postup odvození koeficientu eroze, který je nejčastěji používán pro vyjádření erodibility. Práce dále obsahuje kritické hydraulické gradienty, při nichž došlo v průběhu experimentů k erozi materiálu.
Rychleschnoucí beton je potřeba všude tam, kde je vyžadovaná vyšší rychlost vytvrdnutí (nárůstu pevnosti) z důvodu pokračování nebo navázání dalšího technologického procesu. Nebo jednoduše potřebujete něco rychle zabetonovat. Pro zpracovatele je důležitá, kromě zmíněné rychlosti, také spolehlivost v průběžném nárůstu vysokých pevností při betonování za různých teplotních podmínek.
Ať už se chystáte na velkou rekonstrukci nebo rovnou na stavbu nového domu, možná právě stojíte před zásadní otázkou: „Nechat si dům postavit nebo se do toho pustit sami?“ Kdo se na to cítí a má alespoň trošku šikovné ruce, může se do stavby domu pustit sám. Stavba svépomocí vám dává v mnoha směrech volnost, naprostou kontrolu a v neposlední řadě přináší velkou finanční úsporu!
Recenzovaný Další z oceněných prací studentské konference JUNIORSTAV se zabývá vlastnostmi a možností recyklace tepelněizolačních materiálů např. pěnového polystyrénu a minerální vlny, nejen z nemovitostí po demolici, ale i z materiálů, které zůstaly na staveništi po ukončení výstavby jako odpad. Nově vyvinutá hmota se zkouší jako plnivo do velmi lehkých betonů za účelem vyplnění dutin keramických tvárnic, jako plnivo do samonivelačních betonů i pro výrobu akustických desek.
Recenzovaný Stanovení příspěvku k požární odolnosti dřevěných konstrukcí pomocí zkušební normy ČSN EN 13381-7 je pro širší využití dřevěných konstrukcí společně s novou zkušební normou velkým přínosem. Na základě provedené zkoušky lze daleko přesněji stanovit a rozlišit časy počátku zuhelnatění dřevěného prvku pod ochranným pláštěm proti požáru (tch) a porušení pláště ochrany proti požáru (tf) a stanovit změnu rychlosti zuhelnatění pod ochranou v časech tch až tf .
Recenzovaný Príspevok ponúka prehľad vykonaných analýz, ktoré hodnotili únik do podzemných garáží v husto zastavanej oblasti v centre Prahy. Až po komplexnom prehodnotení geologických pomerov, projektu a ďalších dostupných informácií bolo možné určiť pravdepodobné príčiny úniku do veľkých podzemných parkovacích miest.
Příjemný chládek nám v horkých letních dnech sám od sebe „nespadne z nebe“, ani v podkrovních bytech, jejichž střešní okna směřují ke slunci. Přehřívání interiéru je třeba zabránit, např. klimatizací, anebo tradičnějším, zdravějším a energeticky méně náročnějším řešením v podobě vhodných stínicích prvků. Venkovní stínění VELUX je schopné zachytit většinu tepla ze slunečního záření a jeho efekt je ostatně celoroční.
Výměna oken bývá jedním z nejtěžších rozhodnutí před rekonstrukcí. A přitom zcela neoprávněně. Okna totiž bývají zdrojem mnoha problémů, které se výměnou za kvalitní a odborně namontovaná okna stanou minulostí. Vlastně by se dalo říct, že čím dříve okna vyměníte za nová, tím dříve začnete užívat jejich benefitů. S příchodem jara tak nastává ideální období na výměnu starých oken za nová.