O víkendu 14.–16. května 2021 proběhne již druhé kolo úspěšného Stavebního veletrhu online, Veleton.cz, který potvrdil svůj potenciál skvělými výsledky lednového konání.
Rohový pozemek, který nikdo nechtěl, protože na něm stála trafostanice, ale ve kterém zkušené oko stavaře vidělo potenciál v podobě klidu a výhledů až na Konopiště. Právě ten si vybral investor pro bydlení na okraji Pyšel. A protože chtěl postavit dle svých slov seriózní dům, vybral si cihly HELUZ a postavil dům v pasivním standardu.
Stále častěji je před architekta kladen požadavek na vytvoření takového prostoru, ve kterém bude dosaženo odpovídající prostorové akustiky. To znamená skloubit design s funkčností, což nebývá vždy snadné. Konkrétní požadavky záleží na tom, o jaký prostor se bude jednat – například o školní učebnu, kulturní sál, kancelář nebo obývací pokoj rodinného domu. Velkým pomocníkem architekta jsou v tomto ohledu materiály na bázi sádry (sádrokarton). Zásadním a zcela klíčovým materiálem jsou pak sádrokartonové děrované desky Knauf Cleaneo.
Tmelení je jistě neodmyslitelnou součástí suché výstavby a jeho provedení má velký vliv na výsledný dojem z hotové příčky či jiné konstrukce. Pro kvalitu povrchu sádrokartonových konstrukcí jsou zavedeny čtyři stupně tmelení Q1 až Q4. S použitím tmelu Rifino Top lze dosáhnout stupně Q3 a Q4 i bez celoplošného broušení.
Recenzovaný Další z oceněných článků studentské konference JUNIORSTAV sleduje vztah mezi cenami bydlení a vybranými charakteristikami životního prostředí, zejména dopad vnímání městských scén v blízkosti rezidenčních nemovitých věcí na cenu bydlení a představuje výsledky známých a již provedených studií. Zavedené charakteristiky vnímání městských scén jsou často kombinovány s jinými tradičními charakteristikami například v hedonickém cenovém modelu pro výpočet mezních cen, jinou alternativní metodou je použití expertního úsudku, například k hedonické analýze. Provedené studie vyvíjí a formují kvantifikační nástroje, které následně napomáhají osobám v rozhodovacích procesech, pochopit a analyzovat interakce mezi obyvateli a jednotlivými složkami městských scén a urbanismu.
Recenzovaný Stanovení únosnosti mikropiloty z únosnosti v tahu je založeno na vyhodnocení a srovnání výsledků tlakových a tahových zatěžovacích zkoušek mikropilot, které byly provedeny na externím zkušebním rámu. Mikropiloty byly nejprve zatěžovány tlakovými silami a později po přibližně jednom roce byly opětovně zatěžovány tahovými silami. Zatěžovacím zkouškám byly podrobeny čtyři injektované mikropiloty o délce 3 m, které byly instalovány do sprašových jílů. Výsledkem provedených zkoušek jsou grafy závislosti sedání a vytažení mikropilot na aplikovaných silách. Z grafů obou typů zkoušek je odvozena závislost, která umožňuje nepřímé orientační určení únosnosti mikropiloty v tlaku z vykonané tahové zkoušky.
V malebné horské krajině stojí dům, který jako by sem patřil odjakživa, přestože byl dokončen teprve nedávno. Najdete jej na Valašsku, v obci Vidče nedaleko Rožnova pod Radhoštěm. Novostavba svým charakterem připomíná typická valašská stavení a díky své jednoduchosti nerušeně splývá s okolní krajinou. Povedené řešení je dílem renomovaného architektonického studia Kamil Mrva Architects.
V roce 2020 došlo během stavební sezony k 537 případům narušení plynárenských zařízení. Celkově škody dosáhly výše několika miliónů korun, avšak zcela zbytečně. Největší český distributor plynu, skupina GasNet, proto apeluje na stavebníky a stavební firmy, aby si před zahájením zemních prací nechali vytyčit polohu plynárenského zařízení na staveništi.
Recenzovaný Obor diagnostiky konstrukcí zažívá v posledním desetiletí dynamický rozvoj, daný vývojem a rozšířením nových NDT metod a přístrojové techniky. Současně lze v oboru sledovat změny těžiště zájmu, přesněji řečeno střídající se vlny zájmu o specifické typy diagnostiky zaměřené na speciální typy konstrukcí. Tyto vlny zájmu jsou způsobeny vždy nějakým směrem vývoje společnosti, stavebnictví a nejčastěji zásadní událostí v oboru. V posledních letech je mimořádná pozornost věnovaná předpjatým konstrukcím, zejména mostům v souvislosti s nedávnými haváriemi mostů z předpjatého betonu v České republice i zahraničí. Vzhledem k relativně velkému množství takovýchto mostů u nás, původem z druhé poloviny 20. století, jde o zásadní stavebně-technických průzkumů, směřujících ke zjištění stavu a zbytkové životnosti těchto konstrukcí. Příspěvek se věnuje rozboru možností stanovení stavu předpínací výztuže na úrovni současného stavu oboru diagnostiky konstrukcí.