Jaký by měl být standard pro projektanty při posuzování vzduchotěsnosti? Dozvíte se na on-line semináři společnosti CIUR.
Recenzovaný V praxi sa často stretávame s rekonštrukciami budov, v ktorých šmyková odolnosť lokálne podopretých stropných dosiek nie je dostatočná. Dôvodom zosilnenia za účelom nárastu šmykovej odolnosti stropnej dosky v pretlačení môže byť zmena využitia stavby, realizačná alebo návrhová chyba, sprísnenie v posudzovaní šmykovej odolnosti podľa súčasných noriem alebo nedostatočná odolnosť vzhľadom na zvýšené zaťaženie. Návrh zosilnenia exitujúcej stavby by mal byť čo najúčinnejší, najhospodárnejší a zároveň by mal reflektovať požiadavky spojené s existujúcou stavbou. Parametrická štúdia prezentovaná v tomto článku je zameraná na používané spôsoby zosilnenia a ich overenie podľa dostupných výpočtových postupov.
Tradiční každoroční konference s názvem IZOLACE se poprvé uskutečnila virtuálně a potvrdila, že "izolatéři" nechtějí být dlouho "izolováni". Věří, že se situace brzo změní a konference se vrátí k tradičnímu formátu. Nové zkušenosti a ohlasy hodnotí ve své glose zástupce organizátora akce Ing. Marek Novotný, Ph.D.
Dnes je použití hydroizolace pod dlažbou balkónů a koupelen samozřejmostí. Na trhu je celá škála produktů na cemento-polymerové bázi, většinou dvousložkových nebo jednosložkové na disperzní bázi, které jsou v kbelících již připraveny k okamžitému použití. Ve spojení s kvalitním flexibilním cementovým lepidlem pak tvoří systémové řešení.
Za poslední desetiletí zažilo stavebnictví opravdovou revoluci. Používají se nové technologie, materiály, postupy. A jinak tomu není ani v případě tolik oblíbených zděných domů, které dnes v sobě spojují nejen tradici, ale i moderní vzhled a energeticky nenáročné bydlení. Zděný dům tak úspěšně boří veškeré mýty o jeho funkčnosti i nákladech.
Odborný Text rekapituluje vývoj nízkoenergetického stavění a připomíná kategorie energetické náročnosti budov ve společenských souvislostech. Zdůrazňuje potřebu koncepčního přístupu při přípravě změn staveb tak, aby bylo možné efektivně pracovat i po etapách s ohledem na dostupné finanční prostředky.
Recenzovaný Příspěvek popisuje novou ČSN 731004 Navrhování základových konstrukcí, Stanovení požadavků pro výpočetní metody, která vyšla v červenci 2020. Předmětem této normy jsou jednoduché výpočetní metody pro návrh základových konstrukcí založené vesměs na konvenčních analytických metodách ověřených dlouhodobým užíváním nejen v České republice. Norma se týká plošných základů, pilot vrtaných a ražených, mikropilot a sloupů tryskové injektáže pro osové zatížení. Určena je především pro konstrukce spadající do 2. geotechnické kategorie.
Společnost HELUZ představuje chytrá systémová řešení formou krátkého webináře s produktovým manažerem Ing. Pavlem Heinrichem. Chytrá řešení ušetří hodiny práce při projektování stavby a dny i měsíce při samotné výstavbě. Výsledek práce pak bude desítky let poskytovat komfortní bydlení spokojeným investorům. Ať už navrhujete rodinné domy nebo bytové projekty, přijměte pozvání ke sledování tohoto videa.