Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program
Zelená úsporám na TZB-info
Archiv článků od 27.2.2011 do 3.8.2012

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

Reakce na rozdělení peněz z prodeje emisních povolenek
3.8.2012
redakce

Vláda 19. 7. 2012 jednala o osudu výnosů z prodeje emisních povolenek. Ve hře je odhadem 80 miliard Kč. Požádali jsme firmy, které se prezentují na TZB-info, o krátký komentář navrženého dělení: část do státní kasy, část teplárnám a zpracovatelskému průmyslu a 1/3 Státnímu fondu životního prostředí.

Tisková zpráva CZ Biom k rozhodnutí vlády o výnosech z prodeje emisních povolenek
3.8.2012
CZ Biom – České sdružení pro biomasu

České sdružení pro biomasu důrazně nesouhlasí s rozhodnutím Vlády České republiky o rozdělení výnosů z emisních povolenek. Průmysl má své vlastní dotační zdroje, veřejné budovy jiné dotační tituly. Nekoncepčnost a plané sliby okolo Zelené úsporám poškozují české výrobce a prodejce tepelné techniky.

21.7.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

Zásadně rozdílný pohled na zvyšování energetické efektivity provozu budov v ČR a v sousedním Německu potvrzuje i rozhodnutí vlády o rozdělení výnosů z prodeje emisních povolenek. Zatímco Němci poskytnou pro rozvoj tohoto odvětví 100 % předpokládaných výnosů, naše vláda jen 37,5 %.

9.5.2012
Ondřej Klein, PR manager Building Efficiency Awards

Na IBF v Brně proběhla diskuse s názvem „Časovaná bomba z Bruselu“, nebo naděje pro evropské stavebnictví?, která se zamyslela nad zaváděním evropské směrnice k energetické náročnosti budov v rámci politiky „20-20-20“. Názory prezentovali A. Brotánek, L. Urbášek, I. Plocková, J. Hirš a S. Římánková.

16.1.2012
Marcela Jonášová, AVMI

V souvislosti s programem Zelená úsporám se vyskytují spekulace, že výrobci tepelněizolačních materiálů reagovali na zavedení dotační podpory zvýšením cen, takže v konečném důsledku investoři zaplatili stejně, jako kdyby dotace vůbec nebyly.

16.1.2012
Ing. Zdeněk Lyčka

Autor nabízí fakta, která možná konečně zklidní emoce ohledně dotace na kotle v Moravskoslezském kraji. Současný program je skvělá zpráva pro peletu, protože umožní najít si k peletě cestu i ortodoxním "uhlářům", kteří by to běžně rozhodně neudělali. Vyloučení ručního přikládání na roštu má zamezit spalování komunálního odpadu.

14.1.2012
BENEKOVterm s.r.o., Ing. Leopold Benda, obchodní ředitel BENEKOVterm s.r.o.

Problém není v palivu, ale v technologii. Vysoce účinné automatické kotle na uhlí mohou dosahovat výrazně nižších emisí CO, prachu nebo OGC, než průměrné kotle na kusové dřevo nebo dřevní pelety. Program ale jednoznačně definuje, že v dotovaných kotlích lze spalovat dřevěné pelety a žádný uživatel nijak omezován nebude.

8.1.2012
Tomáš Podivínský, náměstek Státního fondu životního prostředí, Státní fond životního prostředí ČR

Dotace v Moravskoslezském kraji je určena pro náhradu starých kamen na tuhá paliva za automaty na uhlí a zároveň se pracuje na přípravě dalšího programu podobného Zelené úsporám, který podpoří ekonomické a ekologické bydlení českých domácností.

4.1.2012
ATMOS, JAROSLAV CANKAŘ a SYN, Ing. Petr Cankař

To, co se momentálně děje na Ministerstvu životního prostředí a v Moravskoslezském kraji, to snad už dlouho nikdo nepamatuje. Místo toho, aby byli řádně uspokojeni žadatelé ze skončeného programu Zelená úsporám, dochází k vymýšlení nových pseudoprogramů, u kterých musí každý jenom trochu soudný člověk zakroutit hlavou.

12.12.2011
J.V.Ráž, DiS.

Vyznat se v „úsporách tepla“ je náročné i pro odborníky, natož pak pro laiky. Když nebudeme objekt vytápět, dojde v něm k úsporám 100 %, nebo k žádným? Vyznat se v úsporách znamená pracovat s naměřenými spotřebami, s gradenovou metodou, s převodem hodnot na tzv. „normálový rok N“ a úspory tepla vykazovat z rozdílu hodnot „normálových roků“. Podívejte se s námi, jak takové hodnocení dopadne.

17.11.2011
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Minulý týden proběhl již sedmý ročník konference Regenerace bytového fondu. Odborný program zaplnil dva dny. Zaznělo množství zajímavých informací i novinek, jak pro profesionály, tak pro uživatele bytových domů, a to zejména z oboru zateplování, nových požadavků a předpisů evropských i národních. Vybrané zajímavosti z konference shrnuje následující článek.

2.7.2011
Baumit, spol. s r.o.

Ve snaze podpořit zájem veřejnosti o modernizaci bytových domů a o zlepšení vzhledu Městské části Praha 11 byla poprvé v roce 2008 vyhlášena soutěž o nejlépe zregenerovaný panelový dům. Ačkoliv letošní vítěz využíval Zelenou úsporám, nešlo jen o zateplovací systémy, oslovili 3 architektonické kanceláře.

Baumit XS 022 má téměř dvakrát vyšší izolační schopnosti
3.5.2011
Baumit, spol. s r.o.

Baumit XS 022 má téměř 2x vyšší izolační schopnosti než běžné zateplovací systémy z polystyrenu nebo minerální vlny. Ideální je proto i na rekonstrukce, kde je velká tloušťka izolace problém. Typickým příkladem je například zateplení lodžií nebo balkónových a střešních konzol, střešních vikýřů, atik nebo sklepních prostor.

20.4.2011
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa dnes představil další postup v programu Zelená úsporám. Všechny řádné žádosti bez vad budou vyplaceny. Předkladatelé neúplných žádostí budou vyzváni k doplnění ve lhůtě 60 dní, pak budou postupně vypláceni v plné výši do vyčerpání prostředků. 4 miliardy na veřejné budovy jsou zrušeny.

2.4.2011
redakce podle tiskové zprávy

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa tento týden v rámci krajského zasedání Svazu měst a obcí ČR prezentoval starostům aktuální stav programu Zelená úsporám. Bilance finančních prostředků by měla být zveřejněna tento měsíc. V dubnu by také mělo být zahájeno proplácení dotací.

26.3.2011
Vlastimil Růžička, redakce

Hnutí DUHA představilo studii, podle které by zateplení českých domovů ušetřilo domácnostem, obcím a podnikům miliardy korun ročně. Vznikl také komplexní program energetické nezávislosti, který by prakticky umožnil pokračování programu Zelená úsporám. Nastíněná vize zní: dobré ekologické zákony, šetrné technologie a zelená odvětví. Požádali jsme o rozhovor Martina Sedláka, který vysvětlil záměr ekologického sdružení a naznačil další kroky v jednání s příslušnými úřady.

28.2.2011
Ing. Daniel Veselý

Současný trh je více než nasycen různými technologiemi a produkty, které slibují raketovou návratnost, všestranné použití a efekt pro každého. Jak to tak bývá pravda je složitá věc a účelem tohoto článku ani není pravdu hledat. Každá technologie má jistě své místo, pokud se však důkladně prošetří zadání. Snahou je na jednoduchém příkladu porovnat zdánlivě neporovnatelné. Uživatelské efekty zateplení obvodového pláště kontra aplikace řízeného větrání s rekuperací tepla v klasickém rodinném domě.

27.2.2011
redakce podle tiskové zprávy

Ekologické Hnutí DUHA představilo na tiskové konferenci nezávislou studii, podle které by důkladné zateplení českých domovů ušetřilo domácnostem, obcím a podnikům 39 miliard korun ročně. Prezentovala rovněž komplexní program energetické nezávislosti, který by domácnostem pomohl se zateplením a umožnil pokračování programu Zelená úsporám.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama