Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Zelená úsporám na TZB-info
Archiv článků od 27.9.2013 do 10.4.2014

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

Zničená úroda kukuřice
10.4.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

V následujících dvou desetiletích ještě mohou v řadě regionů převažovat pozitivní dopady, například růst produkce zemědělských plodin. Ve druhé polovině století však převažuje riziko poklesu produkce nejen v tropech a subtropech, ale i v mírném pásu. Zároveň při vyšších úrovních oteplování vzrůstá riziko, že adaptační opatření nebudou stačit.

21.3.2014
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

1. dubna 2014 bude zahájen příjem žádostí o dotace na rodinné domy v programu Nová zelená úsporám. Ukončení příjmu žádostí je avizováno na poslední říjen 2014 nebo při vyčerpání finančních prostředků. Oblasti podpory, nejdůležitější podmínky přidělení dotace a výše podpory jednotlivých opatření přinášíme v následujícím článku.

13.3.2014
Ing. Petr Kotek, Ph.D., EnergySim s.r.o., Ing. Zdeněk Ročárek, Ing. František Duda, Ing. Jan Antonín

Třicet reprezentativních projektů rodinných domů s velmi nízkou potřebou tepla na vytápění - 19 dřevostaveb a 11 staveb zděných s různými zdroji tepla na vytápění a přípravu teplé vody. Jak uspěly s žádostí o podporu v minulé výzvě NZÚ?

17.2.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Klíčová sdělení publikace Meze růstu jsou často dezinterpretována. Například vstupní předpoklady modelu World3 jsou vydávány za prognózy. Z modelových scénářů jsou vybírány jen některé, a ty jsou pak označovány za předpovědi katastrofy.

6.2.2014
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Bosch Junkers

I v roce 2014, přesněji v dubnu tohoto roku, se začnou dle informací Ministerstva životního prostředí přijímat žádosti o dotace v programu Nová Zelená úsporám. Především v podprogramu zaměřeném na rodinné domy nabízí značka rozšířenou škálu výrobků s uděleným SVT kódem.

5.2.2014
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Lze povzbudit české stavebnictví pomocí prostředků veřejné podpory? Je tato podpora účinná a efektivní? Zkušenosti s jejím dosavadním průběhem v ČR stejně jako trendy a očekávání v této oblasti byly tématem konference Stavebnictví, dotace, inovace pořádané k soutěži Building efficiency awards (BEFFA).

2.2.2014
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Vybrali jsme zajímavé informace z tiskových prohlášení nových ministrů. Co řekli ministr průmyslu, životního prostředí a školství k tématům jako je energetika, dostavba Temelína, těžba uhlí, zlata, břidlicového plynu a uranu, dotace pro stavebnictví, vodní hodpodářství, odpady a jmenování vysokoškolských profesorů?

24.1.2014
RNDr. Jiří Kopačka, Euroforum Group, a.s.

Jaké jsou dotace na rekonstrukce nemovitostí a rozšíření výrobních areálů včetně související infrastruktury, dotace na nové technologie a služby, dotace na výzkum a vývoj, na snižování energetické náročnosti výroby a rozšíření využívání udržitelných zdrojů energií, omezení průmyslového znečištění vodních toků a další?

jaderná a fotovoltaická elektrárna
16.12.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL podpoří kotlíkové dotace, Novou Zelenou úsporám, energetickou efektivnost obecně i rozvoj chytrých sítí (Smart Grid), ale na druhou stranu i další pokračování diskuse o územně ekologických limitech těžby uhlí, a pokud to bude ekonomicky výhodné i výstavbu nových bloků v Temelíně.

20.11.2013
Zehnder Group Czech Republic s.r.o., Ing. Jiří Štekr

Řízené větrání s rekuperací tepla se v souladu se zpřísňováním stavebních předpisů a implementací evropských směrnic do českých zákonů o energetické hospodárnosti budov začíná stále více prosazovat do novostaveb rodinných domů a vytváří harmonickou symbiózu s nejmodernějším komfortem v oblasti bydlení.

16.11.2013
Ing. Jan Blažíček, redakce

Opravdu se stavební družstva nebo společenství vlastníků bez administrativně složitých podpor od SFŽP nebo SFRB při rekonstrukcích neobejdou? Jaký byl dopad dvacetimiliardové dotace na úporu tepla na vytápění a kolik nám Zelená úsporám objektivně přinesla?

8.11.2013
Sdružení EPS ČR

Zvýšením tloušťky pěnového polystyrenu z 12 na 20 cm znamená u průměrného rodinného domu zvýšení dílčích nákladů na zateplení stěn zhruba o 3 až 4 %. Úspora nákladů na vytápění se ale navýšením tloušťky izolantu zvýší cca o 10 % ročně.

27.9.2013
Ing. Roman Šubrt, VŠTE České Budějovice

Tepelné mosty jsou důležitým místem tepelných ztrát objektů, a proto musí být zohledňovány. Velikost tepelných mostů lze získat buď výpočtem nebo z katalogů. Jedním z nich je i elektronický katalog tepelných mostů, který prodává firma KCAD.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama