Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Tepelnětechnické vlastnosti oken a dveří
Archiv článků od 1.4.2013 do 18.12.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

18.12.2013
OKENTĚS, spol.s r.o.

Slabým místem z hlediska tepelných mostů je styk okna (balkonových dveří) s parapetem nebo podlahou. Zde je třeba okenní rám podložit velmi dobrým tepelně izolačním materiálem s vysokou pevností v tlaku. Tento požadavek splnila konstrukční deska Purenit®. Je opracovatelná jako dřevo, snadno se řeže, lepí a šroubuje.

17.12.2013
VEKRA

Plastová okna představují racionální volbu z hlediska poměru cena – kvalita. Při výběru plastových oken je třeba zaměřit se na to, kde budou okna sloužit. Profil by měl představovat nadčasové řešení.

6.12.2013
KÖMMERLING ČR, RNDr. Jiří Hejhálek, převzal a upravil Petr Voborský

Tenká spára mezi okenním rámem a stavebním otvorem je většinou vyplněna montážní pěnou. V dolní části u parapetu však bývá tuhý podkladní profil, kudy spárou často uniká teplo. Patentované řešení E_Clip přináší rychlé a přesné provedení spáry v oblasti parapetu bez improvizace a zmíněných negativních důsledků.

5.12.2013
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Certifikační program Cradle to Cradle se začíná stále více prosazovat. V rámci LEED verze 4 budou produkty s certifikátem Cradle to Cradle zahrnuty do hlavního programu, čímž přispějí k získání vyššího ohodnocení v oblasti Materiály a zdroje.

2.12.2013
OKNA.EU, doc. Ing. Václav Hájek, CSc.

Smutnou realitou současného trhu otvorových výplní je obecný pokles kvality oken vynucený enormním cenovým tlakem. Výrazné snížení objemu prodávaných oken a dveří na českém trhu nutí výrobce k neustálému snižování výrobních nákladů, které bohužel vede v mnoha případech k tomu, že okna se stále více a více šidí na technice a kvalitě.

26.11.2013
, Jan Sova

Článek se věnuje krátkému přehledu aplikací termokamer ve stavebnictví s odkazem na ukázky z praxe. Dále je diskutována problematika volby vhodné termokamery a software pro tuto aplikaci. V závěru článku je krátká pozvánka do Centra termografie s přehledem pořádaných školení.

Celoobvodová izolace ostění TOP Frame od firmy HELLA
17.11.2013
HELLA stínící technika s.r.o.

Problematický detail při montáži oken je připojovací spára mezi rámem okna a ostěním. Jeho úplným systémovým řešením je TOP Frame - vynikající tepelná a zvuková izolace po celém obvodu ostění, včetně míst nad parapetem a pod napražím; součástí rámu TOP Frame je i kastlík na nadokenní venkovní roletu.

7.10.2013
Ing. František Vlach, Ing. Petr Jelínek

Tento článek se věnuje popisu tepelně vlhkostního chování světlovodů instalovaných v budově střediska ekologické výchovy Kaprálův mlýn. Zabývá se rizikem výskytu povrchové kondenzace ve vrchlíku střešní kopule světlovodu a na povrchu izolačního zasklení v chladné části světlovodu, osazeného do tepelně izolačního bloku.

4.10.2013
VELUX Česká republika, s.r.o.

V době chladných a krátkých dnů oceníme každý zdroj tepla, který nás zahřeje. Začínáme se proto vystavovat světlu, ale i teplu slunečních paprsků, snažíme se vpouštět slunce do našich domovů a udržet ho tam. Poradíme vám, jak si co neúčinněji zajistit tepelnou pohodu v podkroví i v chladných měsících a přitom udržet kvalitní vnitřní prostředí a dostatek čerstvého vzduchu.

24.9.2013
SLAVONA s.r.o.

Přesně v duchu sloganu „Pasivní dům je nejlepší důchodové pojištění“ se majitelé rozhodli pro stavbu dřevostavby, která se svými parametry velmi blíží pasivnímu domu. Strojní větrání s rekuperací zajišťuje výměnu vzduchu v chladných měsících, v létě manželé větrají tradičně okny. Teplou vodu ohřívá tepelné čerpadlo.

23.9.2013
Ing. Roman Jirák, Ph.D., Decoen

Tento příspěvek se zabývá časovým úsekem, kdy dochází v průběhu dne ke kondenzaci vodních par na vnitřním povrchu, a závažností tohoto jevu. Ke kondenzaci na povrchu konstrukce dochází v případě, že její povrch je ochlazen na nebo pod teplotu rosného bodu, který je funkcí teploty, relativní vlhkosti a atmosférického tlaku prostředí.

22.8.2013
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Mezinárodní studentská soutěž Solar Decathlon se poprvé konala v roce 2002. 20 vybraných univerzitních týmů z celého světa má za úkol navrhnout, postavit a provozovat energeticky soběstačný solární dům. Stavby vznikají na půdě univerzit, hotové domy se představí v říjnu 2013 v Kalifornii. Tým ČVUT se letos probojoval do finále jako jeden ze dvou evropských týmů se soutěžním konceptem AIR HOUSE.

19.6.2013
SLAVONA s.r.o.

Systém posuvných dveří HS portál je velmi oblíbený a komfortní, je vhodný pro velká a těžká posuvná křídla. Dokonalé utěsnění takových posuvných dveří je však složitější. Obálka pasivního domu musí být dokonale těsná, tedy včetně výplní otvorů. Můžeme tedy tyto posuvné dveře použít v pasivním domě?

10.6.2013
Ing. Nizar Al-Hajjar, Centrum stavebního inženýrství a.s., pracoviště Zlín

Při užívání zkušebních a výpočtových norem se získá hodně informací a zkušeností při stanovení tepelných hodnot okenních, dveřních konstrukcí, střešních světlíků a jejich komponent. Nabízíme poznatky z laboratorní praxe.

29.5.2013
Internorm-okno, s.r.o.

Plastové a plasthliníkové okno společnosti Internorm zajistí spolu s trojsklem se solárním pokovením SOLAR+ špičkovou tepelnou izolaci až do Uw = 0,69 W/m2K.

20.5.2013
A-Z výstavba fotovoltaických elektráren
na klíč od PRE

Okna jsou jedním ze stavebních prvků domu, který nejvíce ovlivňuje estetický charakter stavby, určuje kvalitu bydlení a zvyšuje materiální hodnotu domu. Proto jsou na okna kladeny nejvyšší nároky a je nutné je vybírat na základě fundovaných informací. Nejčastějším důvodem výměny oken bývá nejen jejich fyzické opotřebení, ale zejména eliminace tepelných ztrát objektu.

23.4.2013
OKNA.EU, Ing. Jiří Chomát

Připravujete stavbu rodinného domu a zvolili jste tradiční výstavbu s použitím cihelného zdiva? Cihly jako stavební materiál se vyznačují velmi dobrou tepelnou izolací, akumulací tepla, nekomplikovaným způsobem výstavby. Zamysleme se, na co je třeba během výstavby rodinného domu z cihel dát pozor, a to především s ohledem na správný výběr nových oken a řešení návazných stavebních detailů.

8.4.2013
Ing. Miroslav Urban, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra TZB

V souvislosti s implementací revidované evropské směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov se v současné době mění některé legislativní předpisy, např. vyhláška č. 148/2007 Sb., nahrazená vyhláškou č. 78/2013 Sb. Článek je zaměřen na změny související s energetickou certifikací budov, dále jen „ENB“, z pohledu změn v hodnocení ENB.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama