Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Tepelnětechnické vlastnosti oken a dveří
Archiv článků od 27.9.2011 do 11.9.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

11.9.2012
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Opravdu dobře tepelně izolovaný dům nebo administrativní budova je dnes již nutností. Téměř dokonalá izolace ale s sebou přináší některé nepříjemné průvodní jevy, například zamlžení oken. Fyzikální zákony jsou neúprosné. Pokud je venku velmi chladný a zároveň vlhký vzduch, dochází na vnějších sklech izolačního zasklení ke kondenzaci vody.

4.9.2012
Česká komora lehkých obvodových plášťů

Na jaře 2012 byla vydána Změna Z1 k normě ČSN 730540-2, která vyvolala mnoho otázek v odborných kruzích. Bude docházet v důsledku vydané Změny Z1 normy ČSN 73 0540-2 k velké kondenzaci na oknech v důsledku vyjmutí požadavků na povrchovou teplotu oken? Seminář se na podobné otázky pokusí odpovědět.

13.7.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

2 názory na energetickou rekonstrukci: Podle zkušeností odborníka začíná nejúčinnější modernizace budov a snižování spotřeby energie uvnitř budovy a je nutné se věnovat vzduchotechnice a výměně oken. A samozřejmě je důležitá i izolace, i když ta může představovat další problémy.

27.6.2012
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

V současné architektuře se sklo uplatňuje stále více. Díky výzkumům a inovacím výrobců se na trhu objevují i takové materiály, které vylepšují estetické a technické vlastnosti skla. Může například poskytovat protisluneční ochranu i tepelnou izolaci při zachování dostatečné prostupnosti světla a významně se tak podílet na nízkoenergetické koncepci staveb.

GENEO certifikované pro pasivní domy
18.6.2012
REHAU, s.r.o.

Výsledkem přetlaku dodavatelských kapacit, nedostatku kvalifikovaných montážníků a spěchu budou opravy, rekonstrukce i výměny již nově namontovaných oken a dveří. Chyby jsou v projektech, při zpracování výrobních podkladů i při montáži. Kvalitní montáž vyžaduje patřičnou odbornost, zkušenost a zejména pečlivost.

rolety
24.5.2012
REHAU, s.r.o., Ivo Zeman

Společnost Rehau využívá v rámci sanací pro určité panelové soustavy rámový profil konstrukční hloubky 115 mm, zejména ze specifických důvodů kotvení oken do nosné části sendvičového panelu a dalších pozitivních vlastností konstrukce tohoto rámu. V průběhu používání byla tato ojedinělá konstrukce dále technicky zdokonalována.

povrchové teploty oken
16.5.2012
Česká komora lehkých obvodových plášťů, Ing. Roman Šnajdr, Ing. Olga Vápeníková, ČK LOP

V říjnu 2011 vyšla nová verze ČSN 730540-2 „Tepelná ochrana budov – Část 2: Požadavky“. Toto nové znění bylo však shledáno v rozporu s legislativou EU o volném pohybu zboží, a proto byla vydavatelem norem, ÚNMZ, vypracována změna, která vyšla letos v dubnu a která napravuje právní nedostatek normy.

16.4.2012
Ing. Ján Szabó, Stavebná fakulta STU, Bratislava

Transparentní výplňové konstrukce se speciálními vlastnostmi. Solární diodové zasklení s absorpčním zeleným sklem jako pasivní solární systém s možností otáčení v konstrukci okna ve dvou polohách. Duální možnost regulace tepelných zisků z přímého a difuzního solárního záření. Provedená měření na Stavební fakultě STU a vyhodnocení výsledků.

zasklení
10.4.2012
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Při výběru zasklení je vhodné pamatovat na určité parametry tak, aby výkon skla vyhovoval konkrétním potřebám. Nejvíce je třeba zohlednit tepelněizolační vlastnosti a ochranu proti slunečnímu záření, vzhled, protihlukovou izolaci a bezpečnost. Dle zadaných požadavků lze zvolit to nejlepší možné složení, ať se již jedná o izolační dvojsklo nebo trojsklo, které bude splňovat individuální potřeby.

4.4.2012
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

29. března se v pražském hotelu Clarion konala již pátá národní konference Lehké obvodové pláště (LOP). V exkluzivním prostředí zazněly odborné prezentace předních expertů z akademické sféry i zástupců renomovaných společností z oboru lehkých obvodových plášťů, výplní otvorů a diagnostiky staveb. Hlavním partnerem konference byla společnost AGC Flat Glass Czech, a.s., člen AGC Group.

12.3.2012
Dipl. Ing. (FH) Franz Freundorfer, PHC Passivhausconsulting Martin-Greif-Straße 20, D-83080 Oberaudorf

Článek se zabývá konstrukcí okna pro pasivní domy, a to z pohledu stávajícího stavu i vize do budoucna. Popisuje konstrukci oken pro pasivní domy, certifikovanou institutem PHI. Ukazuje i konstrukci okna budoucnosti pro pasivní domy, kdy rám okna překrývá hranu zasklení.

10.1.2012
SLAVONA s.r.o.

Konstrukce eurookna je sice promyšlená, ale vznikla před více než dvaceti lety za naprosto jiných podmínek ve stavebnictví, než jaké jsou dnes. Proto jsme se ve SLAVONĚ při vývoji nového okna zaměřili na vlastnosti eurooken, které jsme chtěli zlepšit. Nakonec jsme museli konstrukci okna poměrně hodně změnit, ačkoli na první pohled se okna SOLID COMFORT od standardních eurooken tolik neliší.

8.12.2011
Ing. Zdeněk Petrtyl, INKAPO

Výplně stavebních otvorů jsou výrobky, na které je v rámci celého stavebního díla kladeno množství požadavků. Článek se zabývá popisem konkrétního případu, který je názorným příkladem toho, jak neodborný přístup výrobce může zapříčinit zásadní selhání funkčnosti celého okna a způsobí uživateli řadu nepříjemností.

5.12.2011
Ing. Kateřina Sojková, Stavební fakulta, České vysoké učení technické v Praze

Energetická náročnost budovy je zásadně ovlivňována její obálkou. Prosklené i neprůsvitné části obvodového pláště ovlivňují obě strany tepelné bilance – tepelné zisky i ztráty. Záleží však na spoustě dalších faktorů, jaký konkrétně bude jejich vliv. Nelze tedy obecně a jednoznačně říci, jak jednotlivé prvky obvodového pláště navrhnout pro dosažení optimálního poměru zisků a ztrát. Příspěvek se zaměřuje na rodinné domy a sleduje, jak se pro různé varianty domů s různými parametry obvodového pláště mění vliv prosklení a stínění a jejich případné optimum z hlediska tepelné bilance v zimním a letním období.

10.11.2011
SLAVONA s.r.o., Ing. Jakub Hrdlička

Slunce je pro naši planetu obrovským zdrojem energie. Za topnou sezónu dopadne v ČR na 1 m2 zhruba 1200 MJ. Jakým způsobem ovlivňuje potřebu tepla na vytápění objektu? Hlavní veličiny charakterizující zasklení, které mají vliv na potřebu tepla, jsou součinitel prostupu tepla Ug a propustnost slunečního záření g (solární faktor). Čím vyšší propustnost, tím větší jsou solární zisky.

17.10.2011
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., Ing. Jiří Petlach

Při vysokých nárocích na neprůvzdušnost výplní stavebních otvorů, které jsou předpokladem pro splnění kritérií na energetickou náročnost budov, nelze větrání spárami oken použít. Řešením je nucené podtlakové větrání, nucené rovnotlaké větrání nebo hybridní větrání.

5.10.2011

Infračervené termografické kamery se ve stavebnictví používají především pro studium teplotních změn na povrchu stavební konstrukce, z nichž lze usuzovat na závady staveb, souvisejících s poškozením vlhkostí a vodou, závady v tepelné izolaci a vzduchotěsnosti a na místa s vysokou pravděpodobností tvorby plísní.

4.10.2011
SLAVONA s.r.o.

Dřevo je vynikající izolant a proto mají dřevěná okna velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Pokud chceme dosáhnout ještě lepších výsledků, musíme vložit do okenního profilu materiál s nižší tepelnou vodivostí. Proto ve Slavoně vyvíjíme nové profily oken s vloženým izolačním materiálem.

27.9.2011
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Řešení areálu je založené na otevřenosti vůči svému okolí. Navržené architektonické řešení fasády zohledňuje vliv tepelných zisků ze slunečního záření celé budovy. Na bočních stranách se poměr zasklených a pevných částí plynule mění, čímž se vnáší do celkové kompozice objektu prvek dynamičnosti, který se dále rozvíjí v dílčích architektonických celcích.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama