Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Tepelnětechnické vlastnosti oken a dveří
Archiv článků od 24.9.2013 do 21.5.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.5.2014
SLAVONA s.r.o.

Při výběru dřevěných oken zvažujeme mezi nejrozšířenějšími profily IV78 a IV92. Opravdu potřebujeme eurookna IV92, nebo to jsou vyhozené peníze a stačí nám IV78? Doporučení jsou různá, ale v čem se okna skutečně liší?

5.5.2014
Ing. Jan Schwarzer, Ph.D., energetický specialista, Ing. Jiří Ježek, Oknotherm s.r.o.

Obsahem příspěvku je určení vlivu sálání na kvalitu vnitřního prostředí v zimním období při zasklení izolačním dvojsklem a izolačním trojsklem. Vliv sálání otvorovými výplněmi a stavebními konstrukcemi je hodnocen na základě znalostí střední radiační teploty a operativní teploty v prostoru.

29.4.2014
IKA BUILDOG, s.r.o., Ing. Petr Vlasák

Okno je poměrně složitý konstrukční prvek. Skládá se z mnoha pohyblivých a nepohyblivých částí, na které jsou kladeny náročné a často protichůdné požadavky. Důležitou vlastností okna je také kvalita jeho zabudování do obvodové konstrukce. Nesprávnou montáží okna, může být i to nejlepší okno nenávratně znehodnoceno nebo se podstatně zhorší jeho vlastnosti.

3.3.2014
OKNA.EU, Ing. Jiří Chomát

Je smutným rysem současného trhu, že často až přehnaný tlak zákazníků na cenu vede výrobce oken k jejich zlevňování nutně doprovázeným snižováním jejich technické úrovně a kvality. Zásady, co mají splňovat kvalitní okna, se však ani v této složité době nijak nemění, stejně jako se nemění očekávání zákazníků z hlediska jejich funkčnosti a spolehlivosti.

3.2.2014
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting, Ing. Zdeněk Petrtyl

Pokud byla pro instalaci do stavby vybrána kvalitní otvorová výplň, závisí celkový úspěch na způsobu zabudování. Kvalita připojovací spáry je zásadně ovlivněna zvolenou skladbou a jejím provedením. Připojovací spára se člení na tři základní zóny: vnitřní uzávěr, tepelněizolační výplň a vnější uzávěr.

6.1.2014
Ing. Roman Šubrt, Ing. Zdeněk Petrtyl

Jen správně navržená okna nebo dveře s odpovídajícími parametry a jejich správné zabudování do stavby jsou předpokladem pro dlouhodobě bezproblémovou funkci otvorových výplní. Návrhem oken ve fázi projektování se zabývá pátý díl seriálu o oknech a dveřích.

energeto® 8000 foam inside® okno Aluplast, certifikované pro pasívní domy
27.12.2013
aluplast Slovakia s.r.o.

Technológia Powerdur Inside® umožňuje vynechať oceľovú výstuž aj v ráme okna, tuhosť plastového profilu zabezpečuje nový špeciálny materiál Ultradur® High Speed.
Vlepením skla sa nielen obmedzuje možnosť prieniku dažďovej vody v mieste zasklievacej lišty, ale zvyšuje sa aj odolnosť voči vlámaniu.

18.12.2013
OKENTĚS, spol.s r.o.

Slabým místem z hlediska tepelných mostů je styk okna (balkonových dveří) s parapetem nebo podlahou. Zde je třeba okenní rám podložit velmi dobrým tepelně izolačním materiálem s vysokou pevností v tlaku. Tento požadavek splnila konstrukční deska Purenit®. Je opracovatelná jako dřevo, snadno se řeže, lepí a šroubuje.

17.12.2013
VEKRA

Plastová okna představují racionální volbu z hlediska poměru cena – kvalita. Při výběru plastových oken je třeba zaměřit se na to, kde budou okna sloužit. Profil by měl představovat nadčasové řešení.

6.12.2013
KÖMMERLING ČR, RNDr. Jiří Hejhálek, převzal a upravil Petr Voborský

Tenká spára mezi okenním rámem a stavebním otvorem je většinou vyplněna montážní pěnou. V dolní části u parapetu však bývá tuhý podkladní profil, kudy spárou často uniká teplo. Patentované řešení E_Clip přináší rychlé a přesné provedení spáry v oblasti parapetu bez improvizace a zmíněných negativních důsledků.

5.12.2013
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Certifikační program Cradle to Cradle se začíná stále více prosazovat. V rámci LEED verze 4 budou produkty s certifikátem Cradle to Cradle zahrnuty do hlavního programu, čímž přispějí k získání vyššího ohodnocení v oblasti Materiály a zdroje.

2.12.2013
OKNA.EU, doc. Ing. Václav Hájek, CSc.

Smutnou realitou současného trhu otvorových výplní je obecný pokles kvality oken vynucený enormním cenovým tlakem. Výrazné snížení objemu prodávaných oken a dveří na českém trhu nutí výrobce k neustálému snižování výrobních nákladů, které bohužel vede v mnoha případech k tomu, že okna se stále více a více šidí na technice a kvalitě.

26.11.2013
, Jan Sova

Článek se věnuje krátkému přehledu aplikací termokamer ve stavebnictví s odkazem na ukázky z praxe. Dále je diskutována problematika volby vhodné termokamery a software pro tuto aplikaci. V závěru článku je krátká pozvánka do Centra termografie s přehledem pořádaných školení.

Celoobvodová izolace ostění TOP Frame od firmy HELLA
17.11.2013
HELLA stínící technika s.r.o.

Problematický detail při montáži oken je připojovací spára mezi rámem okna a ostěním. Jeho úplným systémovým řešením je TOP Frame - vynikající tepelná a zvuková izolace po celém obvodu ostění, včetně míst nad parapetem a pod napražím; součástí rámu TOP Frame je i kastlík na nadokenní venkovní roletu.

7.10.2013
Ing. František Vlach, Ing. Petr Jelínek

Tento článek se věnuje popisu tepelně vlhkostního chování světlovodů instalovaných v budově střediska ekologické výchovy Kaprálův mlýn. Zabývá se rizikem výskytu povrchové kondenzace ve vrchlíku střešní kopule světlovodu a na povrchu izolačního zasklení v chladné části světlovodu, osazeného do tepelně izolačního bloku.

4.10.2013
VELUX Česká republika, s.r.o.

V době chladných a krátkých dnů oceníme každý zdroj tepla, který nás zahřeje. Začínáme se proto vystavovat světlu, ale i teplu slunečních paprsků, snažíme se vpouštět slunce do našich domovů a udržet ho tam. Poradíme vám, jak si co neúčinněji zajistit tepelnou pohodu v podkroví i v chladných měsících a přitom udržet kvalitní vnitřní prostředí a dostatek čerstvého vzduchu.

24.9.2013
SLAVONA s.r.o.

Přesně v duchu sloganu „Pasivní dům je nejlepší důchodové pojištění“ se majitelé rozhodli pro stavbu dřevostavby, která se svými parametry velmi blíží pasivnímu domu. Strojní větrání s rekuperací zajišťuje výměnu vzduchu v chladných měsících, v létě manželé větrají tradičně okny. Teplou vodu ohřívá tepelné čerpadlo.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama