Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Tepelnětechnické vlastnosti oken a dveří
Archiv článků od 10.1.2012 do 1.11.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

1.11.2012
IKATES, s.r.o., Ing. Jiří Stránský

Protože tepelné ztráty okrajů skla negativně ovlivňují celkovou hodnotu součinitele prostupu tepla celého okna, byly postupně zaváděny do výroby materiály distančních rámů s výrazně nižší hodnotou součinitele tepelné vodivosti než měl do té doby majoritní hliník. Pro distanční rámy z těchto materiálů se zažil termín „teplý rámeček“ nebo též „tepelně zlepšený distanční rámeček“.

24.10.2012
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Nové izolační sklo THERMOBEL TG ANTI-FOG je dalším významným krokem společnosti AGC ve vývoji izolačních skel. Téměř dokonalá izolace v podobě užití plastových, dřevěných nebo hliníkových oken, případně hliníkových fasád se zasklením formou izolačních trojskel s sebou přináší některé nepříjemné průvodní jevy, například zamlžení oken z exteriéru.

17.10.2012
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

V Hradci Králové probíhá odborný seminář Otvorové výplně stavebních konstrukcí 2012. Letošní již sedmý ročník se věnuje vlastnostem oken, požadavkům na výrobky i na dokončenou konstrukci, zkoušení oken a jejich správnému zabudování. Vybrané postřehy nabízíme v následujícím článku.

2.10.2012
SLAVONA s.r.o., Ing. Jakub Hrdlička

Solární zisky a tepelné mosty hrají v energetické bilanci pasivního domu velkou roli. Zaměřili jsme se na detail ostění a porovnávali jsme, jaký vliv má vzdálenost okna od líce fasády na tepelný most a na solární zisky, respektive o jaké zisky přicházíme vlivem stínění nárožím.

25.9.2012
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group, kolektiv autorů: Ing. P. Hotový, Ing. D. Kelich, Ing. I. Státníková a Ing. A. Šikyňová

S nárůstem velkých prosklených ploch v moderních budovách nastává otázka, jak správně navrhnout zasklení z pohledu estetiky, osvětlení, tepelných ztrát, bezpečnosti, akustiky, statiky a mnoha dalších hledisek. Komplexní kvalitu budov nejlépe posuzují certifikační nástroje jako jsou BREEAM, LEED, SBToolCZ, apod. V tomto článku přiblížíme kroky ve vývoji skla, které mají příznivý vliv na zlepšení kvality budovy.

24.9.2012
Internorm-okno, s.r.o.

Standardní sklo od Internormu se vyznačuje speciální vrstvou SOLAR+. Toto izolační trojsklo vykazuje extrémně vysoké tepelně izolační vlastnosti, navíc má jeho celkový energetický činitel prostupu (t.z. hodnota g) hodnotu, které lze jinak dosáhnout pouze s dvojsklem. Z důvodu tohoto zvláštního poměru tepelné izolace skla (Ug) a energetického prostupu (hodnota g) se tato skla perfektně hodí pro osazení do solárních staveb.

18.9.2012
SLAVONA s.r.o.

Koncept šetrných staveb typu pasivního domu v počátcích provázela především snaha maximálně vyhovět požadavkům na úspory energie. Design a komfort ale přitom často zůstávaly stranou pozornosti stavitelů. Společnost Slavona představuje nové okno pro pasivní domy Progression, které přináší jak špičkovou technologii s řadou „vychytávek“ a zlepšení pokud jde o energetické parametry, tak designovou špičku v daném segmentu.

11.9.2012
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Opravdu dobře tepelně izolovaný dům nebo administrativní budova je dnes již nutností. Téměř dokonalá izolace ale s sebou přináší některé nepříjemné průvodní jevy, například zamlžení oken. Fyzikální zákony jsou neúprosné. Pokud je venku velmi chladný a zároveň vlhký vzduch, dochází na vnějších sklech izolačního zasklení ke kondenzaci vody.

4.9.2012
Česká komora lehkých obvodových plášťů

Na jaře 2012 byla vydána Změna Z1 k normě ČSN 730540-2, která vyvolala mnoho otázek v odborných kruzích. Bude docházet v důsledku vydané Změny Z1 normy ČSN 73 0540-2 k velké kondenzaci na oknech v důsledku vyjmutí požadavků na povrchovou teplotu oken? Seminář se na podobné otázky pokusí odpovědět.

13.7.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

2 názory na energetickou rekonstrukci: Podle zkušeností odborníka začíná nejúčinnější modernizace budov a snižování spotřeby energie uvnitř budovy a je nutné se věnovat vzduchotechnice a výměně oken. A samozřejmě je důležitá i izolace, i když ta může představovat další problémy.

27.6.2012
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

V současné architektuře se sklo uplatňuje stále více. Díky výzkumům a inovacím výrobců se na trhu objevují i takové materiály, které vylepšují estetické a technické vlastnosti skla. Může například poskytovat protisluneční ochranu i tepelnou izolaci při zachování dostatečné prostupnosti světla a významně se tak podílet na nízkoenergetické koncepci staveb.

GENEO certifikované pro pasivní domy
18.6.2012
REHAU, s.r.o.

Výsledkem přetlaku dodavatelských kapacit, nedostatku kvalifikovaných montážníků a spěchu budou opravy, rekonstrukce i výměny již nově namontovaných oken a dveří. Chyby jsou v projektech, při zpracování výrobních podkladů i při montáži. Kvalitní montáž vyžaduje patřičnou odbornost, zkušenost a zejména pečlivost.

rolety
24.5.2012
REHAU, s.r.o., Ivo Zeman

Společnost Rehau využívá v rámci sanací pro určité panelové soustavy rámový profil konstrukční hloubky 115 mm, zejména ze specifických důvodů kotvení oken do nosné části sendvičového panelu a dalších pozitivních vlastností konstrukce tohoto rámu. V průběhu používání byla tato ojedinělá konstrukce dále technicky zdokonalována.

povrchové teploty oken
16.5.2012
Česká komora lehkých obvodových plášťů, Ing. Roman Šnajdr, Ing. Olga Vápeníková, ČK LOP

V říjnu 2011 vyšla nová verze ČSN 730540-2 „Tepelná ochrana budov – Část 2: Požadavky“. Toto nové znění bylo však shledáno v rozporu s legislativou EU o volném pohybu zboží, a proto byla vydavatelem norem, ÚNMZ, vypracována změna, která vyšla letos v dubnu a která napravuje právní nedostatek normy.

16.4.2012
Ing. Ján Szabó, Stavebná fakulta STU, Bratislava

Transparentní výplňové konstrukce se speciálními vlastnostmi. Solární diodové zasklení s absorpčním zeleným sklem jako pasivní solární systém s možností otáčení v konstrukci okna ve dvou polohách. Duální možnost regulace tepelných zisků z přímého a difuzního solárního záření. Provedená měření na Stavební fakultě STU a vyhodnocení výsledků.

zasklení
10.4.2012
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Při výběru zasklení je vhodné pamatovat na určité parametry tak, aby výkon skla vyhovoval konkrétním potřebám. Nejvíce je třeba zohlednit tepelněizolační vlastnosti a ochranu proti slunečnímu záření, vzhled, protihlukovou izolaci a bezpečnost. Dle zadaných požadavků lze zvolit to nejlepší možné složení, ať se již jedná o izolační dvojsklo nebo trojsklo, které bude splňovat individuální potřeby.

4.4.2012
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

29. března se v pražském hotelu Clarion konala již pátá národní konference Lehké obvodové pláště (LOP). V exkluzivním prostředí zazněly odborné prezentace předních expertů z akademické sféry i zástupců renomovaných společností z oboru lehkých obvodových plášťů, výplní otvorů a diagnostiky staveb. Hlavním partnerem konference byla společnost AGC Flat Glass Czech, a.s., člen AGC Group.

12.3.2012
Dipl. Ing. (FH) Franz Freundorfer, PHC Passivhausconsulting Martin-Greif-Straße 20, D-83080 Oberaudorf

Článek se zabývá konstrukcí okna pro pasivní domy, a to z pohledu stávajícího stavu i vize do budoucna. Popisuje konstrukci oken pro pasivní domy, certifikovanou institutem PHI. Ukazuje i konstrukci okna budoucnosti pro pasivní domy, kdy rám okna překrývá hranu zasklení.

10.1.2012
SLAVONA s.r.o.

Konstrukce eurookna je sice promyšlená, ale vznikla před více než dvaceti lety za naprosto jiných podmínek ve stavebnictví, než jaké jsou dnes. Proto jsme se ve SLAVONĚ při vývoji nového okna zaměřili na vlastnosti eurooken, které jsme chtěli zlepšit. Nakonec jsme museli konstrukci okna poměrně hodně změnit, ačkoli na první pohled se okna SOLID COMFORT od standardních eurooken tolik neliší.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama