Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Tepelnětechnické vlastnosti oken a dveří
Archiv článků od 4.10.2000 do 19.4.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.4.2010
KÖMMERLING ČR

Nový profil plastových okenních rámů Kömmerling je dalším důkazem inovativního přístupu značky v konstrukci okenních systémů s vysokou energetickou účinností. Kömmerling 88plus splňuje nejvyšší nároky stavebníků, kteří ocení okna ve vysoké kvalitě a elegantním designu. Díky nim pak mohou naplnit své představy o komfortu bydlení.

12.4.2010
Prof. Ing. Jiří Vaverka, DrSc.

V posledních letech je stále diskutovaná otázka, jak výrazně je ovlivněn součinitel prostupu tepla transparentního prvku ve vztahu k použitému typu zasklívacího rámečku (profilu). Na trhu jsou k dispozici v zásadě dva typy plastových rámečků a rámečky nerezové (místo hliníkových) se spoustou protichůdných odborných názorů o jejich kvalitě a parametrech.

5.4.2010
Internorm-okno, s.r.o.

INTERNORM, největší výrobce oken v Evropě a vedoucí značka oken v Rakousku, rozšiřuje dále svou nabídku produktů. Společnost uvádí na trh nový okenní systém FUSION, jež splňuje závazek INTERNORMU přinášet stále nová řešení v oblasti oken.

15.3.2010
doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., Stavební fakulta ČVUT Praha

Cílem návrhu denního osvětlení je zjednat do místnosti přístup slunečnímu světlu, které je rozptýleno v atmosféře, a zjednat tak při denním světle zrakovou pohodu pro uživatele interiéru, tj. vhodné světelné podmínky pro zrakové práce v interiéru konané. Požadavky na denní osvětlení jsou formulovány v ČSN 730580-1 až 4. Požadavky jsou závazné, protože příslušné články uvedených norem jsou stanoveny jako závazné zákony a vyhláškami 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby, 258/2000 Sb. o veřejném zdraví, 410/2005 Sb. hygienické požadavky na prostory pro výchovu a vzdělávání dětí, nařízení vlády 361/2007 Sb. kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.

8.3.2010
Internorm-okno, s.r.o.

Nejnovější technologie, tepelně a zvukově izolační vlastnosti určují skutečnou hodnotu okna. Aktuální trend v okenní branži směřuje k velkým plochám skla, které lze bez spojů integrovat do fasády, a přitom neopomíjí ani vysoké nároky na design oken. Od března 2010 uvádí INTERNORM na trh nový okenní systém PASSION4.

26.1.2010
TROCAL

Okna a dveře - jedna ze součástí domu, zcela specifická, s řadou funkcí a nároků často naprosto protichůdných. Část domu, kterou pořizujete / obměňujete zpravidla jednou za život. Jak zvolíte, tak to budete povětšinu Vašeho života mít.

23.11.2009
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting, o.s.

Problematika oken a balkonů – otvorových výplní – je velice rozsáhlá a obsahuje mnoho požadavků. Proto vznikla příručka „Technické podmínky pro koupi a montáž oken“, která se snaží jednoduchou, ale vše obsahující formou popsat požadavky na okna tak, aby i méně znalý technik mohl vůči dodavateli uplatňovat svoje požadavky. V článku je úvodní text této příručky, která je k dispozici ke stažení.

5.11.2009
KÖMMERLING ČR

Zkušenosti ze sousedního Německa prokázaly, že tepelné a mechanické vlastnosti kvalitních plastových oken zůstaly i po čtyřiceti letech užívání prakticky nezměněny. Okna namontovaná například v roce 1966 tak mohou dál dobře sloužit svému účelu, a to především díky kvalitním plastovým profilům.

29.10.2009
Portál idealniokna.cz

Plastová okna nejsou úplně běžným produktem. Orientovat se v současné nabídce je problém i pro odborníky, natož pro laika. Pokud stojíte před tímto problémem, možná oceníte vznik nového portálu, který vám může značně zjednodušit situaci. Ještě důležitější je, že se vyhnete mnoha úskalím, která se u tak významné investice často objevují.

8.10.2009
Stavokonzult

Seznámení s novinkami a vývojem v konstrukcích otvorových výplní, stav přípravy normových dokumentů souvisejících se zabudováním oken do stavby a povinné značení CE jsou hlavními tématy letošního IV. ročníku celostátní odborné konference Otvorové výplně stavebních konstrukcí, která se uskuteční 20. - 21. října v Hradci Králové.

5.10.2009
Ing. Viktor Zwiener, Ph.D., DEKPROJEKT s.r.o.

Zkušební metoda Blower-Door test slouží pro měření průvzdušnosti staveb a používá se také pro odhalování netěsností. Výsledkem měření je intenzita výměny vzduchu v interiéru při tlakovém rozdílu 50 Pa mezi interiérem a exteriérem. Článek upozorňuje na nevzduchotěsné detaily, které se na stavbách často vyskytují.

17.8.2009
Ing. Jiří Šála, CSc, ŠÁLA-MODI Praha

S trendem nízkoenergetických a pasivních budov narůstá potřeba uvažovat o prostupu tepla mnohem přesněji. Zcela běžně se již do výpočtu zahrnuje detailní konstrukční řešení rámů a zasklení, včetně podrobností osazení okraje zasklívací jednotky a v rámci rámu i detailní řešení dutin a těsnicích prvků funkční spáry mezi rámem křídla a okna. To však reálně platí jen pro stanovení vlastností okna podle ČSN EN ISO 10077-1 [1] při jeho certifikaci autorizovanými osobami. A jak to vypadá v běžné praxi?

22.5.2009
Internorm-okno, s.r.o.

Zimy bez sněhu, horké počasí už v dubnu, stoletá voda každý rok: I největším pochybovačům o změně klimatu byly v posledních letech drasticky otevřeny oči. Tato hrozivá situace současně představuje také šanci pro podniky.

29.9.2006
Jiří Šála, ŠÁLA MODI Praha

Důsledné použití teplotního faktoru vnitřního povrchu při vyjádření kondenzace vodní páry na vnitřních površích konstrukcí budovy respektive na vyloučení růstu plísní na těchto površích, je nejen možné, ale i výhodné. K tomuto závěru dospěl autor následujícího článku.

5.10.2000
Prof. Ing. František Mrlík, DrSc., CSI, a.s. Praha, pracoviště Zlín

Tepelné ztráty, spojené s přirozeným větráním budov, jsou u novodobých oken a dveří snižovány zdokonalováním těsnosti spár. Větrání infiltrací je potlačeno pod mez hygienicky potřebnou k odvodu vodní páry, formaldehydu, radonu a jiných škodlivin. V příspěvku jsou uvedeny hodnoty součinitelů spárové průvzdušnosti a prostupu tepla soudobých oken a dveří, zjištěných v laboratoři i na stavbách. Příkladu výpočtu potřebné průvzdušnosti oken k zajištění hygienické nezávadnosti pro obyvatele.

4.10.2000
Prof. Ing. František Mrlík, DrSc., CSI, a.s. Praha, pracoviště Zlín

Tepelné ztráty, spojené s přirozeným větráním budov, jsou u novodobých oken a dveří snižovány zdokonalováním těsnosti spár. Větrání infiltrací je potlačeno pod mez hygienicky potřebnou k odvodu vodní páry, formaldehydu, radonu a jiných škodlivin. Dnes uveřejňujeme úvod k tématu, konkrétní hodnoty součinitelů spárové průvzdušnosti a prostupu tepla soudobých oken a dveří přineseme v pokračování.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama