Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Jak chránit omítky proti graffiti?

V letošním roce přinášíme nové weber antigraffiti řešení! Toto řešení přináší jednodušší aplikaci preventivního nátěru a výrazně snazší odstranění graffiti pouze čistou vodou. Až 100krát z jednoho místa bez nutnosti obnovování ochranného nátěru.

CHCETE PORADIT VE VAŠEM REGIONU?

Najdeme řešení i pro Váš projekt, v každém regionu jsou specialisté firmy Weber, kteří Vám rádi poradí. Kontaktujte nás emailem info@weber-terranova.cz nebo telefonicky dle příslušného kraje na mapce.

 

Permanentní nátěr pro preventivní ochranu před graffiti

weber.antigraffiti představuje permanentní ochranu proti graffiti v provedení matném a lesklém, hodí se pro použití v exteriérech a interiérech na podkladech natřených a bez nátěru.


V čem je nový systém shodný se stávajícím

 1. Permanentní ochrana proti graffiti (starý systém až 25 cyklů odstranění graffiti z jednoho místa bez obnovování nátěru, nový systém až 100 cyklů)
 2. Vytváří povrchový film, je na natřeném povrchu vidět
 3. Stejné požadavky na podklad
 4. Aplikační teplota +5 °C až +25 °C
 5. Nanáší se 1 vrstva základního nátěru a následující den 2 vrstvy vlastního anti-graffiti nátěru
 6. Nátěr musí být nanesený rovnoměrně na celou plochu, nesmí být nenatřená místa

V čem je nový systém jiný a lepší

 1. Odstranění následných graffiti pouze vodou – žádné použití speciálních rozpouštědlových odstraňovačů (pro již aplikované systémy prodávané do roku 2015 lze i nadále objednat weber.antigraffiti odstraňovač i weber.antigraffiti odstraňovač S)
 2. Paropropustnost nového systému je 10krát vyšší než u dřívějšího (Sd ≤ 0,1 m)
 3. Větší odolnost a počet cyklů odstranění graffiti, až 100krát z jednoho místa
 4. Ani při špatném rozetření nátěrů nebo nanesení v silné vrstvě netvoří žádné mléčné a bílé zákaly. Natře jej i naprostý laik!
 5. Životnost nátěru až 20 let
 6. Základní nátěr je levnější.

Podmínky pro zpracování

Jednosložkový bezbarvý nátěr na bázi syntetických organosilikonových polymerů aplikujte při teplotách od +5 °C do +25 °C. Je nutné se vyvarovat přímému slunečnímu záření, kdy je podklad přehřátý a dešti. Ošetřený povrch nesnese déšť po dobu 8 hodin od nanesení druhé ochranné vrstvy (schnutí při 20 °C). Důležité: před nanesením ochranného nátěru – rozpouštědlová fasádní barva musí schnout minimálně 8 dní, fasádní barva rozpustná ve vodě alespoň 3 dny, probarvené omítky 3 týdny.

Všeobecné požadavky pro podklad

Podklad musí být pevný, suchý, zbavený prachu a nečistot. Nové podklady musí být suché a vyzrálé. Zbytky čisticích prostředků mohou mít vliv na přilnavost a jeho deklarované vlastnosti, proto musí být z povrchu zcela odstraněny. Místa, která nemají být ošetřena nátěrem, chraňte vhodným zakrytím. Aplikační teplota podkladu je v rozmezí +5 °C až +30 °C. Důležité: před nanesením ochranného nátěru – rozpouštědlová fasádní barva musí schnout minimálně 8 dní, fasádní barva rozpustná ve vodě alespoň 3 dny, probarvené omítky 3 týdny.

Nářadí

Lze nanášet válečkem, stříkáním nebo štětcem (dle hrubosti povrchu). Při nanášení válečkem použijte váleček na hrubé podklady, šíře 20 cm s vlasem 18 mm. Váleček nelze po práci vymýt, počítejte s jednorázovým použitím.

+
 

Preventivní ochrana

 

Následná grafitti lze odstranit pouze vodou!

Až 100krát z jednoho místa bez nutnosti obnovování ochranného nátěru (záleží na hrubosti povrchu a tloušťce naneseného ochranného filmu).

1) Hladké povrchy


Postříkejte graffiti vodou a vlhkým hadrem nebo houbou jej odstraňte. Proces odstraňování lze urychlit použitím jemného čistidla (tekutým mýdlem nebo přípravkem na mytí nádobí).

2) Hrubé a pórézní povrchy

Pomocí měkkého kartáče a vody s jemným čistidlem (tekuté mýdlo nebo přípravek na mytí nádobí). Odstraňování graffiti z větších ploch může být provedeno pomocí vysokotlakých čističů – tryskou s plochým paprskem s max. teplotou vody +40 °C a tlakem max. 80 barů.

3) Odstraňování plakátů a lepidel


Plakáty, lepicí pásky a samolepky odpadnou z povrchu po chvíli samy v důsledku foukání větru, deštěm nebo mohou být odstraněny rukou. Ty, které jsou založeny na speciálních lepidlech, mohou být odstraněny tlakovou vodou s teplotou do +40 °C a tlaku do 70 barů.

Poškození ochranné vrstvy nastane použitím tlaku vody přes 90 barů nebo rotační tryskou nebo silným drhnutím nátěru. Použití silných odstraňovačů graffiti na bázi rozpouštědel poškozuje ochrannou vrstvu a snižuje počet cyklů možného odstranění graffiti.


Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize WEBER
logo Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize WEBER

Dodavatel a výrobce vysoce kvalitních štukových a tepelně izolačních omítek, fasádních, zateplovacích a sanačních systémů, nátěrů, pastózních omítek, suchých maltových směsí, vyrovnávacích a samonivelačních podlahových hmot, lepidel na obklady a dlažbu.