Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Jak renovovat podlahy v privátních garážích?

Podlahy v garážích mívají mechanické poškození, na podkladech jsou patrné trhliny, povrch je znehodnocen degradovanými nátěry, případně je beton znečištěn provozními kapalinami. V článku najdete návod jak připravit podklad pro opravu a jak aplikovat finální povrchovou úpravu (ekonomické nebo estetické řešení).

CHCETE PORADIT VE VAŠEM REGIONU?

Najdeme řešení i pro Váš projekt, v každém regionu jsou specialisté firmy Weber, kteří Vám rádi poradí. Kontaktujte nás emailem info@weber-terranova.cz nebo telefonicky dle příslušného kraje na mapce.

 

Běžný stav podlah v privátních garážích:


 • Betonové mazaniny jsou mechanicky poškozené (výtluky apod.)
 • Na podkladech jsou patrné trhliny
 • Povrch je znehodnocen degradovanými nátěry
 • Odseparovaná dlažba
 • Kontaminace betonů provozními kapalinami aut
 

Nejčastější požadavky na podlahy v privátních garážích:


 • Mechanická odolnost
 • Odolnost ropným produktům
 • Odolnost proti vlhkosti nanošené provozem
 • Odolnost posypovým solím
 • Bezespárová povrchová úprava
 • Protiskluznost
 • Snadná udržovatelnost povrchů
 

Příprava podkladu


Podklad podle potřeby obrousíme, otryskáme, obrokujeme nebo odfrézujeme až na nosnou část. Odstraníme všechny separační vrstvy. Vysajeme prach a dle intenzity znečištění odmastíme kontaminovaná místa. Pokud jsou podkladní mazaniny nové, odstraníme cementové mléko a jiné separátory z povrchu.

 

Pokud jsou na podkladu patrné trhliny, sešijeme je pomocí epoxidového materiálu weber.floor sešívač a spon. Prokazatelně staticky dotvarované trhliny lze i vytmelit pomocí weber.color POLY.

 

Pokud jsou na podkladu výtluky či jiné plošné defekty, vyspravíme je pomocí weber.bat opravné hmoty. Povrch výtluku před aplikací weber.bat opravné hmoty napenetrujeme nebo alespoň navlhčíme.

 

Připravený povrch napenetrujeme. Penetraci volíme podle savosti a stavu podkladu, a to weber.podklad floor na savé podklady, weber.podklad haft na nesavé podklady a weber.sys epox podklad s křemičitým pískem pro problematické podklady.

 

Podklad celoplošně vyrovnáme zátěžovou samonivelační hmotou weber.floor 4655 v minimální doporučené tloušťce 6–8 mm. Samonivelační hmotu necháme vyzrát 7 dní před nanášením epoxidových povrchových úprav.


weber.floor 4655
+
weber.sys epox penetrace rozpouštědlová
weber.sys epox nátěr tenkovrstvý
nebo
weber.sys epox penetrace rozpouštědlová
weber.sys epox nátěr silnovrstvý
weber.sys epox chips
weber.sys epox zpevňovací

Aplikace finální povrchové epoxidové úpravy

1. ekonomické řešení


Na přebroušený podklad vyzrálé samonivelační hmoty weber.floor 4655 aplikujeme nylonovým válečkem penetrační nátěr weber.sys epox penetrace rozpouštědlová tak, aby se netvořily loužičky se skelným povrchem.

 

Po 24 hodinách aplikujeme nylonovým válečkem první vrstvu nátěrové epoxidové hmoty weber.sys epox nátěr tenkovrstvý, přičemž dbáme na dobré roztírání materiálu, aby nevznikla silná vrstva. Standardně dodávané jsou odstíny RAL 7035 a RAL 7045.

 

Po dalších 24 hodinách aplikujeme druhou vrstvu epoxidové hmoty weber. sys epox nátěr tenkovrstvý. Povrch je pochůzný po 24 hodinách, plně zatížitelný po 7 dnech.

 

2. estetické řešení


Na přebroušený podklad vyzrálé samonivelační hmoty weber.floor 4655 aplikujeme nylonovým válečkem penetrační nátěr weber.sys epox penetrace rozpouštědlová tak, aby se netvořily loužičky se skelným povrchem.

 

Po 24 hodinách aplikujeme nylonovým válečkem epoxidovou bezrozp. hmotu weber.sys epox nátěr silnovrstvý. Tloušťku vrstvy nátěrového filmu můžeme volit libovolně dle potřeby. Standardně dodávány odstíny RAL 7035 a RAL 7045.

 

Do čerstvého nátěru vhazujeme ihned po aplikaci hmoty weber.sys epox nátěr silnovrstvý dekorativní akrylátový weber.sys epox chips v příslušné barevné kombinaci (možno volit z odstínů černá, modrá, bílá, šedá, červená, žlutá, zelená).

 

Po 24 hodinách podlahu s aplikovaným chipsem zlehka přebrousíme brusným papírem se zrnitostí 400, vysajeme a následně naneseme velurovým válečkem 1–2 vrstvy weber.sys epox lak. Povrch je pochůzný po 24 hodinách, plně zatížitelný po 7 dnech.


Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize WEBER
logo Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize WEBER

Dodavatel a výrobce vysoce kvalitních štukových a tepelně izolačních omítek, fasádních, zateplovacích a sanačních systémů, nátěrů, pastózních omítek, suchých maltových směsí, vyrovnávacích a samonivelačních podlahových hmot, lepidel na obklady a dlažbu.