Schöck Isokorb® typ CXT typ AP pro atiky a parapety je udržitelnou alternativou k obalování těchto konstrukcí tepelnou izolací. Přenáší ohybové momenty a posouvající síly vyplývající ze sil působících stejným směrem. Navíc přenáší tlakové síly.
V pražské Nemocnici Na Homolce probíhá jeden z největších komplexních energeticky úsporných projektů v Česku, který zahrnuje například rozsáhlou modernizaci vytápění, vzduchotechniky a osvětlení. Nemocnice se rozhodla nutnou výměnu dosluhujících zařízení a celkovou modernizaci energetického hospodářství řešit formou EPC, která zaručuje měřitelné výsledky a kdy dodavatel přímo ve smlouvě za úspory ručí, jinak musí rozdíl doplatit. Dodavatel, kterým je společnost ENESA z ČEZ ESCO, garantuje minimální roční úsporu 4 200 MWh elektřiny a 8 700 MWh plynu, což při současných cenách činí více než 30 mil. korun ročně. Investice má i ekologický rozměr a znamená roční pokles emisí CO2 o 5 823 tun.
Praktické školení vás důkladně připraví na dopad nového stavebního zákona a zákona o jednotném environmentálním stanovisku na všechny stavby. Tyto zákony začaly definitivně platit od 1. 1. 2024. Nyní jsou podle nich povolovány jen tzv. vyhrazené stavby, od 1. 7. 2024 se jimi již bude řídit i povolování všech ostatních staveb.
Na začátku letošního roku byla uvedena do provozu Národní radonová databáze (NRD) za účelem shromažďování dat o přírodním ozáření z radonu a přírodních radionuklidů ve stavbách. Obsahuje také údaje z měření radonového indexu geologického podloží, množství radionuklidů ve vodách a ve stavebním materiálu a celou řadu dalších informací. Kde ji najdeme a jak s ní pracovat, nám sdělí zástupci oddělení radonu a přírodních zdrojů Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).
Chcete lépe bydlet? Chystáte se stavět, rekonstruovat či modernizovat svůj domov? Hledáte informace o dotačních programech, nových stavebních materiálech a technologiích? Zajímají vás udržitelná a energeticky úsporná řešení? Pak navštivte od 24. do 27. dubna brněnské výstaviště. Na jednom místě se uskuteční Stavební veletrh Brno, veletrh Dřevo a stavby Brno, Festival architektury s výstavou Tiny houses a projekt Zahrada jako Inspirace.
Při výběru střešních tašek není rozhodující pouze barva, ale i povrchová úprava. Existují dvě základní kategorie střešních tašek podle druhu povrchu: tašky bez povrchové úpravy, nazývané režné, a tašky s povrchovou úpravou – engobou nebo glazurou. Možná to překvapí mnohé investory, ale z hlediska životnosti jsou oba typy stejně spolehlivé. I přesto, že tašky s povrchovou úpravou zahrnují další vrstvu materiálu, množství přidaných látek je tak minimální, že nevytváří výrazný rozdíl mezi těmito variantami.
Co to je plíseň? Plísně jsou mikroskopické houby, které rostou všude tam, kde je dostatek vlhkosti. Při růstu vytvářejí reprodukční orgány, ze kterých uvolňují do okolního ovzduší velké množství spor (rozmnožovací částice, které často také obsahují mykotoxiny). Ty jsou velmi malé a lehké, a tak jsou unášeny vzduchem na velké vzdálenosti.
TZB-info doporučuje Je pro nás ctí pozvat Vás na společnou konferenci redakcí portálů TZB-info, ESTAV.cz a televize estav.tv, zodpovědných firem a všech, kterým záleží na tom, kde žijeme. 12. dubna se v PVA EXPO Praha zaměříme na návrhy, výrobu a distribuci materiálů a řešení pro udržitelné stavebnictví. K vidění budou příklady recyklovaných a šetrných stavebních materiálů.
TZB-info doporučuje Během 4 dnů Infothermy zaznělo mnoho přednášek a rozhovorů. Můžete se k nim vrátit v záznamech jednotlivých dnů. O komunitní energetice, dotacích, tepelných čerpadlech, fotovoltaice a akumulaci, rozúčtování tepla a teplé vody, komínech. A co řekl ministr Hladík o plynových kotlích?
Česká komora lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) se ujala zpracování revize výrobkové normy ČSN 74 6350 Ocelové světlíky z roku 1985, k níž byla poté vydána celá řada změn. Kromě jiných i změny norem o denním osvětlení či evropské normy platné pro okna a dveře. Na podrobnosti jsme se zeptali jednoho ze spoluautorů technických norem na zabudování oken a lehkých obvodových plášťů do stavby Romana Šnajdra.
Největší český producent izolačních skel Heluz Izos provozuje své výrobní linky ve městě Žatec. Nabídka širokého sortimentu skel, krátké dodací lhůty a nároky na kvalitu vyžadují precizní řízení výroby a logistiku. Jednotlivými fázemi výroby izolačních skel nás provedl Ing. Martin Najman, projektový a produktový manažer společnosti Heluz Izos.
Společnost HELUZ IZOS, největší výrobce izolačního zasklení v České republice, představuje IZOS STUDIO – místo, kde se odvážné vize architektů a designérů mění v realitu. Nová divize společnosti propojuje špičkové inovativní výrobní technologie se světem kreativity a nabízí neomezené designové příležitosti pro jedinečnost každého projektu.