Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Hrubá stavba
Archiv článků od 29.6.2019 do 18.8.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.8.2019
Českomoravský beton, a.s.

SLIMFLOW® je specializovaný litý anhydritový potěr, který vyrábí skupina Českomoravský beton, dodavatel betonů a speciálních směsí. Slimflow představuje vyspělou generaci podlahových hmot pro vnitřní použití především v rodinných domech, bytové a občanské výstavbě.

13.8.2019
Ing. Zdeněk Kobza, HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Všechny stavební technologie mohou v rukou nezkušené, či nezodpovědné osoby hrozit problémem. Toto tvrzení v dnešní době, při nedostatku kvalifikovaných pracovníků, stavu českého školství, počtu a úrovni připravovaných učňů, platí napříč celým stavebnictvím. Bohužel.

12.8.2019
Ing. Vítězslav Vacek, CSc., doc. Ing. Jiří Kolísko, Ph.D., Ing. Petr Pokorný, Ph.D.

Recenzovaný Předpínací výztuž byla široce používána k vyztužení předem i dodatečně předpjatých betonových konstrukcí. Nedávné poruchy některých předpínaných mostních konstrukcí, způsobené korozí výztuže, vyvolaly velký zájem inženýrů o problém koroze předpínací výztuže a její protikorozní ochrany. Článek prezentuje naše zkušenosti z diagnostiky zkorodovaných předpjatých konstrukcí v návaznosti na možnosti jejich sanace.

2.8.2019
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Ať už si o globálním oteplování myslíme cokoli, faktem je, že letní měsíce v našich mírných zeměpisných šířkách zdárně konkurují tropům. Rekordní vedra dělají z klimatizací nedostatkové zboží, přitom na horka netřeba reagovat ex post sháněním ochlazovačů vzduchu, což zrovna není nejzdravější řešení - přehřívání interiéru lze jednoduše předejít kvalitním obvodovým zdivem, izolačními skly oken a venkovním zastíněním.

Sportovní haly, Jezdecké haly, Novoť, Slovensko. Foto LLENTAB
26.7.2019
redakce

Jezdecká hala je místem společného času, kde jezdec s koněm mohou rozvíjet vzájemný vztah a dovednosti. Musí odpovídat požadavkům na pohodlí a bezpečnost lidí i koní a ocelové haly tyto požadavky splňují.

23.7.2019
Cyril Klepek, Burza druhotných surovin Cyrkl

Staré budovy a použité stavební materiály jsou cenným zdrojem surovin, které mohou dobře a levně posloužit pro další stavby. Kde se dají sehnat?

20.7.2019
Nadace dřevo pro život

Ovlivněte výsledky největší studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR. Navštivte mezi 15. červencem a 23. srpnem webové stránky soutěže Stavby s vůní dřeva a hlasujte pro některý z 38 studentských návrhů dřevěných staveb.

ilustrační obrázek &copy TZB-info
17.7.2019
Ing. Michal Brandtner, VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav technologie, mechanizace a řízení staveb

Recenzovaný Během výstavby objektů pozemních staveb jsou nejčastěji nasazovány zvedací prostředky pro snadnější manipulaci s materiálem či bednícími prvky. V praxi nejkomplikovanější případy vznikají při realizaci monolitických konstrukcí, a to díky současnému přesunu velkého množství materiálu i bednění. Při efektivním nasazení zvedacího prostředku lze zrychlit průběh výstavby. Jelikož dnes již nelze využít dříve naměřené hodnoty výkonových norem, je proto nezbytné vytvořit vlastní databázi. Článek se zabývá sběrem časových dat vytížení zvedacích prostředků na reálných stavbách pro proces bednění monolitických stropních konstrukcí. Výsledná vyhodnocená data budou ověřena a porovnána na základě výpočtu pracovního cyklu T. Obsahem článku je teoretická a experimentální část.

15.7.2019
Ing. Jiří Strnad, Ph.D., doc. Ing. Zdeněk Bažant, CSc.

Recenzovaný Příspěvek pojednává o sanaci staticky narušeného historického domu situovaného v Brně pomocí ocelových předpjatých lan. Rozvolnění vodorovných a svislých vazeb budov se často projevuje lokálním selháním základů, pilířů, zdí, kleneb, stropů a krovů. Proto byly navrženy tuhé předpjaté železobetonové základy a byla instalována předpjatá táhla umístěná ve spodních částech klenby.

10.7.2019
Ing. Ondřej Januš, Ing. Petr Štěpánek

Recenzovaný V článku je představena upravená konfigurace zkoušky podélného smyku kompozitních prutů vycházející z normy ASTM D 4475. Cílem experimentálního programu je ověření možnosti použití zkoušky tříbodovým ohybem k hodnocení kvality pryskyřice a kontaktu pryskyřice/vlákno. Studie se zaměřuje na stanovení vlivu vzdálenosti podpor zkušebního zařízení na vypočtenou pevnost v podélném smyku. Charakteristiky pryskyřice jsou ve velké míře ovlivněny působením alkalického prostředí. Odolnost pryskyřice a kontaktu pryskyřice/vlákno vystavené těmto vlivům byla pomocí řešené zkoušky rovněž určena. Na obou testovaných typech kompozitní výztuže byl vypozorován vliv alkalického prostředí na interlaminární smykovou pevnost FRP prutů.

10.7.2019
Xella CZ, s.r.o.

V uceleném stavebním systému Ytong najdete praktické řešení schodiště připraveného podle projektové dokumentace. Reaguje dokonce na úsporné trendy posledních dvou desetiletí, které často zařazují do projektů schodiště se zakřivenými rameny.

© Voyagerix - Fotolia.com
5.7.2019
Ing. Cecílie Mizerová, Ing. Pavel Rovnaník, Ing. Ivo Kusák

Recenzovaný Současné studie naznačují, že „chytré“ konstrukční materiály se zvýšenou elektrickou vodivostí mohou být využity pro detekci strukturních změn materiálu nebo konstrukce, a tím umožnit její snazší monitorování a následnou údržbu. Tato studie je zaměřena na použití sazí jako vodivého plniva v popílkových geopolymerních maltách. Geopolymery s obsahem sazí 0,5–4,0 % byly posouzeny z hlediska vlivu sazí na vybrané elektrické vlastnosti, mechanické vlastnosti a změny v mikrostruktuře matrice. Přestože rostoucí obsah sazí způsobil značné zlepšení elektrické vodivosti, byl spojen také s vyšším obsahem pórů v pojivu a sníženou pevností.

2.7.2019
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Společnost HELUZ cihlářský průmysl se stala partnerem České ceny za architekturu, soutěže vyhlášené Českou komorou architektů. Na nominačním večeru 4. ročníku České ceny za architekturu v prostorách Fakulty architektury ČVUT v Praze zveřejnila ČKA 34 děl, která mezinárodní porota nominovala do prestižního výběru ze 186 přihlášených realizací.

1.7.2019
Ing. Kristýna Kováčová, Ing. Milan Šmak, Ph.D.

Recenzovaný Článek je zaměřen na analýzu spojů dřevěných konstrukčních prvků s použitím ocelových spojovacích prostředků kolíkového typu. Hlavním obsahem článku je vyhodnocení únosnosti a tuhosti různých typů kolíkových spojů a porovnání výsledků teoretického řešení s výsledky experimentálních testů. Předmětem řešení byly spoje prvků z rostlého dřeva třídy pevnosti C24 spojované hřebíky, vruty, kolíky, závitovými tyčemi a svorníky. Poznatky a závěry vyplývající z analýzy uvažovaných spojů mohou být využity při navrhování a provádění kolíkových spojů v dřevěných konstrukcích.

30.6.2019
Wienerberger s.r.o.

Největší evropský výrobce pálených cihel, společnost Wienerberger, si v letošním roce připomíná dvousté výročí od svého založení v roce 1819. Významné výročí společnost zastihlo v období zásadních změn a rozvoje zákaznických služeb.

Stavba tělocvičny průhonické základní školy ukazuje, že kde je odvaha, tam je i cesta, zdroj LLENTAB
29.6.2019
LLENTAB, spol. s r.o.

Na začátku byla potřeba zvýšit kapacitu stávající tělocvičny. Zafinancování stavby se díky dotaci ukázalo jako reálné a na základě výběrového řízení byla zvolena ocelová konstrukce LLENTAB.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama