Věříme, že se uvidíme 20.–23. 1. 2025 zase na výstavišti Černá Louka v Ostravě. Ale nyní se s námi znovu podívejte na poslední chvíle Infothermy 2024, kdy se loučila s projektem Alena Bujáková, ředitelka, která byla u prvních krůčků úspěšné výstavy.
Recenzovaný Tento článek se zabývá možností posouzení k-hodnoty elektrárenského popílku pomocí trvanlivosti. Pro cementové malty s náhradou 10, 20 a 30 % portlandského směsného cementu elektrárenským popílkem byly stanoveny pevnosti v tlaku, indexy účinnosti, hloubka průsaku talkovou vodou a hloubka karbonatace pro stáří 7, 28, 60 a 90 dní. Pro jednotlivé náhrady cementu byly pro dané stáří stanoveny k-hodnoty pomocí vztahu vodního součinitele a pevnosti v tlaku. Dle výsledků zkoušek trvanlivosti byly posouzeny stanovené k-hodnoty a byly určeny k-hodnoty, které jsou bezpečné pro použití elektrárenského popílku v agresivním prostředí XC a XD.
Chcete lépe bydlet? Chystáte se stavět, rekonstruovat či modernizovat svůj domov? Hledáte informace o dotačních programech, nových stavebních materiálech a technologiích? Zajímají vás udržitelná a energeticky úsporná řešení? Pak navštivte od 24. do 27. dubna brněnské výstaviště. Na jednom místě se uskuteční Stavební veletrh Brno, veletrh Dřevo a stavby Brno, Festival architektury s výstavou Tiny houses a projekt Zahrada jako Inspirace.
Ve vyspělých státech západní Evropy je udržitelné stavebnictví ze dřeva již několik let běžnou praxí. V České republice však donedávna bránila většímu rozvoji ekologických vícepodlažních budov požární norma, která připouští dřevostavby do požární výšky 12 metrů. I když byl teoreticky možný inženýrský přístup, v praxi jej nikdo pro vyšší dřevostavby nepoužíval. Ze společně deklarované potřeby ke změně legislativních omezení vznikla vloni na jaře Platforma pro udržitelné stavebnictví ze dřeva. Zástupci členů Platformy na výročním setkání 12. března 2024 uvedli, že se za rok v této oblasti udála řada pozitivních změn. Definovali zároveň další body, jejichž naplňování vnímají, vedle legislativy, jako klíčové pro ekologičtější budoucnost českého stavebnictví a realitního trhu.
Recenzovaný Tento článek navazuje na Část 1 zabývající se teoretickými poznatky o částečné požární ochraně ocelových konstrukcí. Zaměřuje se na experimentální práci a numerické modely, doplněné parametrickými studiemi. Experimenty byly provedeny na čtyřech ocelových vzorcích, z nichž každý byl podroben standardní teplotní křivce požáru po dobu 60 min. Vzorky byly testovány s různými tloušťkami požárního nátěru, aby se zjistil jejich vliv na teplotní chování oceli. Numerické modely byly vyvinuty na základě získaných experimentálních dat a sloužily pro parametrické studie, které zkoumaly vliv různých proměnných, jako je délka a tloušťka požární ochrany, na teplotu v místě spojení nosníku a sloupu. Výsledky ukazují, že tloušťka a délka požární ochrany mají významný vliv na teplotní stabilitu ocelových konstrukcí a mohou být použity pro návrh efektivních požárních ochranných opatření.
TZB-info doporučuje Je pro nás ctí pozvat Vás na společnou konferenci redakcí portálů TZB-info, ESTAV.cz a televize estav.tv, zodpovědných firem a všech, kterým záleží na tom, kde žijeme. 12. dubna se v PVA EXPO Praha zaměříme na návrhy, výrobu a distribuci materiálů a řešení pro udržitelné stavebnictví. K vidění budou příklady recyklovaných a šetrných stavebních materiálů.
TZB-info doporučuje Během 4 dnů Infothermy zaznělo mnoho přednášek a rozhovorů. Můžete se k nim vrátit v záznamech jednotlivých dnů. O komunitní energetice, dotacích, tepelných čerpadlech, fotovoltaice a akumulaci, rozúčtování tepla a teplé vody, komínech. A co řekl ministr Hladík o plynových kotlích?
Stavba domu je bezpochyby jednou z nejzásadnějších životních etap, na níž ale čeká řada nástrah a překážek. Komplikovaná a mnohdy nejasná legislativa, vysoké ceny energií i materiálů, ale také špatná dostupnost kvalitních realizačních firem jsou zásadními faktory, které od realizace vysněného bydlení mnoho potenciálních stavebníků odrazují. Velké části problémů ale dokáže předejít dobré plánování, a především volba vhodného konstrukčního systému.
Při rozhodování, od jakého dodavatele se vyplatí odebírat zdivo, je kromě ceny důležité posuzovat i doplňkové služby. Například ke zdivu od značky Porotherm nabízí Wienerberger řadu nadstandardních služeb. Investoři mohou využít dopravu, pojivo zdarma, zákaznickou podporu po celou dobu výstavby hrubé stavby nebo pomoc se získáním dotace „Oprav dům po babičce“ a mnoho dalších výhod, které jsou dostupné i při nákupu produktů Wienerberger přes jiné dodavatele stavebních materiálů.
Průzkum mezi autorizovanými osobami (inženýr, technik, stavitel) činnými ve výstavbě, tedy těmi, kteří stavební povolení nejčastěji vyřizují, byl realizován na konci ledna 2024. Jedná se o jedinečné údaje, žádný jiný průzkum či statistika ohledně délky povolovacích řízení v ČR totiž pravděpodobně neexistuje.
Recenzovaný Tento článek se zaměřuje na částečnou požární ochranu ocelových konstrukcí a poskytuje teoretický přehled současných metod a materiálů používaných v tomto oboru. Jsou představeny různé typy pasivních požárních ochranných systémů, včetně intumescentních nátěrů a jejich vlivu na tepelný přenos mezi chráněnými a nechráněnými částmi konstrukce. Článek se zabývá analytickými a matematickými metodami pro stanovení tepelných vlastností a požární odolnosti použitých materiálů, s důrazem na ty, které podléhají tepelné degradaci. Tento článek poskytuje ucelený pohled na teoretické základy částečné požární ochrany ocelových konstrukcí a nabízí směry pro další výzkum v této oblasti a poskytuje základ pro Část 2: Experimenty, numerické modely a srovnání.
Recenzovaný S ohledem na progresivní vývoj v rámci cihelných konstrukcí je nutné zajímat se o nové technologie a zvětšovat si povědomí o užití Eurokódu 6, aby konstrukce z moderních zdicích prvků a malt byly správně technicky i ekonomicky navrhovány. V textu nabízíme jednu z možností vyzdění, a to včetně statiky a požární bezpečnosti.
V případě havárie zkolaudované stavby může být projektant, stavbyvedoucí nebo zhotovitel stíhán i mnoho let po dokončení stavby bez ohledu na nedostatečnou údržbu nebo užívání v rozporu s projektovou dokumentací. Promlčecí lhůta začíná až v okamžiku havárie, nikoliv po dokončení stavby a uvedení do provozu, jak nyní navrhuje ČKAIT.
Principem soutěže Hala roku pořádané Fakultou stavební ČVUT v Praze je na základě zadání navrhnout a postavit model konstrukce a ten poté při finále na fakultě zatěžovat až do jeho zhroucení. V jednotlivých kategoriích zde soutěží ve dvou až tříčlenných týmech středoškoláci, vysokoškoláci a studenti doktorského studia.
V prostorách stavební fakulty ČVUT můžete do konce února zhlédnout pozoruhodnou výstavu, která mapuje vývoj projektu, jehož cílem je vznik střední školy v Zambii. Nejedná se ovšem o dodávku stavby na klíč, o kterou se po přestřižení pásky všichni přestanou zajímat. Je to přesně naopak. Do stavby školy jsou zapojeni místní obyvatelé, kteří se během celé realizace vzdělávají.