Článek pojednává o možnosti využití upraveného konstrukčního a demoličního odpadu jako částečné náhrady kameniva při výrobě betonových prvků. Platná legislativa upravuje použití tzv. recyklovaného kameniva do betonu a předepisuje jeho vlastnosti.
Cesta do pekla je často dlážděná drobnými ústupky a neznalostmi, které se sejdou v jednom čase a na jednom místě, čímž se vyčerpají veškeré rezervy ve funkci i únosnosti podhledu. A potom stačí málo. K příslušenství systémů suché výstavby Knauf patří především nejen různé druhy závěsů, ale i šrouby či doplňující sortiment různých výztužných pásků a hmoždinek.
Pro ztužení štíhlých vysokých ocelových konstrukcí byl vyvinut obručový ztužující systém, který využívá předpětí pro zvýšení tuhosti, kterou je možné měnit, a tím získat požadované vlastnosti ztužujícího prvku. Zmenšené modely 1/20 jsou podrobovány statickým a později i dynamickým zatěžovacím zkouškám, které mají prokázat nebo vyvrátit teoretické předpoklady funkčnosti ztužujícího prvku a stanovit nejvhodnější způsoby předpínání.
Letos na trh uvedená akustická cihla HELUZ 17,5 MK potvrdila své kvality tím, že byla za vysoký zvukový útlum oceněna na stavebních veletrzích (Brno, Bratislava). Zdivo z těchto cihel má hodnotu vážené vzduchové neprůzvučnosti Rw = 53 dB, což je při tloušťce s oboustrannou omítkou 20,5 cm hodnota, kterou nenabízí žádný produkt jiného výrobce cihel v ČR.
Liniové odvodňovací žlaby jsou s výhodou používány pro odvodnění různých zpevněných ploch okolo domů i dalších veřejných prostranství a komunikací. Slouží k zachycení a následnému odvádění dešťové vody až k místu napojení na kanalizaci. Podle stupně zátěže, která je na žlab vyvíjena, rozlišujeme tři hlavní zátěžové třídy. Jim pak odpovídají jednotlivé druhy výrobků.
Zdicí prvky s integrovanou izolací jsou známy poměrně dlouho dobu. Z těchto prvků vynikají cihly z pálené hlíny, protože technologie výroby umožňuje optimalizovat geometrii prvku v souladu s nízkou hodnotou součinitele tepelné vodivosti základního materiálu. Díky přidání izolace do dutin cihel došlo k výraznému zvýšení tepelněizolačních vlasností. Článek se zabývá popisem vlastností cihel bez izolace a s integrovanou izolací uvnitř zdicích prvků.
Článek se zabývá ohybovou zkouškou trámců se čtyřbodovým podepřením a jejím výsledkem v podobě diagramu odolnosti vláknobetonu vyrobeného výhradně s použitím recyklátů jako plniva. Jsou zde ukázány rozdíly mezi různým množstvím vláken, různých rychlostí zatěžování při provádění zkoušky a různých délkách vláken.
Snazší práce, rychlá výstavba a výhody masivních konstrukcí: tiché a klidné bydlení, v létě příjemný chládek, v zimě teplo. Odpadá nadbetonávka s výztužnou sítí KARI. To jsou přednosti systému YTONG Ekonom pro strop a YTONG Komfort pro střechu. Oba se pokládají stejně, střecha má sklon až do 40°. Jsou vhodné i pro „téměř nulové“ nebo pasivní domy podle programu Zelená úsporám II.
Netradiční výzkum provedený ve spolupráci s blogem Ženanastavbě.cz dokazuje, že stavba či rekonstrukce domu je pro partnery zásadní zkušeností. Z výzkumu vyplývá, že pro polovinu párů byla stavba zajímavou zkušeností a jejich partnerství posílila, 32 % respondentů by i přes občasné neshody nevolilo jinak a zbývajících 28 % komentuje stavbu domu slovy „bylo to peklo, katastrofa, vyčerpávající…“.
V příspěvku budou uvedeny výsledky testování závěrečného klenáku segmentového ostění na tlak, který rozhoduje o únosnosti prvků ostění. Popsány budou i pevnostní charakteristiky zkoušených vláknobetonových segmentů. Vláknobetonový klenák s navrženou hmotnostní dávkou 50 kg/m3 byl porovnáván s klasickým železobetonovým klenákem.
Masovější rozvoj dřevěných vazníkových střech u nás nastal v devadesátých letech, především se stavbami prodejen Penny, Edeka a Plus-Discount, po roce 2000 pak i Lidl. Není žádným tajemstvím, že tyto střechy vznikaly dlouhou dobu víceméně „živelně“, ve většině případů bez základních znalostí principů prostorového zavětrování. Důsledkem je ze statického hlediska nevyhovující stav těchto střech, což je u obchodních provozoven pochopitelně nepřípustné. Podívejme se na daný problém podrobněji.
Srdcem každého planetária je kopule napodobující pomyslnou nebeskou klenbu. A podobné kopule se rozhodně se nestaví často. Betonové kopule Techmania Science Center v Plzni jsou do sebe vklíněné tak, že menší kopuli částečně překrývá ta větší. Jejich náročnou technickou realizaci umožnily speciální samozhutnitelné betony EASYCRETE® v pohledové kvalitě.