Více procent uvedlo mazlíčky, zahradu, balkón, terasu i sousedy, vyplynulo z průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen.
Recenzovaný Stanovení příspěvku k požární odolnosti dřevěných konstrukcí pomocí zkušební normy ČSN EN 13381-7 je pro širší využití dřevěných konstrukcí společně s novou zkušební normou velkým přínosem. Na základě provedené zkoušky lze daleko přesněji stanovit a rozlišit časy počátku zuhelnatění dřevěného prvku pod ochranným pláštěm proti požáru (tch) a porušení pláště ochrany proti požáru (tf) a stanovit změnu rychlosti zuhelnatění pod ochranou v časech tch až tf .
Rems představuje zcela novou jádrovou vrtačku Picus DP pro suché vrtání. Vrtací korunky mají masivní segmenty složené ze zrnek umělého diamantu. Picus DP je vybaveno technologií mikroimpulsů. V základu je k zařízení vybaveno navrtávací pomůckou a sacím rotorem pro připojení vysavače. Podrobnosti na kameru vysvětluje Mojmír Böhm, jednatel společnosti REMS Česká republika.
Recenzovaný Ochrana a zesilování dřevěných konstrukcí je v současnosti stále více aktuální. Dřevo, které je na ně použito, je konstrukční materiál, jehož mechanické vlastnosti formuje příroda, a protože je též organickým materiálem, podléhá různým procesům degradace. Jedním z možných způsobů zajištění ochrany dřeva proti degradaci je nanesení planárních částic oxidu titaničitého TiO2 na jeho povrch, jak je popsáno v dalším textu. V případě potřeby zvýšení únosnosti dřevěných prvků je potom jednou z možností jejich zesílení aplikací vrstvy vysoké pevnosti obsahující uhlíková vlákna. Tomuto postupu je věnována druhá část článku s podrobným popisem, jak toto zesílení provádět a navrhovat.
Recenzovaný Článek se zabývá možnostmi povrchové úpravy dřeva a ochranou dřeva v exteriéru s použitím nátěrových hmot a impregnačních látek na ochranu dřeva. Jsou v něm uvedeny požadavky na nátěrové hmoty a impregnační látky podle jejich použití a třídy použití. V článku jsou prezentovány i v současnosti zkoumané možnosti ochrany dřeva pomocí nano částic TiO2.
Základem každé dřevostavby jsou bezchybné konstrukční detaily a správný návrh skladby obálky tak, aby byla zajištěna ochrana před zemní vlhkostí, zatékáním srážkové vody a vnikáním vzdušné vlhkosti do konstrukce. Při návrhu konkrétní skladby volíme mezi systémy difuzně otevřenými či uzavřenými. Podle čeho se rozhodovat, jaké skladbě dát přednost a v čem spočívají výhody a nevýhody obou variant?
Pro Den otevřených dveří, který bude v pátek 29. ledna v režimu online, si Fakulta stavební ČVUT připravila speciální webovou aplikaci. STAVARNA.ONLINE nabídne jednoduchou navigaci. Formou krátkých videí se představí jednotlivé bakalářské studijní programy, uchazeči o studium se seznámí se zajímavou prací akademiků.
Recenzovaný Použití místních i tradičních přírodních stavebních materiálů v konstrukcích novostaveb stájových objektů by nemělo být spojeno jen s architekturou ekologicky hospodařících farem, ale mělo by se stát samozřejmostí. Utilitárnost podoby stájových objektů podřízená ekonomice a funkci tak, jak tomu bylo v nedávné minulosti, by se neměla stát dogmatem. Nové inovativní projekty stájí z přírodních materiálů od architektonických kanceláří Localarchitecture, Gujan & Pally (CH) nebo architektů I. Kaltenegera a Hermanna Kaufmanna (A) se podřizují „geniu loci“ a oživují jinak nudnou podobu stájových objektů. Vznikají tak budovy, které jsou vlídné k ustájovaným zvířatům i lahodí oku jednotlivce.
Konference Statika staveb 2020 se uskutečnila za zvýšených hygienických opatření v novém zářijovém termínu. Přinesla celou řadu nových informací, které budou určovat dění ve stavebnictví po další roky. Dovolujeme si uvést krátkou rekapitulaci a rozhovor s Luďkem Vejvarou, zástupcem přípravného výboru konference.
Areál na ulici Svatopetrská nedaleko centra Brna byl ještě před několika lety typickým brownfieldem, jakých najdeme v Česku stovky. Nevyužívaná plocha plná starých neúsporných budov. V 70. letech minulého století vybudovali zdejší areál pro Státní výzkumný ústav materiálů jako výzkumné středisko pro slévárenský průmysl. Po revoluci tu byly sklady, kanceláře, malé výrobny. Kolem dokola byl plot a nikdo sem nesměl.
Za přísných hygienických podmínek začal dnes v pražských Letňanech 31. ročník stavebního veletrhu FOR ARCH propojený s veletrhem zahradní architektury FOR GARDEN. Kromě tradičního stavebnictví tak přináší i příležitost společné prezentace zahradní a stavební architektury. Akce potrvá až do soboty 26. září.