Ovlivněte výsledky největší studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR. Navštivte mezi 15. červencem a 23. srpnem webové stránky soutěže Stavby s vůní dřeva a hlasujte pro některý z 38 studentských návrhů dřevěných staveb.
Recenzovaný Článek je zaměřen na analýzu spojů dřevěných konstrukčních prvků s použitím ocelových spojovacích prostředků kolíkového typu. Hlavním obsahem článku je vyhodnocení únosnosti a tuhosti různých typů kolíkových spojů a porovnání výsledků teoretického řešení s výsledky experimentálních testů. Předmětem řešení byly spoje prvků z rostlého dřeva třídy pevnosti C24 spojované hřebíky, vruty, kolíky, závitovými tyčemi a svorníky. Poznatky a závěry vyplývající z analýzy uvažovaných spojů mohou být využity při navrhování a provádění kolíkových spojů v dřevěných konstrukcích.
TZB-info doporučuje Portál TZB-info srdečně zve na další ročník konference Požární bezpečnost staveb, která se koná opět na veletrhu For Arch, a to ve středu 18. září 2019. Program je určen stavebním inženýrům, hasičům, specialistům požární ochrany, architektům, zájemcům o významné české památky a studentům v těchto oborech.
Recenzovaný Článek představuje experiment provedený na Univerzitním centru energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT ve spolupráci s Cihlářským svazem. Experiment byl proveden na dvou stropních konstrukcích shodných rozměrů, z nichž jedna byla provedena jako keramický a druhá jako filigránový stropní dílec. Cílem zkoušky bylo ověření únosnosti a přetvoření konstrukcí a jejich vzájemné porovnání.
Problematika oceňování dřevostaveb je ve znalecké praxi čím dál tím diskutovanější otázkou, a to nejen kvůli tomu, že výstavba dřevostaveb se rok od roku zvyšuje. V článku jsou nejdříve definované jednotlivé druhy dřevostaveb. S problematikou ocenění dřevostavby rodinného domu se odhadce může setkat v různých fázích životního cyklu této stavby. Ve fázi výstavby je nutné znát jednotlivé náklady na její zhotovení. Dále se článek zabývá vývojem dřevostaveb v rámci realitního trhu, aby odhadce mohl stanovit obvyklou cenu stavby.
Recenzovaný Cílem článku je prezentovat výsledky výzkumu v oblasti ochrany dřevěných konstrukcí před výskytem dřevomorky domácí (Serpula lacrymans L.). Zkoumány byly dvě formy energie, sálavého tepla a mikrovlnný ohřev. Nově byl vyvinut preparát na bázi nanočástic a sledován byl jeho účinek v inaktivaci degradačního účinku dřevomorky domácí. Rovněž byl zkoumán synergický efekt různých forem záření doplněný o účinek nanočástic. Zkoumaným materiál se stalo dřevo smrku (Picea abies) jako nejpoužívanější stavební řezivo. Výsledky jsou uvedeny a popsány v předkládaném článku.
Tradičně se v jihočeské Volyni scházejí okolo Velikonoc všichni příznivci dřeva, především projektanti, architekti, stavaři, lesníci i požárníci, aby představili dřevo jako stavební systém budoucnosti, jako surovinu moderního člověka, kterému není lhostejná ekologie a úspory energií. Dvoudenní konference Dřevostavby 2019 zaznamenala i tentokrát velký ohlas.
V Dolním Rakousku byla udělena Cena za dřevostavby pro rok 2018; DELTA a SWAP (sdružení architektů) získali první místo v kategorii „veřejné stavby“ za kancelářskou a laboratorní budovu IFA Tulln realizovanou v maximální možné míře ze dřeva. Pro společnost DELTA a architektonické studio SWAP to nebyl první úspěch, který společně slaví. Nedávno také vyhráli obdobné ocenění v oblasti dřevostaveb za projekci a realizaci budovy Univerzity humanitních věd a přírodních zdrojů BOKU ve Vídni.
I historická památka s nezaměnitelným geniem loci v sobě může ukrývat řadu výdobytků moderní doby, které přispívají ke zkvalitnění života obyvatel a nijak přitom nenarušují dobovou architekturu. Zajímavým příkladem takového propojení je Bartoňova útulna v Pekelském údolí řeky Metuje, která byla přestavěna ze starého mlýna podle návrhu světově proslulého architekta Dušana Jurkoviče.
Věcný záměr nového stavebního zákona je od konce ledna v mezirezortním připomínkovém řízení. Zákon předpokládá zřízení nové struktury stavebních úřadů oddělených od státní správy a samospráv. V návrhu je jedno řízení s jedním rozhodnutím s možnostmi přezkumu s nejzazším termínem jeden rok od podání žádosti. Informace vyplývají z rozhovoru s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou, který poskytlo Sdružení pro architekturu a rozvoj.