Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Dřevostavby
Archiv článků od 19.2.2018 do 22.5.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

22.5.2018
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Způsobů, jak realizovat základovou desku je mnoho, a ještě více je materiálů, které lze při jejich stavbě využít. My vám v tomto článku nabídneme porovnání dvou oblíbených způsobů založení: základové desky na pasech a samonosné základové desky na izolačním podsypu z lehkého keramického kameniva Liapor Ground.

22.5.2018
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Ačkoli se naše představy o vysněném bydlení různí, jedna myšlenka je u všech stejná: doma se chceme cítit dobře. Pro manžele obývající dřevostavbu nedaleko Prahy je prioritou odpočinek od pracovního shonu, který čerpají z úzkého spojení s přírodou v prostředí plném zeleně.

21.5.2018
doc. Ing. Milan Gaff, Ph.D., Ing. Kamil Trgala, Ph.D., Ing. Tereza Adamová

Recenzovaný Třídílná studie sleduje na základě aktuálních poznatků environmentální přínos využívání recyklovaného dřeva při výrobě aglomerovaných materiálů. Základní myšlenka nakládání s dřevním odpadem vychází z teorie zachování funkčních lesních ekosystémů, kdy je důležité zachovat národní přírodní zdroje a recyklovat surovinu, protože separace odpadního dřeva a jeho recyklace má smysl a šetří peníze. V třetí části se zaměříme na vývoj legislativy a právního prostředí v Evropské unii a v České republice a shrneme poznatky environmentálního přínosu využívání recyklovaného dřeva při výrobě aglomerovaných materiálů.

14.5.2018
doc. Ing. Milan Gaff, Ph.D., Ing. Kamil Trgala, Ph.D., Ing. Tereza Adamová

Recenzovaný Třídílná studie sleduje na základě aktuálních poznatků environmentální přínos využívání recyklovaného dřeva při výrobě aglomerovaných materiálů. Základní myšlenka nakládání s dřevním odpadem vychází z teorie zachování funkčních lesních ekosystémů, kdy je důležité zachovat národní přírodní zdroje a recyklovat surovinu, protože separace odpadního dřeva a jeho recyklace má smysl a šetří peníze. V druhé části se zaměříme na mezinárodní srovnání v oblasti zpracování dřevního recyklátu, na porovnání aglomerovaných materiálů na bázi dřeva se silikáty, kovy, plasty (technické, environmentální, ekonomické) a na kontroly a řízení jakosti při výrobě aglomerovaných materiálů se zřetelem na využívání recyklátu při výrobě.

13.5.2018
Ing. Jitka Beránková, Ph.D., Ing. Marek Polášek, Ph.D.

Výzkumný a vývojový ústav dřevařský, Praha s.p. (Dřevařský ústav) představuje v článku část výzkumného úkolu, který zahrnuje zmapování aktuální situace v oblasti dřevozpracujícího průmyslu v České republice, Polsku, Slovensku, Německu, Rakousku mezi významnými státními i soukromými institucemi. Z výsledku je parné, že na úspory energie je třeba hledět v širších souvislostech.

7.5.2018
doc. Ing. Milan Gaff, Ph.D., Ing. Kamil Trgala, Ph.D., Ing. Tereza Adamová

Recenzovaný Třídílná studie sleduje na základě aktuálních poznatků environmentální přínos využívání recyklovaného dřeva při výrobě aglomerovaných materiálů. Základní myšlenka nakládání s dřevním odpadem vychází z teorie zachování funkčních lesních ekosystémů, kdy je důležité zachovat národní přírodní zdroje a recyklovat surovinu, protože separace odpadního dřeva a jeho recyklace má smysl a šetří peníze. V první části se zaměříme na analýzu environmentálních dopadů recyklace dřeva při výrobě aglomerovaných materiálů a na analýzu výhodnosti zpracování odpadního dřeva do dalších výrobků oproti energetickému využití spalování.

30.4.2018
Ing. Jakub Dohnal, doc. Ing. Jan Pěnčík, Ph.D.

Recenzovaný Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu využívání dřeva jako konstrukčního materiálu je potřeba vzít v úvahu otázku vlhkosti ve dřevě. Touto problematikou je důležité se zabývat podrobně, protože zvýšená vlhkost v dřevěné konstrukci mění nejen jeho mechanické a elastické vlastnosti, ale také je dřevo náchylnější k napadení biotickými činiteli. Zvýšená vlhkost se do dřeva může dostat například špatně navrženou konstrukcí nebo špatně vyřešeným detailem. Dřevo je hygroskopický materiál, to znamená, že jeho vlhkost ustaluje podle rovnovážné vlhkosti okolního prostředí. Při zvýšení vlhkosti, dřevo začne přibírat okolní vlhkost a akumulovat ji v sobě. V případě, kdy je okolní prostředí sušší, tak vlhkost ze dřeva vystupuje do tohoto prostředí. Tento článek se věnuje analýze vlivu vysoušení dřeva s použitím elektromagnetických vln. Je pozorováno rozložení vlhkostního pole uvnitř vzorku. Je zde řešena problematika absorpce vody a následná optimalizace časových úseků, po které je potřeba dřevo vysoušet, aby nedošlo k výrazným výsušným trhlinám.

25.4.2018
E.ON Česká republika, s.r.o.

Trendu dřevěných budov se v posledních 5 letech chytlo několik měst po celém světě. Pokud vše půjde hladce, změnit by se mělo i londýnské panorama. Podívejte se i na video ze stavby nejvyšší obytné stavby ze dřeva v norském Bergenu. Přednáška zazněla na loňské konferenci Požární bezpečnost staveb.

24.4.2018
ABF, a.s.

Revoluce číslo čtyři se blíží. Oblast stavebnictví bude jednou z těch, kterých se digitalizace dotkne nejvíc. A právě toto téma bude vlajkovou lodí mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH 2018. Ve dnech 18.–22. září se v PVA EXPO PRAHA budou odborníci i politici věnovat diskuzi k tématu Stavebnictví 4.0. Návštěvníci se seznámí s nejnovějšími trendy oboru, ale také projdou „Cestu za komfortem“. Co nabídne 29. ročník veletrhu FOR ARCH?

23.4.2018
Ing. Lukáš Velebil, Ing. Jan Včelák, Ph.D., Ing. Kristýna Čápová, Ing. Milan Dvořák

Recenzovaný Příspěvek se zabývá experimentální analýzou zaměřenou na ověření funkce optovláknových senzorů (FBG – Fiber Bragg Grating), sloužících k měření mechanického namáhání dřevěných nosných konstrukcí. Zkušební těleso z lepeného lamelového dřeva se systémem optovláknových senzorů vlepených mezi lamelami bylo mechanicky zatěžováno dvěma ohybovými zkouškami. Data získaná pomocí optovláknových senzorů byla následně porovnána s referenční měřící metodou a analytickým výpočetním postupem.

16.4.2018
Knauf Praha s.r.o., Ing. Miroslav Nyč

V těchto dnech jsme vydali nový katalog požárních konstrukcí Knauf. Přináší mnoho užitečných informací a shromážděná data ze zkoušek umožňují řešit často i neobvyklé či zdánlivě nesouvisející situace. Letošní katalog narostl a má již 120 stránek. Netvořili jsme však nový katalog 2018 pro předvádění, ale pro zjednodušení vaší práce. Tak ať to jde od ruky.

11.4.2018
Asociace dodavatelů montovaných domů, z.s., Ing. Vratislav Blaha, CSc., předseda Asociace dodavatelů montovaných domů

Zájemci o kvalitní dřevostavby by si neměli nechat ujít veletrh DSB – Dřevo a stavby Brno, který se bude konat od středy 25. do soboty 28. dubna 2018 a který nabídne mimo jiné i ucelenou přehlídku dodavatelů (zhotovitelů) dřevěných montovaných staveb.

19.3.2018
Ing. Luděk Vejvara, Ph.D., Západočeská univerzita v Plzni, Katedra mechaniky

Recenzovaný Velikost působícího zatížení na stěny vysokých dřevěných staveb lze podle stávajících norem sestavit dle platných kombinačních rovnic více způsoby. Existují tak rozdíly mezi výsledky. Vymezení vhodného postupu stanovení svislé síly od stavby v různých částech přípravy stavby a jeho porovnání s dalšími možnostmi je předmětem tohoto příspěvku.

17.3.2018
ABF, a.s.

Ať už pečlivě vybíráte své vlastní bydlení na dlouhá léta, nebo hodláte nemovitost využít jako investici, nezapomeňte si do kalendáře poznamenat termín 22. až 25. března. V rámci veletrhu BYDLENÍ, NOVÉ PROJEKTY si můžete ověřit, jaká je aktuální nabídka novostaveb v místě, které vás zajímá.

11.3.2018
Vlastimil Růžička, redakce

Pražská výstaviště slavila svátky dřeva. Po akci Dřevostavby na Výstavišti v Holešovicích lákaly návštěvníky také veletrhy FOR PASIV a CESTY DŘEVA a akce STŘECHY PRAHA v prostornějším letňanském areálu. Do budoucna počítají organizátoři v Letňanech dokonce s větším pavilonem.

25.2.2018
Vlastimil Růžička, redakce

Každoročně se v únoru na pražském holešovickém výstavišti koná veletrh Dřevostavby společně s veletrhem o vytápění a výstavou, která ukazuje mistrovskou práci truhlářů, tesařů a uměleckých řezbářů. Akce svorně dokazují, že obliba dřevostaveb a úsporného bydlení ve spojení s ekologickým designem stále roste – dřevo je materiálem budoucnosti. "Příští akce bude více zaměřená na obce a města," říká manažer veletrhu Vít Nohejl.

19.2.2018
Ing. Ondrej Bajza, doc. Ing. Alena Rohanová

Recenzovaný V príspevku sa popisuje prečo a za akých podmienok použiť bukové drevo v stavebných konštrukciách. Uvádzajú sa legislatívne a experimentálne požiadavky na overenie vlastností bukového triedením do tried pevností „D“. Hodnotenie kvality bukového dreva cez triedy pevnosti predikuje spoľahlivú úroveň navrhovania, technológiu výroby ako aj životnosť drevených stavebných prvkov.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama