Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Cihla versus zateplení

Žijeme v době zateplovací. Budovy zateplujeme z různých důvodů, například kvůli prodloužení životnosti staveb, splnění legislativních požadavků na energetickou náročnost budov (směrnice EU EPDB II 2010/31/EU), úspoře nákladů na energie a také ohleduplnosti k životnímu prostředí.

Vlajka SK Prečítajte si:
Tehla versus zateplenie

Zateplování panelových domů je v podstatě nutností. Otázka zateplování nových nebo starších cihlových staveb je také aktuální. Bude cihlový dům po zateplení „dýchat“? Je nutné zateplovat cihlu, která má sama o sobě dobré tepelně-izolační vlastnosti? Zatepluje se vůbec cihla?

Cihla je pevný, přírodní materiál s dlouhou životností. Moderní cihelné termobloky mají dobré tepelně-izolační a tepelně-akumulační vlastnosti, chrání před hlukem a jsou prodyšné. Cihlový dům je synonymem kvality a zdravého bydlení. Rostoucí nároky na energetický standard staveb však dlouhodobě nutí majitele dodatečně posílit i vlastnosti cihly.

Staré cihlové budovy

Pokud má cihlová budova, nová nebo rekonstruovaná, vyhovět požadavkům současných norem, jejímu zateplení se pravděpodobně nedá vyhnout,“ říká Ivan Vozárik, technický poradce společnosti Wienerberger, předního výrobce keramické pálené cihly, a dodává: „Pálená cihla je díky svým mechanickým vlastnostem vhodným podkladem pro tepelně-izolační systémy.“ Dodatečné zateplení starších cihlových budov je možné realizovat kontaktním zateplovacím systémem.

Důležitý je výběr vhodného zateplovacího systému a jeho odborná realizace. V případně špatně zvolené izolační skladby, a hlavně neodborné instalace, nemusí zateplení splňovat svůj účel a v konečném důsledku nepřinese předpokládanou finančí úsporu, ale jen další náklady,“ říká Martin Henčel, odborník ze společnosti ROCKWOOL, která je světovým lídrem ve výrobě izolací na bázi kamenné vlny. Samotnému zateplení, v případě rekonstrukce, musí předcházet důkladné zhodnocení stavu stavby – statiky, vlhkosti stěn, stavu povrchových úprav apod. „Je nutné vypracovat projekt dodatečného zateplení, podle možností na ostatní části obvodového plášťě, zejména výplně otvorů. Spolu se zateplením je vhodné řešit i případnou změnu způsobu větrání,“ dodává Martin Henčel.

Ideálním partnerem cihly jako stavebního materiálu, který podporuje a doplňuje její vlastnosti je kamenná vlna. Má výborné tepelně-izolační vlastnosti, je paropropustná (má velmi nízký difúzní odpor a zachovává prodyšnost stěn, čímž snižuje riziko zadržování vlhkosti v konstrukci) a tvarově i objemově stálá. Nenapadají ji plísně, houby ani bakterie. Snadno pohlcuje zvuk, a tím přispívá k akustické pohodě v interiérech. Také zvyšuje požární bezpečnost stavby, protože je nehořlavá. Jde o plně recyklovatelný přírodní materiál. Zateplení kamennou vlnou rovněž prodlužuje životnost konstrukce budovy, kterou chrání před teplotními výkyvy či kondenzací vodních par.

Zateplení starších cihlových budov kamennou vlnou se netřeba bát. Naopak, jelikož jsou oba materiály přírodní, paropropustné a mají skvělé tepelně-izolační vlastnosti, stavba touto kombinací jenom získá na kvalitě i bezpečnosti,“ říká Martin Henčel ze společnosti ROCKWOOL.

Kamenná minerální vlna
Kamenná minerální vlna
Odborná instalace zateplení fasády
Odborná instalace zateplení fasády
Odborná instalace zateplení fasády
Odborná instalace zateplení fasády

Cihlové novostavby

Při stavbě domu je vždy oříškem, podle jakých priorit vybrat stavební materiály a vejít se přitom do rozpočtu. Na stavbě obvodových stěn není vhodné šetřit, protože by měly splňovat přísné požadavky technických norem na tepelnou ochranu budov z hlediska tepelných ztrát, a tím i budoucích nákladů na energie. Pokud chce majitel nemovitosti v budoucnosti ušetřit na vytápění, či chlazení v létě, je vhodné investovat do zateplovacího systému z kamené vlny.

Důležitou roli při výběru stavebních materiálů by mělo hrát i bezpečnostní hledisko. Nedávné případy požárů obytných budov upozorňují na fakt, že v případě požárů není oheň jediný, který usmrcuje. Je tu hrozba udušení, kterou představuje toxický dým. Uvolňuje se při požáru z tlejících stavebních materiálů obsahujících toxické látky. Izolace z kamenné vlny patří do nejvyšší třídy reakce na oheň A1. To znamená, že odolávají teplotám vyšším než 1 000 °C. zateplení vnějšího pláště budovy kamennou vlnou může být důležitou investicí nejen z hlediska budoucích výrazných úspor na energiích, ale i z hlediska bezpečnosti jeho obyvatel.

To platí i v případě rozhodnutí pro cihlovou stavbu. „Pálené cihly jsou díky svým mechanickým vlastnostem vhodným podkladem pro zateplení. Tradiční technologie výroby, jejíž součástí je výpal, zajišťuje, že se cihly na stavbu dostávají s nulovou expediční vlhkostí. A pokud se během výstavby dostane do cihel nějaká vlhkost, velmi rychle se jí zbaví. Tepelně-izolační systém je možné aplikovat bez výraznější čekací doby na vysychání zdiva,“ uvádí Ivan Vozárik ze společnosti Wieneberger.

V současnosti patří mezi nejčastěji používané systémy zateplení fasády vnější kontaktní zateplovací systém (ETICS). Oblíbené jsou také provětrávané fasády. Moderním řešením je kombinace pálené cihly a kamennévlny ve formě cihel s integrovanou izolací, například z kamenné vlny ROCKWOOL, která dutiny keramické tvarovky vyplňuje. Kamenná vlna je ideálním izolačním materiálem i na zateplení budov postavených z jiných materiálů, např. panelových, které se zateplují převážně kontaktním způsobem. Díky svým skvělým vlastnostem přispívá k tepelné i akustické pohodě a v neposlední řadě k požární bezpečnosti stavby.

Keramická tvarovka s integrovanou izolací z kamenné minerální vlny
Keramická tvarovka s integrovanou izolací z kamenné minerální vlny
Práce s keramickou tvarovkou s integrovanou  izolací z kamenné minerální vlny
Práce s keramickou tvarovkou s integrovanou izolací z kamenné minerální vlny
Zateplení fasády cihlového domu
Zateplení fasády cihlového domu


ROCKWOOL, a.s.
logo ROCKWOOL, a.s.

ROCKWOOL - přední světový výrobce a dodavatel izolací z kamenné vlny. Kamenná vlna ROCKWOOL se vyrábí z přírodních surovin, chrání před hlukem, významně zvyšuje požární odolnost budov a zajišťuje v nich příjemné a zdravé klima.

 
 
TOPlist
TOPlist