Evropští výrobci solárních článků ztrácejí podíl na celosvětovém trhu. Na jejich místo nastupuje levnější asijská konkurence. Lídrem trhu jsou teď firmy z Číny. Zprávu o tom přináší server Evropské unie.
Investora, který se rozhodne obydlet podkrovní prostory ve starém domě, čeká i otázka, jakou technologii výstavby zvolit. Zkušenosti ukazují, že požadavkům (často protichůdným) nejlépe vyhovuje technologie suché výstavby. Konstrukce této technologie jsou relativně lehké a suchý stavební proces rovněž vyhovuje v podkroví nejčastěji používanému materiálu – dřevu. Ideálním materiálem jsou v této oblasti sádrovláknité desky FERMACELL.
Začátkem července se veřejnosti poprvé otevřely prostory Národní technické knihovny (NTK), která byla za necelé tři roky postavena v areálu technických vysokých škol v Praze. Na výstavbě moderní a technicky mimořádně zajímavé budovy se podílela také společnost Siemens, která se postarala o datovou integraci životně důležitých technologií a současně do projektu dodala řídicí a monitorovací systém pro měření a regulaci a dále systém elektrické požární signalizace.
V současné době dochází k pozvolnému nárůstu dřevěné výstavby. Přes rozsáhlou publicitu a postupně se rozvíjející znalosti vykazuje řada dřevostaveb závady, kterým se dá jednoduše předejít systémovým přístupem k projektování, provádění, kontrole, budoucímu užívání a údržbě. Podívejme se na některé příklady.
Inteligentní budovy jsou středem zájmu mnoha akademických pracovišť. Stavební fakulta ČVUT Praha dokonce otevřela za tímto účelem speciální laboratoře. Systém inteligentního řízení budov "Kobra systém", který dodává společnost ADP CZ,.a.s., a který je významnou součástí vybavení laboratoře popisuje v rozhovoru ing. Kamil Arnošt, obchodní a marketingový ředitel společnosti.