Rekonstrukce podlahy bez zbytečného zatížení konstrukce
Rekonstrukce podlahy, která s sebou obvykle nese výměnu celé její skladby, musí velmi často zohlednit i statické nároky stavby. Typicky se jedná o rekonstrukce podlah na dřevěném stropě v patře, podkroví či půdní vestavbě. Především z důvodu snížení nežádoucího zatížení se pro tyto případy volí takzvaný suchý postup, který s sebou nese i další výhody.
Suchý postup výstavby se zejména na dřevěných stropech používá nejen kvůli nižší hmotnosti, ale také kvůli eliminaci vlhkosti, která by mohla poškodit stávající prvky v konstrukci stropu. Tradiční cementové potěry pro vyrovnání podkladních vrstev se v tomto případě nahrazují suchým podsypem z lehkého keramického kameniva Liapor. Jsou to vlastně 100 % přírodní keramická zrna s průměrem 1–4 mm, která dokonale vyplní všechny nerovnosti podkladu a umožní také bezpečné uložení rozvodů topení a elektroinstalací.
Izolační vlastnosti
Podlahy s podsypem z Liaporu se vyznačují velmi dobrými vlastnostmi. Snižují přenos zvuku v konstrukci podlahy a mají také velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, které vychází z porézní struktury a keramické podstaty kameniva Liapor. Součinitel tepelné vodivosti Liaporu λ je od 0,09 W·m−1·K−1.
Rychleji a ihned k použití
K výhodám suchých podlah patří také zkrácení doby celého procesu rekonstrukce podlahy. Odpadají u nich totiž všechny technologické přestávky, které jsou u betonových podlah nezbytné na tuhnutí a vyschnutí vyrovnávací vrstvy. Nová podlaha je tak okamžitě po svém dokončení pochozí a připravena k použití.
Jak rekonstrukce suchou cestou probíhá?
Krátké instruktážní video ilustruje krok za krokem rekonstrukci podlahy suchým postupem výstavby.
- Jako první je nutné odstranit původní nášlapné vrstvy podlahy, starý násyp a podklad důkladně očistit.
- Dřevěný podklad se poté překryje netkanou geotextilií, u podkladů betonových nebo keramických není separace nutná.
- Následuje položení vyrovnávacího podsypu z kameniva Liapor 1–4 mm, jehož vrstva by neměla být nižší než 2 cm. Liapor dokonale vyplní každou mezeru a nerovnost podkladu.
- Vrstva Liaporu se urovnává a hutní pouze ručně. Pokud je vrstva Liaporu správně provedená, nevykazuje žádné další sedání. Liapor je doporučeno ukládat v pruzích o cca 20 % širších, než je formát podlahových desek a deskami ho také po pruzích zaklápět.
POZOR: Není správné uložení vrstvy Liaporu najednou v celé ploše místnosti, vrstva Liaporu není v ploše pochozí bez provizorního zakrytí. - Na vyrovnanou a zhutněnou vrstvu Liaporu se pokládají podlahové desky, jejich minimální doporučená tloušťka je 25 mm. Lze použít např. desky KNAUF, Rigips, OSB, Cetris, ad. Při ukládání podlahových desek je nutné se řídit doporučeními jejich konkrétního výrobce. Chcete-li zvýšit kročejový útlum, je možné mezi podlahové desky a Liapor položit ještě kročejovou izolaci.
- Proces vyrovnání podlahy suchým systémem obvykle končí finálním přetmelením a přebroušením spár.
- Na takto připravený podklad lze pokládat jakoukoliv nášlapnou vrstvu (laminátovou či vinylovou podlahu, dlažbu, koberec atd.).
Podsyp z Liaporu se dodává v pytlích po 50 l. Protože se jedná o relativně lehký materiál, dobře se s ním manipuluje.
Nákup a poradenství on-line
Chcete-li vědět ještě více o výhodách lehkého keramického kameniva Liapor při realizaci podlah, navštivte web www.liapor.cz. S případnými dotazy se obraťte na obchodně-technické poradce Liapor.
Kamenivo Liapor zakoupíte v obchodní síti Liapor, nebo on-line v e-shopu obchod.liapor.cz.
Společnost Lias Vintířov, lehký stavební materiál, k. s. vyrábí kompletní sortiment stavebních materiálů LIAPOR pro hrubou stavbu. Základním materiálem pro jejich výrobu je lehké keramické kamenivo Liapor, které nahrazuje běžné přírodní kamenivo.