Lehčí rekonstrukce s lehkým betonem
Usnadněte si rekonstrukci díky správně zvoleným materiálům. U lehkého betonu si neulehčíte jen díky nižší objemové hmotnosti, ale také díky jeho dalším výhodám, které budete u běžného betonu hledat marně.
Co je lehký beton?
Lehký beton se „vylehčuje“ pomocí různých příměsí, které v jeho receptuře nahrazují částečně nebo zcela běžné „těžké“ kamenivo. K nejstarším materiálům, které se pro tyto účely používají, patří lehké keramické kamenivo známé také jako keramzit nebo Liapor. Od toho jsou odvozeny i názvy označující lehký beton – keramzitbeton a LiaporBeton.
Jaké má vlastnosti?
Hlavním důvodem pro použití lehkého betonu bývá obvykle potřeba nižšího zatížení nosné konstrukce při zachování odolnosti a trvanlivosti běžného betonu. Lehčený beton má totiž objemovou hmotnost až až o ⅔ nižší. Proto se používá především při rekonstrukcích pro realizace vyrovnávacích vrstev podlah. K jeho dalším využitím patří rekonstrukce keramických a klenbových stropů, izolační vrstvy, lehké výplňové a vyrovnávací vrstvy a podobně.
Beton obsahující keramické kamenivo však částečně přejímá i jeho další vlastnosti, což může být při rekonstrukci podlah velká výhoda. Jsou to především:
- dobré tepelně-izolační vlastnosti,
- dobré akustické vlastnosti,
- snadná opracovatelnost,
- rychlejší vysychání,
- a žáruvzdornost i mrazuvzdornost.
Díky tomu není obvykle potřeba podlahu z lehkého betonu dále tepelně izolovat. Projít se po ní můžete už za 24 hodin od aplikace, přičemž celková doba vysychání je 5–7 v závislosti na podmínkách, jako je okolní teplota, vlhkost a možnost větrání. I tak jsme s časem zhruba na třetině klasické betonové mazaniny.
Příprava lehkého betonu
Chcete-li si tento materiál „namíchat“ sami, vězte, že to není moc dobrý nápad. I když by se mohla zdát výroba lehkého betonu snadná, nelze pouze nahradit běžné kamenivo stejným dílem keramického kameniva. Chcete-li, aby si beton zachoval i dostatečnou pevnost pro výše zmíněná použití, je potřeba použít jednotlivé ingredience v přesném poměru. Abyste se vyhnuli chybám, je nejjednodušší zvolit již hotové směsi pro přípravu lehkých betonů. Pak už stačí jen přidat předepsané množství vody a můžete rekonstruovat.
Zpracování připraveného lehkého betonu probíhá stejně jako u běžného betonu pomocí stahovací latě a hladítka. Lehký beton se velmi dobře pojí s okolním materiálem, ale také s vrstvou, kterou jste realizovali například předchozí den. Protože vysychá rychleji, než běžný beton, je potřeba ho zpracovávat bezodkladně.
Hotové směsi pro přípravu lehkého betonu
Suchou směs pro přípravu lehkého betonu najdete na trhu ve dvou provedeních pod názvy Liapor Mix a Liapor Mix final. Pro podkladní a výplňové vrstvy se používá Liapor Mix (s kamenivem frakce 4–8 mm), pro finální vrstvy podlah je pak vhodné použít potěrový Liapor Mix final (s kamenivem frakce 1–4 mm), který bude fungovat jako roznášecí vrstva, na níž lze pokládat již nášlapnou vrstvu podlahy. Minimální doporučená výška vrstvy je u obou typů lehkého betonu 50 mm.
Obě tyto směsi můžete koupit on-line na webu obchod.liapor.cz, v obchodní síti Liapor nebo v prodejnách DEK stavebniny po celé republice.
Důležité informace na závěr
- Pamatujte, že beton obecně není vhodný pro realizaci podlah na dřevěných stropech. Pro tyto účely se mnohem více hodí suché plovoucí podlahy z vyrovnávacího podsypu z kameniva Liapor a podlahových desek.
- Spotřeba materiálu je přibližně 34 kg (2 pytle) na 1 m2 při 50 mm silné vrstvě.
- Realizaci není vhodné provádět, pokud okolní teplota klesne pod 5 °C.
Další informace o lehkém betonu najdete na webu www.liapor.cz.
Společnost Lias Vintířov, lehký stavební materiál, k. s. vyrábí kompletní sortiment stavebních materiálů LIAPOR pro hrubou stavbu. Základním materiálem pro jejich výrobu je lehké keramické kamenivo Liapor, které nahrazuje běžné přírodní kamenivo.